Hoşgeldiniz  

Meriç’te çeltik mesaisi

admin | 14 Mayıs 2018 | Tarım, yaşam A- A+

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, ilçe merkezinde ve köylerde çeltik ekiminin başladığını söyledi. Türkiye’nin en kaliteli pirinç üretim merkezlerinden olduklarını belirten Ergin, “Bu yıl 90 bin dekarlık alanda ekim yapacağız. Çiftçimize bol ve bereketli bir sezon diliyorum” dedi.

Edirne’nin önemli tarım merkezlerinden olan Meriç’te çeltik mesaisi başladı. Üreticiler, çeltik tavalarını hazırladıktan sonra, tohumu suyla buluşturuyor.

Meriç ve Ergene ovalarında ekim çalışmalarının başladığını dile getiren Meriç Ziraat Odası Başkanı Ergin, Meriçli üreticilerin sezona büyük umutlarla başladığını ifade etti.

“En güvenli ve en lezzetli”

Ekim döneminin haziran ayının ilk haftasına kadar süreceğini dile getiren Ergin, “Türk halkı için en güvenli ve en lezzetli pirincin üretimi için kolları sıvayan Meriç çiftçisi, tarlalarını hazırladı ve ilk tohumu suya attı. Çeltik ekimi zor ve meşakkatli bir iş. Çeltikte risk çok büyük. Çiftçimiz tohumu ekmeden önce tarlasını özenle hazırladı. Çeşitli tarım aletleriyle tarlayı düz hale getirdi, tarlanın sınırı oluşturulduktan sonra su salımı yaptı ve en son tohum suyla buluşturdu” ifadelerini kullandı.

Bereketli bir sezon diledi

Türkiye’deki çeltik tarımının en verimli ve kaliteli yapılan yerlerin başında Meriç’in geldiğini ancak ekonomik sıkıntıların üreticiyi zorladığını aktaran Ergin, şöyle devam etti:

“Hava şartlarına göre haziran ayının ilk haftası ekim çalışmaları tamamlanır. Eylül ayında da hasat başlar. Çeltik sezonu ekonomik sıkıntılarla başladı. Meriç’te yaklaşık 90 bin dekar araziye çeltik ekiliyor. Bu oran yurt içi üretimin yaklaşık yüzde 15’lik bir bölümünü karşılıyor. Türkiye çeltik ihtiyacının yüzde 70-80 ‘ini yetiştirebilmesine rağmen Türkiye pirinç ihtiyacının neredeyse 5 katı kadar ithalat yapıyor. Çiftçiyi üzmemek gerekiyor. İnsanlar para kazanırsa bunu ekerler, para kazanamazsa çeltik tarımından uzaklaşırlar. İthalata bağımlı kalırız. O zaman da böyle ucuz, lezzetli ve güvenli pirinç tüketemeyiz. Bu yıl çeltik üretiminden umutluyuz. İnşallah verimli bir hasat dönemi geçiririz. Tüm çiftçilerimize bol ve bereketli bir üretim sezonu diliyorum.”

425 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR 5,3243
EURO 6,0497
BIST 98.454,88
ALTIN 219,2784

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle