CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, 103. Mitingi için bugün Tekirdağ’ın ilçesi Çorlu’daydı. Burada halka seslenen İnce, “Yaşlılık yardımı, eğitim yardımı, muhtaç asker ailesine yardım gibi bu tür yardımları alan gariban yurttaşlarımıza bunların hepsine hemen zam yapacağız” dedi.

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, 103. Mitingi için bugün Tekirdağ’ın ilçesi Çorlu’daydı.  İnce’nin Çorlu Mitingine Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı,  Gençlik Kollarının Marmara bölge sorumlusu Kutay Özköse olmak üzere İl, İlçe ve Kadın kolları yöneticileri katıldı. Gittiği her yerde büyük bir ilgi ile karşılaşan İnce, Çorlu mitinginde de on binlerce kalabalığı görünce şaşkınlığını gizleyemedi. Meydanı dolduran on binlerce kalabalığa seslenen İnce;, “Yaşlılık yardımı, eğitim yardımı, muhtaç asker ailesine yardım gibi bu tür yardımları alan gariban yurttaşlarımıza bunların hepsine hemen zam yapacağız” dedi.

 

* Ben tasarım diyorum, marka diyorum, teknoloji diyorum, aş, iş diyorum. Arkadaş da geliyor meydanlara, ‘kek’ diyor.

* Neredeyse diyecek ki gelme bizim camiye… Ya böyle bir şey olur mu? Sen nasıl Müslümansın?

* Bu benim vitaminim. Bundan büyük vitamin olur mu? Bu mektubu bu gram altınla birlikte Çankaya Köşkü’nün müzesine koyacağım bunu.

* Ey benim Ak Partili kardeşim! Bak önünde iki seçenek var. Bir; saraylı Erdoğan. İki; milletin evladı Muharrem.

* Nasıl bir Cumhurbaşkanı olacağım? Ayırmayacağım. Kayırmayacağım. Savurmayacağım.

* Projem 3B. Bir; hemen barışacağız. İki; büyüyeceğiz. Ekonomik olarak büyüyeceğiz. Gençlerimiz geleceğe güvenle bakacak. Üç; adil bölüşeceğiz.

* Passolig uygulaması niye geldi? Çünkü protesto etmesinler diye. Passolig uygulamasını hemen kaldıracağız.

* 40 milyar dolar parayı Suriyelilere harcayacağımıza Çorlululara harcayacağız; Lüleburgazlılara, Keşanlılara, Viranşehirlilere harcayacağız.

* Pazar günü Binali Yıldırım ne olacak? Başbakanlık kalkacak değil mi? Ben konuşurken beni kesiyor televizyonlar, Binali Yıldırım’a bağlanıyorlar…

* Seçilir seçilmez Avrupa’daki başkentleri ziyaret edeceğim. Türkiye’nin Avrupa hedefine hızla ulaşması için uğraşacağım hızla.

* Okullar için zorunlu bağış kalkacak. İlkokul birden doktora sınavına kadar hiçbir sınavdan ücret alınmayacak.

* Yaşlılık yardımı, eğitim yardımı, muhtaç asker ailesine yardım gibi bu tür yardımları alan gariban yurttaşlarımıza bunların hepsine hemen zam yapacağız.

* Yalova’da bir milletvekili adayı var. Duydunuz mu marifetlerini? ‘Göçmenler ezik olur’ diyor. Sen kimsin densiz! Sen kimsin?  Türkiye’yi kuran  Selanikli… Sen kimsin?

 

Muharrem İnce’nin konuşmasında; Meydanlarda 48 gündür aş diyorum, iş diyorum. Gelecek diyorum gelecek. Kuantum diyorum. Uzay madenciliği, Ay’dan Mars’tan, maden toplanması diyorum. Meydanlarda önümüzdeki iki üç yıl içinde 16 yeni meslek olacak. Elinizde kullandığınız bilgisayarlar yani telefonlar, 1969’da Amerikalılar Ay’a giderken NASA’nın elindeki bilgisayarların tam 10 katı şu anda. Her 1.5 yılda bir bilgisayarın kapasitesi iki katına çıkıyor.

 

“BEN TASARIM, TEKNOLOJİ DİYORUM, ARKADAŞ DA GELİYOR KEK DİYOR”

İşte bu değişen dünyada, bölgesel savaşların olduğu dünyada, enerji savaşlarının olduğu bu dünyada, teknolojinin bu kadar hızlı geliştiği bu dünyada, ben tasarım diyorum, marka diyorum, teknoloji diyorum, aş, iş diyorum. Arkadaş da geliyor meydanlara, ‘kek’ diyor.

Türkiye’yi onurlu başı dik bir hukuk devleti yapacağız diyorum, bağımsız bir yargı diyorum, hak, hukuk, adalet diyorum, o da geliyor meydanlara ‘çay, kek, oralet’ diyor.

Dün diyor ki Adana’da, ‘Muharrem İnce’ diyor, ‘Ömer Halisdemir’in mezarına gidip Fatiha okuyamaz’ diyor. Ben de fotoğrafını koydum gittik okuduk. Senin derdin, ne Ömer Halisdemir, Ne Fatiha. Senin derdin Kuran-ı Kerim olsaydı, senin derdin Fatiha olsaydı, derdin ayet, sure olsaydı, bakara makara diyeni tutar kulağından atardın.

 “BİR MÜSLÜMAN BAŞKA BİR MÜSLÜMANA BÖYLE KONUŞUR MU?”

Senin derdin bu değil. Senin derdin başka. Bana diyor ki, ‘hayrola’ diyor ‘seçim yaklaştı, camilerde görülüyorsun’ diyor. Ya ben 5 vakit namaz kılan bir adam değilim ama 15 yaşından beri Cuma namazlarına giden birisiyim. Seçim için gitmiyorum ki, hep yaptığım bir iş. Her Cuma yaptığım bir iş 40 senedir. Neredeyse diyecek ki gelme bizim camiye diyecek. Ya böyle bir şey olur mu? Sen nasıl Müslümansın? Bir müslüman başka bir müslümana böyle konuşur mu? Ayıp değil mi, günah değil mi? Konuşmalarına bak. Rahatsız oluyor ya.

Ona Çorlu’dan bir kez daha sesleniyorum. Erdoğan, kimyanın bozulduğunu biliyorum. Moralinin bozuk olduğunu biliyorum. Anketleri gördüğünde canının sıkıldığını biliyorum. Bak kaldı şurada 2-3 gün. Madem sen ustasın, usta adam çıraktan korkar mı? Korkmaz. Erdoğan, gel 81 milyon bizi izlesin. İstediğin kanalda istediğin saatte istediğin gazetecilerle gel benimle ekonomi tartış, gel. Erdoğan, sana sesleniyorum. Yüreğin varsa, bilgin varsa, cesaretin varsa çık karşıma, çık!

 

“SEN HANGİ İLACI ALIYORSUN DİYE SORUYORLAR.  BENİM VİTAMİNİM İŞTE BU”

Bana soruyorlar, Erdoğan 30 miting yaptı. Sen 103 miting yaptın. Nasıl dayanıyorsun, ne kullanıyorsun, hangi ilacı alıyorsun? Şimdi size ilacımı göstereceğim. Çok küçük yaşta bir çocuk yazdığı için, -onun gözleriyle benim gözlerim aynı değil- mecburen yakın gözlüğüyle okuyacağım:

 

“AK PARTİLİ KARDEŞİM, İKİ SEÇENEĞİN VAR: SARAYLI ERDOĞAN, MİLLETİN EVLADI MUHARREM”

Erdoğan neden bu milletin sorununu çözemez, size onu anlatayım. 2002’de ilk seçildiğimizde Erdoğan henüz milletvekili değildi. O 2003’ün Mart’ında seçildi. Gelir gelmez dedi ki, ‘Milletvekilleri lojmanlarda oturmayacak’ dedi. Halk, ‘Milletvekillerini halkın arasına gönderdi’ dedi. Sonra Keçiören’de bir eve taşındı. Herkes alkışladı. Ama sonra değişti. Sonra Keçiören’deki evden Çankaya Köşkü’nü bile beğenmedi. 1150 odalı saray yaptırdı kendine. O yetmedi, İstanbul’da beş saray tahsis etti kendine. O yetmedi, şimdi Marmaris’te 300 odalı yazlık saray yaptırıyor.

Ey benim Ak Partili kardeşim! Bak önünde iki seçenek var. Bir; saraylı Erdoğan. İki; milletin evladı Muharrem. Allah’ın izini, milletin isteğiyle, Cumhurbaşkanı seçildiğimde o yazlık sarayı kullanmayacağım. Engelli kardeşlerime tahsis edeceğim orayı. Engellilere…

“AYIRMAYACAĞIM, KAYIRMAYACAĞIM, SAVURMAYACAĞIM”

Bu Erdoğan’dan bu millete hayır gelmez. O artık yorgun bir adam. O artık kibirli bir adam. O millete tepeden bakan bir adam. Oysa ben diyorum ki size, Allah’ın izniyle Cumhurbaşkanı olduğumda nasıl biri Cumhurbaşkanı olacağım? Bir; halkını bilen bir Cumhurbaşkanı. İki; hakkını bilen bir Cumhurbaşkanı. Üç; haddini bilen bir Cumhurbaşkanı olacağım. Ama aynı zamanda da haddini bilmeyenlere haddini bildiren bir Cumhurbaşkanı.

Yine nasıl bir Cumhurbaşkanı olacağım? Ayırmayacağım. Kayırmayacağım. Savurmayacağım. Kimseyi ayırmayacağım. Benim defterimde alevi sünni ayrımı yok. Benim defterimde sağcı solcu ayrımı yok. Başörtülü başı açık ayrımı yok. Türk Kürt ayrımı yok. Ak Partili CHP’li ayrımı yok. 81 milyonun Cumhurbaşkanı olacağım, hepinizin!

Sizlere seçildiğimde ilk 100 gün içinde neler yapacağımı anlatacağım.

Yemini ettim, saat tutun, kenara yazın. Bir hafta içinde başlayacağım. Mesela olağanüstü hali 48 saatte kaldıracağım. Hemen. Merkez Bankası Başkanı parti genel merkezlerinde ağırlanmayacak. Merkez Bankası’nın yönetimi bağımsız olacak. Siyaset bulaşmayacak oraya.

“40 MİLYAR DOLARI SURİYELİLER YERİNE MİLLETİMİZE HARCAYACAĞIZ”

40 milyar dolar parayı Suriyelilere harcayacağımıza sizlere harcayacağız; Lüleburgazlılara, Keşanlılara,  Edirnelilere,Viranşehirlilere harcayacağız.

Yargıdaki düzenlemelere hemen başlayacağız. Herkesin saygı duyduğu, güvendiği, inandığı; bağımsız, tarafsız yargı düzeni kuracağız. Hak arama ve özel hayatın gizliliğini güvence altına alacağız. Size söz veriyorum, benim cumhurbaşkanlığımda 100 gün içinde hiç kimsenin telefonu dinlenmeyecek. Söz veriyorum. Kanun hükmünde kararnamelerle işten atılanlar var. KHK’larla işten atıldığı halde hakkında dava açılmamış olanlar var. Eğer bunlar varsa dava açılmışsa davanın sonucunu bekleyeceğiz. KHK’larla işten atılıp haklarında dava açılmayanları hemen işine döndüreceğiz. 100 gün içinde başta Kuleli Askeri Lisesi olmak üzere hepsini açacağım söz.

 “3600 EK GÖSTERGE VERECEĞİZ”

Kamuda yükselmeyi objektif kriterlere bağlayacağız. Yani birisi müdür kaymakam, genel müdür müsteşar olacağı zaman onun mezhebi, kimliği, cinsiyeti, sağcılığı, solculuğu, başörtülü, başı kapalı asla bakılmayacak. Sadece liyakate bakılacak.

100 gün içinde, öğretmenlere, polislere, hemşirelere ve din görevlilerine 3600 ek göstergeyi vereceğiz. Ekonomiyi düzenleyen temel kurumların özerkliğini sağlayacağız. Kamu bankalarını yeniden düzenleyeceğiz. Ziraat Bankası, Halk Bankası Eximbank, Kalkınma Bankası bunları yeniden düzenleyeceğiz. Ziraat Bankası kredilerinin yüzde 80’ini çiftçiye verecek, medya patronlarına değil. Halk Bankası kredilerinin yüzde 80’ini esnafa ve KOBİ’ye verecek. Eximbank turizme kredi verecek ve buradaki 6 aylık süreyi uzatacağız.

“HİÇBİR SINAVDAN ÜCRET ALINMAYACAK”

Erdoğan’ın böldüğü üniversiteleri tekrar birleştireceğim söz. Okullar için zorunlu bağış kalkacak. İlkokul birden doktora sınavına kadar hiçbir sınavdan ücret alınmayacak. 19 Mayıs, 29 Ekim’de üniversite öğrencileri 500 lira gençlik bursu, 500 lira cumhuriyet bursu karşılıksız olarak alacaklar. Kamuda mülakatı kaldıracağız. Asgari ücret 2200 lira olacak. Çiftçiye mazot 3 lira olacak. Fındık 15 lira olacak. En düşük emekli maaşı 1500 lira olacak. Kurban Bayramı’nda emeklilere 1000 lira deyip kandırmayacağız. Kurban Bayramı’nda emeklilere bir asgari ücret vereceğiz.

Emeklilikte yaşa takılanların sorununu 100 gün içinde çözeceğiz. 100 gün içinde çocuk bezinde KDV indirimine gideceğiz.  Spor yönetimini özerkleştireceğiz.

“TÜM YARDIMLARA GELİR GELMEZ ZAM YAPACAĞIZ”

Ve yaşlılık yardımı, eğitim yardımı, muhtaç asker ailesine yardım gibi bu tür yardımları alan gariban yurttaşlarımıza bunların hepsine hemen zam yapacağız.

Bu kampanyada hepiniz biliyorsunuz ki, bu zorlu süreçte vaatler siyasetçi vaatte bulunur. Diyeceksiniz ki, ya bir sürü ekonomik vaatte bulundun. Parayı nereden bulacaksın? Bunu sormak vatandaşın hakkıdır. Bakın size anlatayım parayı nereden bulacağımı. 1- Bu 16 yılda kamu ihale kanununu 186 kere değiştirdiler. Bu ne demek biliyor musunuz? 186 kere kamu ihale kanunun değişmesi demek, çaldılar çaldılar. Ben çalmayacağım, kasa para dolacak. 16 yılda Suriyelilere 40 milyar dolar harcadılar. Ben harcamayacağım. Millete vereceğim o parayı. Çünkü Suriyeliler barış ortamında memleketinde dönecek.

Peki başka nereden bulacağım? 2 milyar dolar sarayına harcadı. Allah’ın izni, milletin isteğiyle Cumhurbaşkanı olduğumda o sarayı gençlere bilim merkezi olarak vereceğim. Şatafat olmayacak. Lüks olmayacak. Ve milletin parasını har vurup harman savurmayacağım. Hesap vereceğim size hesap!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz