Hoşgeldiniz  

Mustafa Suiçmez; “Süt Üreticisinin Hakkını gasp etmeyin”

admin | 01 Ağustos 2018 | BÖLGE, ekonomi, Genel, hayvancılık, yaşam A- A+

Edirne Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada; Ulusal Süt Konseyi’nin açıklamış olduğu Çiğ Süt Fiyatının 15 Ağustos’tan itibaren uygulanacak olması yerinde bir karar değildir” dedi. Suiçmez, açıklanan fiyatın 1 Ağustos’tan itibaren uygulaması gerektiğinin altını çizerek, yaptığı açıklamada;

Şimdi bildiğiniz üzere bir aydan beri özellikle  bunu benim açıklamalarımdan görmüşsünüzdür. Ulusal süt konseyinin süt fiyatlarınla ilgili ha toplanacak ha toplanacak temmuzun başına hatta haziran ayından vardır bizim basında da açıklamalarımız. Hep bu arkadaşları uyarmıştık. En son ulusal süt konseyi 27’sinde toplandı, geçtiğimiz günlerde. Bu ayın 27’sinde.  Ancak iki kelimeyle özetleyeyim : bu toplantıdan dağ fare doğurur. Şimdi değerli arkadaşlar, Ulusal Süt Konseyi’nin   27’sinde yapmış olduğu  açıklama şunu diyor: “Ulusal Süt konseyi 27 Temmuz 2018 tarihinde sektör paydaşları bir araya gelerek konseyin çiğ süt  tavsiye fiyatı, soğutulmuş çiğ sütün 1.70 TL olarak belirlendi. Buradan çiğ sütten kastı soğutma giderleri,  işte üreticiye burada üreticinin eline geçecek para 1.60 kuruş.” Bundan önce ne geçiyordu üreticinin eline 1.44 kuruş geçiyordu. Yani buradaki zam oranı 1.16 kuruş civarında bir fark geçiyor. Ancak burada baktığınız üzere tek tek okudum bunu Ulusal Süt Konseyi sitesinde de var. Bu tarihin geçerlilik tarihi belli değil, bu ne zamandan geçerli hiçbir tarih yok. 1 Ağustos’ta mı  geçerli?,  1 Temmuz’da mı, 1 Eylül’de mi?

“Gerekli itirazlarımızı yaptık”

Buna biz aynı gün  itirazlarımızı yaptık. Hem bu soğutma giderleri için itirazımızı yaptık, hem de bir tarih belirlenmemesi yüzünden itirazımızı yaptık.  tabi sosyal medyada bazı arkadaşlar acele etti paylaşmaya biraz kafa karışıklığı. Burada bütün herkesin referans aldığı fiyat ulusal süt konseyi. Bizim bu itirazlarımız neticesinde dün tekrar ulusal süt konseyi bir toplantı yaptı. Dünkü açıklama tamamen acayip bir olay. Ben burada başkan olarak onuncu yıla giriyorum. Konseyin bugüne kadar böyle  iki günde, üç günde ne olduğu belli olmayan açıklamalarına ilk defa şahit oluyorum.

Merkez Bankası’nın uyarısıyla 15 Ağustos’a neden alınıyor?

Açıklama şu :  15.08.2018 – 31.12.2018 dönemlerine ait yani Ağustos’un 15’inden geçerli olmak süreyle işte protein değerlerini yazmış zaten, tavsiye fiyatı burada çok ilginç arkadaşlar ‘Merkez Bankası’nın uyarısıyla 15 Ağustos olarak 15 Ağustos’tan geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ inek sütü 1.70 olarak belirlenmiştir.’ Diyor.

Bizim burada soğutma giderlerini zaten üreticiye aldık. Yani eline geçecek rakam bu açıklamalara göre üreticimizin 1.60 TL. Burada 16 kuruşluk bir fiyat farkı var. Ancak burada işin ilginç yanı, gelen olay 15 Ağustos’tan geçerli ya. Öncelikle bu 15 ağustos -1 ağustos olayını daha vazgeçmedik bunu peşini bırakmayacağız. Biz 15 günle bizim üreticimiz ölmez de kurtulmaz da.

Sanayicilerimize sesleniyorum “Üreticinin hakkını gasp etmeyin”

Ama Allah rızası için bunu 1 Ağustos yap. 1 Ağustos ayın başı. Şimdi 15 Ağustos’a kadar farklı bir fiyat uygulaması farklı bir fatura keseceğiz. Müstahsil keseceğiz.  Bakın arkadaşlar, 30 Ağustos’a kadar farklı bir müstahsil keseceğiz. İlk defa böyle bir şeyle karşılaştım bu çok enteresan. Ama bu konuda ilgili 15 günlük üretici hakkını, bunun peşini bırakmayacağız. Ben buradan sanayicilerimize de sesleniyorum. Konsey burada bunu açıklamış olabilir. Yani hiç olmadı şu 15 gün üreticinin hakkını gasp etmeyin. 1 Ağustos’tan geçerli olmak üzere uygulanmaya başlasın.” Dedi.

Uygulamanın üreticiye zararı olacağını ifade eden SÜTÜB Başkanı Mustafa Suiçmez; “Bir tonda o  ne kadar kaybı olcak denildiğinde 160 lira kaybolacak  yani 16 kuruş alacağını 160 liraya alamayacak izah tarzı bu. Yani bir tonda 16 fark geliyor, burada bir tonda 16 kuruş yapar. 16 kuruş fiyat farkı 15’inden sonra geçerli olmaya başlanacak.

Merkez Bankası’na Sesleniyorum; “Yem’e gelen zamma müdahale edecek misiniz?”

Bakın değerli arkadaşlar, şimdi merkez bankası burada ne diyor buraya uygun bir şekilde müdahale etti. Ben buradan sayın merkez bankası yetkililerine bürokratlarına seslenmek istiyorum. Bakın size saygımızda var, düşünceleriniz. Biliyoruz ülkemiz sıkıntılı dönemlerden geçiyor. Memleket hepimizin ama eh insaf bakın biz süte fiyat farkını şubat ayında almışız. Şubat ayında 1.44 olmuş süt. Süte zammı aldıktan sonra yem’e gelen  zamları ben size söyleyeyim tarihleriyle: bir gelmiş şubat ayının sonunda  zammı aldıktan sonra %5.8  zam gelmiş yem’e, durmamış devam etmiş. Nisan ayının sonunda 6.12 bir daha gelmiş. Durmamış yine , Mayıs sonunda 8.24 yemlere zam gelmiş. Bakın biz 1.44 aldıktan sonra toplamda  1 Ocak’tan  bugüne yeme gelen zam arkadaşlar %27.

“Biz bu davanın arkasında durduk ve sonuna kadar durmaya devam edeceğiz”

Ben şimdi değerli bürokratlarımıza soruyorum. Ya bu zamlar olurken yem sanayisi siz neredeydiniz. Bunlara neden müdahale etmediniz. Bizim burada 15 günümüze müdahale ediliyor. Şimdi bu dönemde oradan buraya kadar bizim aldığımız zam değil,  ama süte gelen zam. Biz bu davanın arkasında durduk ve sonuna kadar durmaya devam edeceğiz. Asla sayın Cumhurbaşkanımızı yalnız bırakmayız. Ama bizde buradan bir kampanya başlattık. Bizim kavga yapma niyetimiz yok, kavgayla bir iş çözülmez. Ama Sayın Cumhurbaşkanımızdan biz şimdi en azından şu 15 günlük zamanı talep ediyoruz. Bu sorun çözülecektir ben inanıyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız da bizi yalnız bırakmaz. Daha biz ne 15 Temmuz’ların arkasında dururuz. Ama lütfen burada iki tane bürokratı orada illa ben burada işte ne bileyim rakamları düzgün çıkaracağım yani burada üreticinin 15 günle düzelecekse eğer bu enflasyonun Merkez Bankası yetkilisi 15 günde düzeltecekse 1 Eylül’de başlatsınlar. 15 günde bizden yemin ediyorum hiç sorun değil. 15 günde düzeltecekse bunu biz 15 günü daha öyle hibe ederiz sorun değil. 1 Eylül’de başlatsınlar hiç sorun değil, yani ben böyle bir garabet bugüne kadar görmedim. Yani burada ayın yarısında başlamasından söz ediyorum.

“Merkez Bankası işlenmiş süt fiyatlarına da müdahale etmeli”

Evet değerli arkadaşlar, burada ve buradan tekrar genel merkez bankası yetkililerine rica ediyoruz yani herhangi bir kavgamız şeyimiz yok. Bunun altını çizerek söylüyorum.  Kavgayla hiçbir şey sonuç alınmaz onlardan rica ediyorum.  Bugünden itibaren Ulusal Süt Konseyi burada son açıklamasında Merkez Bankası’nın görüşü doğrultusunda diyor. Böyle yazdığı için ben bu şekilde konuşuyorum. Merkez bankası bundan sonra lütfen bugünden sonraki gelecek yem zamlarına market raflarındaki yapacak bu işlenmiş işlenmemiş ürün zamlarına da müdahale etmesini bekliyoruz ve takip edeceğiz.  Bakalım bu yem zamlarına sayın Merkez Bankası’ndaki bürokratlarımız müdahale edecek mi?  Bunu bekliyoruz. Ama lütfen bunu düzeltsinler.  Sanayicilerimize ben tekrar sesleniyorum,  onlardan da ben rica ediyorum “15 günle hiçbir şey olmaz. Bunu en azından 1 Ağustos olarak başlatsınlar. illa diyorlarsa düzelecekse biz 15 günü feda ederiz, gitsinler 1 Eylülde başlatsınlar. Biz ölmedik ölmeyiz. Zor günde de biz üretmeye devam ederiz.  Biz bu ne devletimizi, ne hükümetimizi, ne de Sayın Cumhurbaşkanımızı yalnız bırakmayız. Bu konu da hiç kimsenin endişesi olmasın. Bizim kavga gibi bir niyetimiz yok,  ama derdimizi anlatmaya uğraşıyoruz ve bu derdimizi anlatacağız.

“Cumhurbaşkanımıza mektup yazacağız”

Biz sayın cumhurbaşkanımıza mektup yazacağız ve rica edeceğiz bu konuda öyle iki tane bürokratın  orda işte  15 günlük  orda başlayacak burada başlayacak, bu hoş olmayan şeyler. Yani bizim üreticimiz bu 15 günlük şeyle ne batar ne çıkar. Bu çok yanlış bir şey inşallah bu yanlıştan dönülür.  Sanayiciler de burada bu 15 günü  1 Ağustos’ta başlatırlar. Ama dediğim gibi Merkez Bankası’nın  bu yem’e gelecek zamlara da  müdahale edip etmeyeceğine bunun takipçisi olacağız. inşallah yeme zam gelmez diyorum. Eğer zam gelirse. Burada tekrar bir açıklama yapacağız. Onu da o zaman bırakalım.” Dedi.

841 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle