Hoşgeldiniz  

Ömer Ergin; ”Et, süt ve yem özelleştirmelerinden ders alınsın”

admin | 12 Mart 2018 | Eğitim, Genel, kültürel, Magazin, Sağlık, Siyaset, yaşam A- A+

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, tarım ve hayvancılık ürünlerini işleyen fabrikaların özelleştirilmemesi gerektiğini söyledi. 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesine tepki gösteren Ergin, “Et, süt ve yem özelleştirmelerinden ders alınsın” dedi.
Meriç Ziraat Odası Başkanı Ergin, yerli üretim fabrikalarının özelleştirilmesinin üretim ve üreticiyi olumsuz yönde etkilediğini savundu.
Ergin, özelleştirmelerin aksine yeni üretim tesisleri açılarak tarımsal kalkınmanın desteklenmesi gerektiğini kaydetti.
Önceki yıllarda yapılan özelleştirmelerin sonuçlarının ortada olduğunu ifade eden Ergin, şöyle devam etti: “Geçmişte tarım konusunda yapılan özelleştirmelere bakıldığında, bundan en çok üretimin, üreticilerin ve çalışanların olumsuz etkilendiği çok açık olarak görülüyor. Daha önce de yazdığımız gibi önümüzde hayvancılık konusundaki özelleştirme örneği var. Et ve Süt Kurumu’nun birçok kombinası, Süt Endüstrisi Kurumu’nun fabrikaları, Yem Sanayi fabrikaları özelleştirildi. Ne oldu?
Türkiye hayvancılıkta tamamen dışa bağımlı bir ülke oldu.. Avrupa’nın birinci, dünyanın yedinci büyük tarım ülkesi olduğu iddia edilen Türkiye, Avrupa Birliği’nin sığır pazarı oldu. Avrupa Birliği, hayvancılıkta düştüğü krizi, Türkiye’ye ithalat yaparak atlattı. Avrupa Birliği’nin en çok sığır ihraç ettiği Türkiye, siz bu yazıyı okurken 60 bin başlık yeni bir sığır ithalat ihalesi açıldı.
Hayvancılıktaki özelleştirme Türkiye’yi dışa bağımlı, her yıl milyarlarca dolar ithalat yapan ülke konumuna getirdi. Avrupa’nın sığır pazarı olduk. Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi ile Amerika’nın nişasta bazlı şeker pazarı mı olacağız?”

 

832 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR 5,3951
EURO 6,0924
BIST 89.785,60
ALTIN 214,0470

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle