Edirne’de önce 1,25 kuruş olan 250 gr ekmeğin fiyatı daha sonra girdi fiyatları ve maliyetler gerekçe gösterilerek 200 grama düşürüldü. Edirne’nin bir çok yerinde 200 gr olarak satılan ekmeğin gramajına halktan tepki geldi.

“Hamburger büyüklüğünde  ekmek satışı başladı”

Edirne Tatlıcı Büfeci Kebap ve Lokantacılar Esnaf Odası’nın 09 Mayıs 2018 tarihli dilekçesi ile Esnaf ve Edirne Sanatkarlar odasına yaptığı zam başvurusu Esnaf Odası tarafından onaylanmış ve zam talebini uygun bulmayan Edirne Valiliği karara şer koyarak itirazda bulunmuştu. Mahkeme süreci devam ederken vatandaş bir şoku daha yaşadı.

Önceki gün ekmek almaya giden vatandaşlar; ekmeğin küçüldüğünü görünce büyük şaşkınlık yaşadı. Daha önce 250 gram olan ekmek kentin bir çok fırınında 200 gram olarak satışa sunulmaya başladı. Duruma tepki gösteren vatandaşlar; Edirne Valiliği’nin bu duruma müdahale etmesini mahkeme sürecine ve mahkeme kararına uymayan fırın ve marketlere gerekli yaptırımın uygulanmasını istedi.

ETSO’ya bağlı fırınlar mahkeme kararına uymadı!

Ticaret ve Sanayi Odası’na bağlı Fırınların da mahkeme kararı olmasına rağmen 250 gram ekmeği  1 TL’den satması gerekirken karara uymadıkları görüldü. Öte yandan ETSO’nun odaya bağlı olan fırınlara herhangi bir yaptırım yada uyarıda bulunmaması kamuoyunda tepkilere neden oldu.

Cingöz: “Biz zam yapan kurum değiliz, talebi onaylayan kurumuz”

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Kemal Cingöz, kamuoyunda sanki Esnaf Odaları Birliği bu zammı istemiş ve yapmış gibi algı yaratılmaya çalışıldığını belirterek; “Biz Esnaf Odaları Birliği olarak Ekmeğe yada herhangi bir temel tüketim maddesine zam isteme yetkimiz yoktur. Bize Edirne Tatlıcı Büfeci Kebap ve Lokantacılar Esnaf Odası adına Başkanı olan Emin İnağ imzalı  09 Mayıs 2018 tarihli gelen dilekçede Ekmeğe zam istediklerini (200 gr ekmek 1,25 TL, 400 GR Ekmek 2,50 TL) belirtmişler. Bu dilekçe değerlendirildikten sonra onaylanmıştır. Burada zam talebini Lokantacılar Odası istemiştir” dedi.

Halkın temel tüketim maddesi olan ekmeğin gramajı ve fiyatı ile oynanmaması gerektiğini vurgulayan vatandaşlar; Edirne Valisi Günay Özdemir’in bu konuda sergilediği tutumu hem takdir etti, hem de tam destek verdi.

Vatandaşlar; “Valiliğin bu konuda sergilediği tutumu sonuna kadar destekliyoruz. Fiyatı onaylayan oda  ve birliğin sonradan fiyatların uygulanıp uygulanmadığını denetlemesi gerekirken, bu görevi yerine getirmedikleri de görülmektedir. Yargıda devam eden ekmek zammında adalet yerini bulacaktır.” dediler.

“Mahkeme kararı olmasına rağmen ekmek zammı geri çekilmedi”

Ekmek zammına Geçtiğimiz yıl haziran ayında, Edirne ilinde Edirne Ticaret ve Sanayi Odası tarafından belirlenen zamlı fiyat tarifesine Valilik İtiraz Komisyonu’nun itiraz etmesi ve bu itirazın komisyon tarafından oy çokluğu ile kabul edilmesi üzerine, Valiliğin 1,25 TL olarak belirlenen fiyat tarifesine itirazının “yaşam koşullarına uygun olmadığı” iddiası ile Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı tarafından açılan davada; gıda mühendisi bilirkişinin raporunda “…işçilerin giysilerinden makine bakımına, badana boyadan temizlik giderine kadar çok geniş bir harcama gideri üzerine %20 işletme karı ve %20 bayilik karı da dahil olmak üzere 250 gr. ekmeğin maliyetinin  0,97 TL olduğu” yönünde görüş bildirmesi sonucunda Edirne Valiliği davayı kazanmıştı.

Mahkeme kararına göre yapılan 1,25 TL’lik zamma itiraz eden Valiliğin kararına karşı dava açan Ticaret ve Sanayi Odasının davayı kaybetmesi üzerine Edirne Valiliği tarafından ekmek zammının geri çekilerek ekmek fiyatının 1 TL’ye düşürüldüğü açıklanmıştı.

Ticaret ve Sanayi Odası’na bağlı 25 fırının 2017 yılında verilen Mahkeme kararına uymadığı, 2018 yılında da ekmeğin gramajını 200 grama düşürerek, fiyatını 1,25 TL’den satmaya devam ettiği iddia edildi. Öte yandan Esnaf ve Sanatkarlar Odasına bağlı 30 fırının ise geçtiğimiz günlerde 250 gr olan ekmeği 1.25 TL’den sattığı, son istenilen ekmek zammında ise girdi fiyatları gerekçe gösterilerek Edirne Valiliği’nin görüşü ve onayı alınmadan 250 gr olan ekmeğin gramajını 200 grama düşürüp ve Valiliğin bu duruma itiraz ederek konunun mahkemelik olduğu ifade edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz