Organ bağışı için Saraçlar Caddesi'nde stant (2)

 

 

 

 

 

 

 

3-9 Kasım tarihleri arasında organ bağışı kampanyası gerçekleşiyor. Bu kapsamda Saraçlar Caddesinde bir Organ Bağışı Standı açıldı.

Standın açılış törenine Edirne Valisi Dursun Ali ŞAHİN, Sağlık Müdürü Dr. Muhsin KİŞİOĞLU, stantta görevli Doktor ve hemşireler katıldı. Törende konuşan Edirne Valisi ŞAHİN, saçından tırnağına kadar organ bağışında bulunduğunu belirten Şahin, “böylece ben gidiyorum. Bir can kurtulsun dedim. Bu organ bağışı kampanyası ülkemizde iyi gidiyor. Halkımız organlarını bağışlayarak insanların yaşamına katkı yapıyor. Buradaki arkadaşlar 20 kişiden 20 donör bulmuşlar.  Toplamda  600 rakama ulaşmaları büyük bir rakam. Tahmin ediyorum Edirne’de 4-5 bin done toplam nüfusumuzun binde 1’i organ bağışında donör olması çok güzel bir yardımlaşma örneği.

Organ bağışı için Saraçlar Caddesi'nde stant (4)

 

 

 

 

 

 

 

 

EDİRNE ORGAN BAĞIŞINDA TÜRKİYE’DE ÖNDER

Bu oranda bağış Türkiye’nin hiçbir yerinde yoktur. Edirne her konuda olduğu gibi organ bağışında da önder” dedi.

Sağlık Müdürlüğünce 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası nedeniyle yapılan açıklamada, “ her insanın organlarının bir kısmının ve tamamının uzman hekimlerin kararı ile beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından başka insanlara hayat vermek üzere bağışlanmasıdır. Yoğun Bakım Solunum cihazına bağlı ve yasada belirtildiği gibi kanıta dayalı tıp kurallarına uygun olarak beyin ölümü organ naklini gerçekleştirecek olan sağlık ekibinden bağımsız olan iki hekim tarafından saptanmış olan ölüme kadavra donör denilmektedir.

Organ bağışı için Saraçlar Caddesi'nde stant (3)

 

 

 

 

 

 

 

Canlı donörlerden bağış ise eşi ya da dördüncü dereceye kadar yakın akrabalarından doku ve kan uyumu sonucu yapılabilmektedir. Ülke ekonomisi ve iş gücünde ağır kayıplara yol açan söz konusu organ yetmezlikleri önemli bir sağlık sorunu olarak, gündemdeki yerini koruyor. 2015 yılı baz alındığında bakanlığımız verilerine göre, böbrek yetmezliğinden diyaliz tedavisi olan hasta sayısı 60,000’e ulaşmış iken karaciğer nakli bekleyen hasta sayımız yaklaşık 20.000 kalp nakli bekleyen hasta sayımız, 620 olmakla birlikte bu rakamlar gün geçtikçe artmaktadır.

Organ bağışı için Saraçlar Caddesi'nde stant (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

İlimizde ise;360 hemodiyaliz hastamız tedavisini sürdürmekte ve bu sayı her geçen gün artmaktadır.

18 yaş ve üzeri akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilir. Organ Bağışı yapmak isteyen kişiler İl sağlık müdürlüğüne, hastanelere, organ nakli yapan merkezlere ve bakanlığımca kurulan E-nabız sistemine başvuruda bulunarak organlarını bağışlayabilirler. Organ bağışında bulunan kişilere organ bağışı kartı verilir ve organ bağışı kartını alan kişinin, bağış kartını üzerinde taşıması ve aile bireylerine haber vermesi çok önemlidir.

Ülkemizde nakil yapılan organ sayısı ve nakil sonrası yaşam süreleri, tıbbın gelişen teknoloji ile birlikte  hareket etmesiyle yüksek seviyelere ulaşmıştır” denildi.

Organ bağışı için Saraçlar Caddesi'nde stant (5)