Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan. Belediyecilikte önemli kıstasların olduğunu belirterek, “ Ben 2004’te devraldığımda Keşan’ın neredeyse hiç alt yapısı yoktu. 2006 – 2008 yılları arasında 200 kilometre sıfır kanalizasyon şebekesi döşedik. Ondan sonra da 15 kilometre yağmur suyu kanalı döşedik. İçme suyunda Kumdere tesislerimiz S.O.S veriyordu. Onları tekrardan takviyelerle tek başına Keşan’ı sulayacak hale getirdik. 8 kuyu yeniledik. Eskileri 60 metre açmışlardı. Şu anda 20 sene daha kullanma garantisini getirdik.

ÖZCAN, “belediyeciliğin başarı kıstası bellidir” (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 KURAKLIK TEHLİKESİ VAR  

Kumdere içme suyu tesislerinde. Kadıköy Barajı’nda içme suyu arıtma tesisimiz var. Tek başına Keşan’ı sulayabiliyoruz. Aynı şekilde Kumdere’de Keşan’ı tek başına sulayabiliyoruz. İl Bank yetkililerinin söylediği önümüzdeki beş yılsonunda ciddi bir kurak döneme girileceği tahmin ediliyor. Onun için biz şimdiden daha kuraklık için hazırlıklarımızı yapıyoruz.

Bizim suyumuz musluklardan rahatlıkla içiliyor. İpsala’dan gelen yer altı kuyuları suyu çok kaliteli. Kadıköy barajı içme suyu arıtma tesislerinden gelen suda Türkiye standartlarında içme suyu üretiyoruz. Tabi ki 2-3 kilometre şebekeden dolanıp gelen suyun pınardan veya kaynağından çıkmış gibi olmayabilir. Ama çeşmelerimizden çok rahat içilebilir. Hatta bizim Zafer Öğrenci Yurdu’nun yanında halka açık çeşmemiz var. Kumdere’deki tesislerden çıkan suyu vatandaşlar oradan doldurup evlerinde içme suyu olarak kullanabilirler.

SU ŞEBEKEMİZDE SORUN YOK   

Bizim su şebekemizde hiç problem yok. Onu hallettik mi su derdim yok. Kanalizasyon alt yapımız bitti. Yağmur suyunu şebekemizi  hallettik. 2004’ün Ekim ayından beri Katı Atık Bertaraf Tesisleriyle ilgili çalışmaların sonuna geldik.

4 Aralıkta da işletme ihalesini yapıyorum. Paşayiğit Uzunköprü istikametine giderken 5. kilometresinde yaklaşık 2,5 milyon Çevre Bakanlığı’ndan hibe kullandık. Güney Edirne katı atık birliği olarak yapıyoruz. Keşan – İpsala – Enez üçgeninin gerek belediye sınırları gerekse kırsal kesimler köylere hizmet götürme birliğini de dahil ettik. O ihtiyacını orda görecek. Şuanda da Keşan’ı 45 yıldır çöpleri döktüğü eski çöplük sahasının rehabilitasyonu devam ediyor. Buna 4 ay önce başladık.

BİYOLOJİK ARATMA TESİSİMİZ BİTMEK ÜZERE

Şubat ayında yenisini kullanmaya başlayacağız. Şimdi bu temel alt yapılarla biyolojik arıtma tesislerimizde bitmek üzere. Pis su arıtma tesisi yapacağınız zaman yağmur sularıyla evlerden gelen evsel atık suları ayrı kanaldan gitmesi lazım.

Çünkü, yağmur suyunun karıştığı karma sistemlerde yapacağınız büyük yerleşim yerlerindeki arıtma tesisleri biyolojik arıtmalardır. Orada bakteriler yağmur çamur geldiği zaman hiç bir işe yaramaz. Teknik olarak evsel atık sularıyla yağmur sularının ayrı kanallardan gitmesi lazımdır.

Biz bunu başardık. Şimdi düşünün yağmur suyu 15 kilometre 200 kilometre kanalizasyon 215 kilometre. Ben kendi çapım için söylüyorum. 215 Kilometre eşittir bozuk yol demek. Buradan      İstanbul’a kadar. Bunların yamalarını yapmak bile bizim çapta bir belediyenin bütçesini aşar.

Vatandaşa rahatsızlık verirsen, plansız programsız gidersen yazın tozu kışın da çamur olur.

 VATANDAŞ ANLAYIŞ GÖSTERİR

Ama ihtiyacınız varsa vatandaşlarınızla el ele verirseniz vatandaşlar sizi anlayışla karşılar. Ama şehir merkezine ne zaman gireceğini ne zaman nerde çalışacağını güzel bir program yaparsan vatandaşa daha az sıkıntı çektirirsin. Belediyeler olarak bunu yapmak zorundayız.  Bunun için her halde zahmetini çekeceğiz. İki sene zahmet çektikten sonra da rahmetini yıllarca göreceğiz. Ve biz yaptık. Ben hekim olarak çalıştığım yıllarda kanalizasyon olmadığından dolayı fosseptikler dışarıdaydı şebeke çünkü şebekesi yoktu. Bahar aylarında sarılıklar başlardı. Ama bugün hiçbiri kalmadı şimdi.

ÖZCAN, “belediyeciliğin başarı kıstası bellidir” (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

Ama maalesef bazıları Trakya’da biz CHP’li belediyeleri eleştiriyorlar. Bunda haklılık payı yok değil. Seçim kaybetme korkusuyla birçok arkadaşımız alt yapıya girmekten imtina ettiler. Şimdi benim vilayetimin merkezi Edirne’nin niye şimdiye kadar alt yapısı yapılmadı. Niye şimdiye kadar proje olmadı. Çok iyi biliyorum daha su şebekesinin projesi dahi bitmedi.

1936 yılından kalma su şebekesi var.  Ben ilçeyim bunları yapıyorum. Allah herkese kısmet etsin.

Yani alt yapınız olmadığı zaman istediğiniz kadar üste makyaj yapın gene bozacaksınız oraları. Bundan sonra ben dönemin sonuna kadar makyajımı yapacağım, bunun keyfini süreceğim.          Allah kısmet ederse birde yeni belediye hizmet binasına geçtiğimizi görelim. O projemde bitmek üzere. Yayla Tesisleri Pis su arıtma tesisini bitirdik.

Yazın Buranın Nüfusu 150 bini aşıyor 4 ay sürede nerdeyse Edirne kadar nüfusumuz oluyor.

Tarım organize sanayi bakanlığında valiliğimiz sağ olsun bunda  çok katkısı oldu. Mera otlakıye bedeli ile ilgili bazı problemler var, ama sayın valimizin de emekliliği geldi. Belki yeni gelen valimizle bunları aşmaya çalışacağız. 3 Milyon küsurlu bir otlakıye bedeli çıkıyor. Bunu da birilerinin ödemesi gerekecek.

Oda ne kadar bunu üstlenir. Özel İdare ne kadar üstlenir. Belediyesine ne kalır. Bölgemizin ekonomisi için gerçekten bu çok önemli bir projeye yatırım olacak.

GENEL BAŞKANIMIZI AÇILIŞ TÖRENİNE DAVET ETTİM 

Trakya’nın en büyük belediye projesi çok amaçlı pazar yeri veya esnaf AVM dediğimiz proje. Orada da sonlara yaklaştık. Muhtemelen bahar aylarında bir açılış yapacağız. Şu anda Keşan’ın 1984 yılında yapılmış imar planlarının revizyonunu yapıyoruz. Tarım Bakanlığı’nda bir işimiz vardı o maksatla Ankara’ya gittim. 15-16 gün önce. Rus uçağının düşürüldüğü günde, bu ziyaretim sırasında kısa bir süre Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşme fırsatım oldu.  Oraya gitmişken Genel Başkanıma bu projenin temel atma törenine sizleri getiremedik bazı sebeplerden dolayı gelemediniz. Ama ne olur açılış töreninde sizleri Keşan’da görmek istiyoruz diye talebimiz oldu. Sayın Genel Başkanımızda “Memnuniyetle bir aksilik olmazsa muhakkak gelirim” ifadesini kullandı. Gerçekten güzel bir sosyal demokrat belediyecilik projesi bu.

DÜKKÂNLARI SATMIYORUM

300 civarında dükkânı var. Kâğıt üzerinde ben bunları satma şansım varken hiç birini satmadım. Satsam parası olan alırdı. Ben o zaman siz aldınız beş tane dükkân ben diyorum ki, şu dükkânlardan birini ver Bana kiraya kaç para bana denilecekti ki,  “ayda kirası2500 lira”. Biz ise 300-400-500 liraya aylık kiraya vereceğiz. Al sana sosyal kölelik. Ben esnafıma ucuz işyeri vereceğim. Bu projede kendi kendini çok rahat ödeyecek. Gerek katlı otopark, dükkânıyla cumartesileri ortasında kurulacak olan 12 dönüme yakın pazar alanıyla gurur duyduğum bir proje. Genel Başkanımızı bu güzel projenin açılışında görmek isterim.

Yazın gördüğümüz kadarıyla Edirne’nin nüfusu çok azalıyor on binlerce öğrenciler gidiyor. İmkânı olan emekli, işçi memurlar, genellikle bunlar yaz aylarında tatile çıkarlar. Nerdeyse Edirne’nin üçte biri boşalır.

Ama bizim nüfusumuzun güneyi ilçe nüfusunu üçe katlar. Nerede hareket orda bereket tabi.

Buranın ekonomik cirosu da yaz aylarında nüfus oranıyla arttığı bir gerçek.

Bu her yıl kişisel ve kurumsal bazda vergi sıralamasında ilk onda yer alıyor.” Değerlendirmesinde bulundu.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz