PARDON, KAHİN MİSİNİZ?

“Yeryüzünde hiçbir çocuğu “Senden adam olmaz.” Diyerek adam edemezsiniz. Unutmayın ki çoğu zaman bir çocuk ebeveynin açığa çıkmış sırrıdır… “ diyor bir yazıda. Beni çok etkiledi bu tespit.

Biz elimizde birer yontma aleti sürekli bir şeyleri, birilerini düzeltmeye çabalıyoruz. Bu düzeltme çabası içine en son ne zaman girdiniz, hatırlıyor musunuz? Nasıl hissettiniz kendinizi? Karşınızdaki kişinin verdiği tepki nasıldı?

Şimdi karşımızdaki kişileri, olayları anlamadan dinlemeden tepki verdikçe yargılarımızla bir kalkan oluşturmaya başlıyoruz. Her yargı kendine yer ayarlıyor. Tabii ki yargının bile ilk tercihi ön yargı olmak.( Sağduyulu bireylerde öngörü oluşur. Ön yargıya göre; daha yapıcı ve yardımcıdır.) Ön yargılı olmak ise; farkında olmadan tüm sisteme yayılıyor tıpkı bir hastalık gibi. Ve gereğinden fazla bilen, fazla müdahale eden, fazla konuşan bireyler sarar dört bir yanı. Bununla birlikte bu konuşmaların da içi; boş olur. Her durumda karşımıza çıkan birkaç bilindik örnek vererek ortaya çıkan cümlelere şöyle bir bakalım:

“Müdür bizi görür görmez yine bağırıp çağıracak.”

“Bu çocuk bir baltaya sap olamaz.”

“Sen mi yapacaksın, hadi bakalım. İki güne batarsın.”

“Bence sen ondan ayrıl. Adam olmaz o.”

“Sonra gelme kapıma. Bak demiştim, derim.”

“Türk romanları için Nobel bir hayaldir. “

“Sen sınavdan doksan al ben de kafamı keserim.”

Her seferinde bu tarz durumlarda şu soruyu sormak istiyorum: PARDON, SİZ KAHİN MİSİNİZ?

Bu tarz olumsuz örneklerle karşılaştığımızda motivasyonumuzu asla kaybetmemeliyiz. Çünkü bu karşı tarafın aynı durumlarda sergileyeceği tutumdur aslında. Gerçek şu ki karşınızdaki kendi yapamayacaklarını, başaramayacaklarını, inanmadıklarını ifade eder o sıra. Maalesef biz alırız o zehri içimize. Başlarız kendi içimize aldığımız zehirle çırpınmaya.

Her zaman dediğim gibi siz isterseniz her şeyi başarabilirsiniz, yapabilirsiniz, aşabilirsiniz. Motivasyon içten dışa olur. Aldığınız her kararınızın arkasında durun. Durun ki ön yargılara karşı kalkanınız sağlam olsun. Siz de kişilere karşı ön yargısız olmayı kendinize görev edinin. Unutmayın ki ön yargılarla karşınıza gelen herkes KAHİN değildir. Onlar sadece tecrübe başlığının altına sığınan cesaret yoksunu bireylerdir.

Ön yargılılardan ve ön yargılarınızdan uzak bir hafta dilerim.

 

FARKINDALIĞA GİDEN YOL…

Gülay PEKCUR KORUÇ

PROFESYONEL KOÇ

İSMOLOJİ VE NÜMEROLOJİ UZMANI gulaykoruc@hotmail.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz