fikri_yalin_kose            Semt pazarlarından alışveriş yapan vatandaşlarımızdan bizlere ulaşan şikayetleri var.

Bu şikayetlerin nedenlerine gelince bölgemizde semt pazarlarımız halkımızın uzun yıllardan bu yana büyük ilgi gösteriyor. Pazarlarda alışveriş yaptığı sırada yakınlarını, akrabalarını görüyor onlarla sohbet ediyor selamlaşıyor. Bu arada da pazardan da alışverişini yapıyor.

            Edirne’de semt pazarlarımıza genellikle bayanlar gidiyor. Diyelim ki, bir semt pazarına gittiniz cebinizdeki paraya bakarak ona göre alışveriş yapıyorsunuz.

Pazardan bir kilo mandalina alacaksınız. Pazarda uygun gördüğünüz bir tezgâhın yanına yaklaşıyorsunuz.

Görünüşe göre alışveriş yapacağınız tezgahta satılacak ürünler kaliteli. Satıcıya “bana bir kilo mandalina ver” diye söylüyorsunuz, bu arada size verilen poşetin içinde nasıl bir mal aldığınıza bakmak aklınıza gelmiyor.

            Daha sonra pazardan ayrılıp evinizin yolunu tutuyorsunuz. Poşeti açtığınızda bakıyorsunuz ki,  size verilen malın, tezgahın ön yüzündekileri ile bir alakası yok, poşetteki mandalinanın birkaç tanesi çürük veya değişik kalitede mal.

Alacağınız bir kilo mandalinanın içine böyle kalitesiz mal konulması hangi ticari ahlaka sığar.

            Bizim esnaflarımız ne zaman her tarafı aynı kalitede olan ön yüzü süslenip arka tarafı kalitesiz ürünle dolu mal satmaktan vazgeçecekler.  İnsanlarımız başka illerde de pazarlara gidiyor. Birçok yerde halk alacağı malı seçerek alıyor.

Diyelim bunu yapmadınız hiç olmazsa sattığın ürünün içine çürük malı koyma, onu bir kenara ayır gelen müşterilere güven ver. Alım gücü olmayan kimselere “ bak bunların içinde çürük olanları var.  Bu malı ucuzu veriyorum” diye halka güven sağla.

Ne yazık ki, pazarlarımızda bu sistemi oturtamadık. Bazıları böyle şikayetler geldiğinde müşteriye “beğenirsen al beğenmezsen alma” diye tavır takınıyor. Bu yaklaşım doğru değildir. Bu arada tüm pazar esnaflarımız böyledir diye bir iddiam yok. Fakat böyle önü başka arkası başka mal satan esnaflarımızın olmadığını kim savunabilir.

            Pazaryerlerinde Tezgahlardaki malın ön yüzünün süslenmesi de halkta bu endişeyi uyandırıyor.

Başka iller bu sorunu büyük oranda çözmüşler.  Oralardaki esnaflar malının içinde ikinci kalite olanları bir kenara ayırıyor.

Alışveriş için geldiğinizde size alternatif sunuyor. “Şu malım kalitesiz fiyatı ucuz, bu ise 1. Kalite fiyatı bu” diyor. Siz de güvenerek kesinize göre alışveriş yapıyorsunuz eve gittiğinizde farklı ürünle karşılaşmıyorsunuz.

Edirne’de de pazarlarımızda bu anlayışı gerçekleştirmemiz lazım. Halka kötü mal satmaya, kazıklamaya kimsenin hakkı olamaz.

Pazarcılardan vatandaşların bir başka şikayeti ise,  tartı aletleri üzerine. Halkımız satıcıların tartı aletlerinin alcıların görebileceği yere koymamaları. Vatandaşlar satın aldığı ürünün ağırlığının ne olduğunu  göremiyor. Ancak satıcı “  malın bu kadar” diye size  poşeti uzatıyor. Pazarcılar tartı aletlerini halkın görebileceği yere konulması ibrelerin görünmesi gerekir.

Böylece halk satın aldığı malın miktarını görme imkânı bulsun. Tartı aletinin üzerine yukarıdan bırakılan bir poşet tartıda gerçek miktarı vermez daha ağır çeker buna bakarak malın doğru tartıldığı iddia edilemez. Bu çeşitli kez kanıtlanmıştır.

Bu yönde bana şikayetini ileten pazardan alışveriş yapan  bir bayan  pazardan bir kilo portakal aldığını belirterek., “ Evime giderken poşetin ağırlığı bana  biraz hafif geldi. Başka bir esnafta aldığım malı tarttırdım bir kilo alarak aldığım malın 900 gram olduğunu gördüm. Bu durumu aslında satıcıya bildirmem gerekirdi.

Gururuma yediremedim. Aslında benim yaptığım yanlıştı. Bu kişi bana yaptığı gibi başka vatandaşlara da ayni hileyi yapacağını düşünmedim. “Allah’ından bulsun” dedim.

Bu hileli satışlar özellikle biz bayanlara daha ziyade yaşlı olanlara yapılıyor. Böyle haksız kazançlar kimseye hayır getirmez. Bu pazarlara Edirnelilerin dışından komşu ülkelerden ve başka illerden insanlarımız da geliyor.

Birkaç kişinin yaptığı bu tür hileler tüm Edirne’ye mal edilir. O nedenle semt pazarlarımızın sattığı ürenler ile tartı aletleri sık sık denetlenmeli. Bu konuda yapılan şikayetler yetkililer tarafından dikkate alınmalı,  anında ne gerekiyorsa yapılmalıdır.

Şikayetler sumen altı yapılmamalı. Pazarlara güvenin azalması düzenli iş yapan bölge insafımızı da rencide edecektir. Buna fırsat verilmemeli. Bugün için pazarlarda denetimlerin yeterli olmadığı biliniyor. Esnafların kılık kıyafetinden temizliğinden sağlık muayene yapıp yapmadıkları sık aralıklarla denetlenmelidir. İnsan sağlığı her şeyden önemli.  Hastalıkların büyük bölümü sindirim yoluyla geçiyor. Buna özen göstermeliyiz. Bu arada bazı ürün pazarcıları ”Organik ürün satıyorum” diye halkı kandırıyor. Organik ürün satanın yanında böyle bir ürün sattığına dair belgesi olmalı.

Millete malını pahalı satmak için organik ürün kozu kullanılmamalı. Organik ürün satmanın belli bir kıstası vardır.

Edirne’de bu tür ürün pazarlama imkanı olan esnafın sayısı çok azdır. Bunu ben değil bu konunun uzmanlar söylüyor” diyen vatandaşımızın yakınmasına hak vermemek mümkün mü?

Yetkililere bir kez daha duyurmak istedim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz