Hoşgeldiniz  

Profesyonel Koçluk nedir?

admin | 14 Ağustos 2018 | Genel, Sağlık, yaşam A- A+

İsmoloji ve Nümeroloji Uzmanı ve Profesyonel Koç Gülay Pekcur Koruç gazetemize verdiği röportajda “Koçluk” adına önemli açıklamalar yaptı. Koruç ile yapılan röportaj şöyle;

Koçluk nedir?

Kişinin var olan potansiyelini ortaya çıkararak ulaşılabilir hedeflere ve olasılıklara odaklanan bir öğrenme ve gelişim sürecidir. Vizyon oluşturmak ve kişisel başarı amaçlıdır. Kişinin kendini fark etmesini sağlayan bir süreçtir. Kısacası koçluk bir yol arkadaşlığıdır.

Koçluk ne değildir?

Danışmanlık, mentörlük, terapistlik, öğretmenlik veya eğitmenlik, yöneticilik, yönlendirmek ve elbette tavsiye vermek DEĞİLDİR.

Koçluk mesleğini kaç yıldan beri yapıyorsunuz?

Ben 6 senedir profesyonel koçluk yapmaktayım. Belli bir süre Eskişehir’ de mesleğimi yaptım aslen de Eskişehirliyim. Daha sonra eşimin işi dolayısıyla Van ilinde bulunduk. O zaman zarfı içinde iki köyün kadın ve çocuklarıyla birebir gönüllü çalışmalarda bulundum. O dönemde rektörlük, kaymakamlık, ilçe sağlık müdürlüğü bana bu çalışmalarımda çok yardımcı oldular. Ortak pek çok çalışma ile oradaki halkla koçluk çalışmaları yaptım. Ardından bu güzel şehre tayin olduk. Burada da çalışlarıma devam ederken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kapsamındaki Mesleki Yerlilik Kurumunun hazırladığı MESLEK BELGELİ KOÇ – SEYİYE 6 sınavına girdim. 11.04.2018 tarihinde Türkiye’de 14, Trakya Bölgesinde ve Edirne ilinde İLK MESLEK BELGELİ KOÇU oldum.

Kariyeriniz ile ilgili olan planlarınız nelerdir?

Her daim kendimi geliştirmeye devam edeceğim. Kendimi geliştirmek adına daha bir sürü katılacağım eğitim ve seminerler bulunmakta. Öğrenmenin ve kendini geliştirmenin asla sınırı yoktur.

Şu anki çalışmalarım homeoffice olarak devam etmekte. Çok yakında Edirne iline faydası olacağına inandığımız bazı sürprizler yapacağız. Sertifika programları, değişik eğitimler ile Edirne’yi buluşturacağız. Bu konu hakkında çok heyecanlandığımı da belirtmek istiyorum. Hep beraber gelişeceğiz, değişeceğiz. Farkındalık yolundan yürüyeceğiz.

Koçların ana sorumlulukları nelerdir?

Kişinin tüm yaşam sorumluluğunun sadece kendi elinde olduğunu fark etmesine yol arkadaşlığı yapmak; kendi çözüm ve stratejilerini bulmasında ayna olmak; kişilik özelliklerini fark edebilmesi, güçlü yanlarını görebilmesinde kas sistemi olup gelişmesine yardımcı olmaktır.

Sizce bir koçun yapmaması gereken en önemli şey nedir?

Asla kişiyi yönlendiremeyiz. Kendi fikrimizi empoze edemeyiz. Uzmanlık alanımızın dışında ise kesinlikle koçluk yapamayız. Ve her zaman tarafsız olmak durumundayız. Bizi kişilerin yaşadıkları özel durumlar ilgilendirmez. İyi bir koç her zaman hedef odaklıdır. Bunlar Yalnızca benim fikirlerim değil, mesleki yeterlilik sınavında da bunların  üzerinde çok durulmaktadır.

Hangi alanda koçluk yapıyorsunuz?

Eğitim koçluğu, yaşam koçluğu ve aile koçluğu uzmanlık alanlarımdır. Aynı zamanda pek çok alanda vermiş olduğum seminerler vardır.

Çalışma şekliniz nasıl?

Birebir koçluklarımızda çalışma süremiz 50 dakika olup etkin dinleme, güçlü sorular, uyum ve güven ilişkisi ile farkındalık yolunda ilerleriz. Mutlaka her koçluk çalışması için anlaşmamızı oluştururuz. Ahlaki temel kavramları ve meslek standartlarını göz ardı etmeden mesleğimizin gereklerini yerine getiririz.

Meslek belgesine sahip olan bir profesyonel koç olarak diğer koçlara ne tavsiye edersiniz?

Meslek belgemi alarak mesleğime sahip çıkıyorum. Devlet tarafından tanınan etik ilkelere uygun koçluk yapıyorum. Tüm koç arkadaşlarıma buradan sesleniyorum. Lütfen bu sınava girin belgenizi alın ve mesleğinize sahip çıkın.

 

925 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR 5,3431
EURO 6,0958
BIST 95.411,49
ALTIN 222,2206

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle