AİDS KONULU RADYO SU PROPGRAMI (4)

 

 

 

 

 

 

Radyo SU’da  1 Aralık AİDS Günün nedeniyle , ölümcül ve çağın hastalığı  AİDS gündeme getirildi. Edirne  Ajans Haber Müdürü Fikri Yalın’ın yönettiği  Yerel Gündem programına konuşmacı olarak katılan, Edirne Devlet Hastanesi  Enfeksiyon Hastalıkları  Uzmanı Dr.Bahar YENİGÜN, hastalık konusunda detaylı bilgi verdi.Bu hastalığın kan yoluyla ve cinsel ilişki yoluyla bulaştığını belirterek şunları kaydetti, “ Virüs  alındıktan semtomlar başlayana kadar  geçen süre  genellikle  iki ve dört  haftadır. Hastalık  ateş, gece terlemesi  kilo kaybı artan öksürük, nefes darlığı  farenjit, yüzde ve gövdede döküntü, ağız ve genital bölgelerinde  lekeler, ishal , bulantı, kusma , yutma zorluğu, erken doygunluk hissi, mide kanaması, karın ağrısı ise  virüsün tipik semtromları  olarak rapor edilmiştir.

AİDS KONULU RADYO SU PROPGRAMI (1)

 

 

 

 

 

 

 

HASTALARIN İSMİ GİZLİ TUTULUYOR

AİDS hastalığın klinik döneminde ise vücutta lenf nodlarının büyüdüğü ve yavaş ilerleyen zatürree tablosunun oluştuğu da dikkat çeker. Bu hastalığın testi tüm hastanelerde yapılır.

Eliza denilen testte kanda AİDS hastalığına sebep olan mikroba karşı gelişmiş olan antikor olup olmadığına bakılır. Hastalıkta test vermek için isim vermeye gerek yoktur, isimler gizli tutulur. AİDS Sağlık Bakanlığına bildirilmesi zorunlu bir hastalık.

AİDS KONULU RADYO SU PROPGRAMI (2)

 

 

 

 

 

 

Burada hastalar isimle bildirimli yapılmıyor. Bu hastalıkta sık sık rastlanan depresyondur.AİDS hastalarında normal hastalara göre depresyon %40 oranında fazladır. HIV virüsü  dış ortamda  yaşayamaz. İlaçların kullanılması halinde hamilelerden HİV virüsünün bebeğe geçmesi  önemli ölçüde azalmıştır.

Bu hastalıkta kesin tedavi mümkün değildir. Anti -Hiv ilaçları  virüsün başkalarına bulaştırmamızı  önlemez. Tedavi virüs miktarını algılanamayacak kadar düşük düzeyde tutar. Ancak Hiv, vücudumuzda varlığını devam ettirir. Cinsel ilişki, iğne paylaşımı veya annelerin bebeklerini emzirmesi   yoluyla  başkalarına bulaşabilir “ diye konuştu

AİDS KONULU RADYO SU PROPGRAMI (3)

 

 

 

 

 

 

 

AİDS KONULU RADYO SU PROPGRAMI (6)

 

 

 

 

 

 


AİDS KONULU RADYO SU PROPGRAMI (5)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz