Ulus Pazarı Esnaf Kooperatifi Başkanı Bülent Reisoğlu, pankart tartışmalarına sert tepki göstererek Pazar yerinde basın açıklaması yaptı. Esnafların da katıldığı basın açıklamasında konuşan Reisoğlu, Ülkemizin zorlu bir ekonomik süreçten geçerken can suyu olması beklenen sektörlerden birinin de turizm olduğunu herkesin çok iyi bildiğini bu süreçte esnafa büyük destek veren Edirne Belediye Başkanının her zaman yanında ve destekçisi olduklarını ifade etti.

 

“Bizim ekmeğimizle kimse oynamasın”

Edirne’de yaşanan pankart krizine dikkat çeken Reisoğlu; “Artık buna son verilsin. Artık esnaf iş yapamaz hale geldi. Pankart tartışmaları çıktığı andan itibaren Edirne’ye gelen Yunan ve Bulgar vatandaş sayısı azaldı. Esnaf iş yapamaz hale geldi. Bizim ekmeğimizle kimse oynamasın. Biz sabahın 4’ünde -5 derece soğukta buraya gelip tezgah açıp evimize ekmek götürmeye çalışıyoruz. Pankart tartışmalarını her geçen gün büyüten trollere asla izin ve prim vermeyeceğiz.” Dedi.

“Esnafın ağbisi olan Başkanımız Recep Gürkan’ın yanındayız”

Esnafa büyük destek veren ve her zaman yanında olan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın yaptığı tanıtım ve çalışmalar her zaman Edirne ekonomisine ve esnafımıza büyük katkı sağladığını söyleyen Reisoğlu; “Günübirlik turistik ve ekonomik seyahatleri özendirmek için Edirne Belediye Başkanımız Sayın Recep Gürkan büyük duyarlılık göstermektedir. Projeler üretmektedir. Bu amaçla hazırlanan davet pankartları yabancı turistler üzerinde çok güzel etki bıraktı. Kendi dillerinde hazırlanan pankartlar sayesinde Bulgaristan ve Yunanistan’dan alışveriş için gelen turist sayısında ciddi bir artış oldu. Bu artış ekonomik kriz ile boğuşan esnafımızın soluk almasını sağlamıştır.” Dedi.

“Edirne Belediyesi’nin gayretini sözcük oyunlarıyla boğmaya kalkanları esnaf affetmeyecektir.”

Bazı karanlık çevrelerin Edirne Belediyesi’ni karalamak için adeta seferber olduğuna dikkat çeken Reisoğlu; “Asılan davet pankartlarında Edirne’nin adının o dillerdeki karşılıklarıyla yani “Odrin” ve “AdrianoPoli” olarak yazılmasını bu karanlık çevreler adeta dillerine doladılar. Bir yandan enflasyonla topyekun mücadele, üretim ve ticaret vurguları dillerden düşmezken, diğer yandan böylesi laf cambazlığı yapılmasını anlamak ve kabul etmek mümkün değildir.” Dedi.

“Esnafımız kişisel çıkarları için ekmeğine göz koyanları affetmeyecektir.”

Turizm Bakanlığı’nın ilkemize yabancıları davet ederken “Türkiye” yerine “Turkey”, “Turkei” ifadelerin kullandığını belirten Reisoğlu; “Bakın hangi dil konuşuluyorsa, tanıtımımız o dilde yapılıyor. Doğrusu da budur. “Welcometo Turkey” sloganı bu kadar bilinirken Edirne Belediyesi’nin gayretini sözcük oyunlarıyla boğmaya kalkanları esnaf affetmeyecektir. Esnafımız kişisel çıkarları için ekmeğine göz koyanları affetmeyecektir.” Dedi.

Edirne’nin Ticaretini arttırmak için başta Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan olmak üzere herkesin elinden geleni yapmaya çalıştığını belirten Reisoğlu; “İşgüzarlık yapanların, evine ekmek götürmek için karda, kışta, soğukta, saatlerce sokakta çalışanları anlamalarını beklemiyoruz. Bizler her güzel projenin destekçisiyiz. Bu güzel projeleri de engellemeye çalışan herkesi de şiddetle kınıyoruz.” Dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz