Hoşgeldiniz  

Sadece hız sınırlaması yeterli olmaz

admin | 18 Kasım 2015 | BÖLGE A- A+

fikri_yalin_kose            Yeni uygulamaya konulacak bir trafik kararı ile Edirne’nin araç trafiğinin yoğun olduğu caddelerde radar sistemi kurulacak. Şehir içinde hız sınırını aşacak araçlara ceza uygulanacak. Bu ceza tebliği 15 gün sonra araç sahiplerine ulaştırılacak.

Bu uygulama yollarda hız sınırını aşmayı gelenek haline getiren ve yolları yarış pist alanı gibi kabul eden sürücülerin yasal sınırlar içinde hız yapmaları için önemli bir uyarı. Bu uyarılara uymadıkları takdirde alacakları ceza onları hizaya getirecektir. Bu uygulamayı tüm Edirne halkı benimseyecektir.

Yalnız trafikteki düzen bununla da sınırlı olmamalı. Bir de sürücülerin yayaların hakkına riayet etmeleri gerekir. Yaya geçitlerinde biriken ve karşıya geçmek isteyen vatandaşlara geçiş izni vermeyen sürücüler de uyarılmalı.

Bazı sürücüler yayaların geçişlerine izin vermemek için geçitlerde aracının hızını arttırarak geçişleri engellemek istiyor. Sürücülerimiz yaya geçiş kurallarına uymaları konusunda ne yapılması gerekiyorsa yapılmalı. Komşu ülkelerde ve tüm Avrupa ülkelerinde yayalar yola ayağını bastığında araç sürücüsü anında aracını durduruyorsa bizim sürücülerimiz de aynı kurala uymak zorunda.

Edirne’deki sürücülerimizden bazıları da yaşlı çocuklu insanlarımızın yoldan karşıya geçişlerinde geciktikleri zaman” çabuk ol seni ezip geçeceğim” dercesine, el koy hareketi yapmaları Edirne gibi çağdaş bir kentin sürücüsüne yakışmaz.

Edirne bir turist kenti ilimize gelenler genellikle yaşlı emekli insanlar onların yoldan geçmeleri çabuk olmuyor. Sürücülerimizin bu geçişleri saygı ile karşılamaların ve sonuna kadar beklemeleri gerekir. Ne yazık ki bu uygulama sürücülerimizin bir bölümü tarafından yerine getirilmiyor.

Sanırım ilgili kurumlar Edirne imajını zedeleyecek bu tür uygulamaların son bulması için gerekeni yapacaklardır.

Bir de Edirne’de araçların otopark sorunu var. Edirne’de araçlar için yeterli otopark alanının bulunmaması kentimiz için sıkıntı yaratıyor. İlimizde araç sayısının her geçen gün artması insanlarımızın kısa mesafede de olsa kendi araçları ile gitme alışkanlığının devam etmesi, toplu taşıma araçlarından yararlanma gereğinin duyulmaması,  Edirne sokaklarının  otopark haline getiriyor.

Bazı sürücüler ise aracını otoparka çekme yerine yol kenarına pak etmeleri şehir içindeki trafiği içinden çıkılmaz duruma getiriyor. Bu durumların da dikkate alınması gerekir. Bu meselenin sürücüler yanından görüntüsü var.

Bir de yayalarımızı ilgilendiren yönü var. Yalarımız da trafik kurallarına yeterince özen göstermiyor. Trafik ışıklarının bulunduğu yerlere bakıyoruz.

Yayaların geçmesini engelleyen kırmızı ışık yandığı halde araçların arasından üstelik telefonu ile konuşarak karşıya geçmek isteyen kural tanımaz yayalarımız için de ceza uygulanmalı. Trafik kuralları sadece araçlar için geçerli değildir.

Bunun yanında kazaların oluşmasında önemli bir etken olan yayaların da trafik kurallarına koşulsuz olarak uymaları gerekir. Gerek Şoförler Derneği gerekse Edirne belediyemiz yapacağı uyarılarla bu konuları gündeme taşıyacaktır. Aksi halde Trafik keşmekeşliği bugün olduğu gibi devam eder.

ALİ KOÇ SENDİKACI GİBİ KONUŞMUŞ.!

Bazıları yadırgayabilir, bu da nereden çıktı diyebilir. G.20 zirvesine damgasını vuran konuşma köklü ve saygın bir sermaye kuruluşunun Koç Yönetim Kurulu Üyesi Ali KOÇ’tan geldi.  KOÇ konuşmasında adeta kendi gurubuna ters düşme pahasına bir gerçeğe vurgu yaptı ve “ kapitalizm ortadan kalkmalı” dedi.

Bu böyle dünyada en gelişmiş ülkelerin üst düzey temsilcilerinin olduğu bir toplantıda Türkiye’de sermaye gurubunun en üst temsilcilerinden birinin bu ifadeyi kullanması için mangal kadar yürek ister. Bazıları KOÇ’un bu sözleri laf olsun diye söylediğini savunabilir. Burada önemli olan, öyle veya böyle bir büyük sermaye yöneticisinin kendi sınıfına ters düşebilecek laf etmesi.

Peki, G20 zirvesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın işverenlere  “biraz karınızdan fedakârlık yapın” sözleri üzerine Türkiye’de Odaların başında bulunan bir yetkili ne dedi.

Sadece Cumhurbaşkanım bir sendika temsilcisi gibi konuşuyorsun” demekle yetindi. İşçi

TÜRK İŞ’İN EN BÜYÜK SENDİKASI

            TÜRK-İŞ’in en büyük ve etkili olması gereken  ve yönetimde söz sahibi olması gereken (Elektrik,Su Gaz İşçileri sendikası) TES-İŞ’in bugüne kadar işçi hak arama hareketlerinde  sesini duyan  yok. Sendikal haklarını savunmak sadece grev ve direnişlerle olmaz. Demokratik bir kurum olan ve çalışanların he türlü hakkını savunma görevi üstlenen sendikaların üyelerinin ve toplumun ortak çıkarlarında da sesini duyurması gerekir.

Biz daha önceki yıllarda TES-İŞ sendikasını bu görüntüsü ile tanıdık. Arkasına kamu gücünü alarak rahat ve huzurlu bir sendikacılık yapan işverenlerin verdiği ile yetinen Türkiye’nin en büyük işçi konfederasyonunun en büyük sendikası yöneticileri bugün genel başkanı da dâhil köşelerine çekilmiş durumda.

Genel Başkanları için söylenecek fazla bir söz olamaz, onun tuzu kuru;  peki şubelerdeki sendikacılar özellikle Edirne’de TÜRK-İŞ’i temsil eden bir sendika temsilcilerinin bugüne kadar basın kuruluşlarını ziyaret ettiğini ve bir bildiri ile topluma görüşünü ilettiğine tanık olmadık.

Bu sendikanın yetkili olduğu kurumların özeleştirimsinden sonra TÜRK-İŞ’in en büyük sendikanın etkinliği yok denecek kadar azaldı.

Buradan bir örnek vermek isterim. TREDAŞ bu sendikanın yetki alanına giriyor. Bu kurumda taşeron olarak çalışan işçiler var,  onlarla ilgili çabalarını bilmek isteriz. Yine bu kurum kapsamında TREDAŞ’ın ilçelerde şubeleri vardı. Bu şubelerden Havsa, Lalapaşa, Süloğlu ilçelerindeki TREDAŞ şubeleri kaldırıldı. Bu halka büyük eziyet getirecek. Elektrikle ilgili bir işlemi olanlar bu işleri için Edirne’ye gitmek zorunda kalacak. Bu durum sendikacılarımızı da ilgilendirmez mi? Elektrik tahsilatının en yüksek düzeyde olduğu bir ilde neden buna gerek duyulmuştur …

739 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle