Hoşgeldiniz  

ŞAHİN Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşunu kutladı.

admin | 25 Kasım 2015 | BÖLGE, Genel A- A+

dursun ali şahin kurtuluş mesajı

 

 

 

 

 

 

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’in 25 Kasım Edirne’nin Kurtuluş Bayramı İle İlgili Mesajı şöyle,”

Fethedildiği 1361 yılından bu yana Balkanların barış ve huzur kenti olan Edirne’nin düşman işgalinden kurtuluşunu kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yüzyıllar boyunca barış ve huzurun hüküm sürdüğü bu topraklar tarihinin en karanlık ve acı günlerini 93 yıl önce yaşamış ve binlerce şehit verilerek yeniden vatan toprağı yapılmıştır.

Tarih ”Geçmişi olmayanın, geleceğinin de olmayacağının” örnekleriyle doludur. 1912 yılında Balkan ülkelerinin Osmanlı İmparatorluğuna karşı giriştiği savaşta, Edirne Müdafi Şükrü Paşa kumandasındaki askerlerimiz 155 gün boyunca kahramanca savunmuş ancak 26 Mart 1913 yılında teslim olmak zorunda kalmıştır. Tarihinin en karanlık ve acı günlerini bu dönemde yaşayan Edirne, işgalle birlikte Sarayiçinde binlerce evladını şehit vermiştir. Acılarla ve şehitlerin kanlarıyla yoğrulan bu topraklar Başkumandan Gazi Mustafa Kemal ve kahraman askerleri Kuva-i Milliye ruhuyla bu toprakları işgalden kurtararak tekrar vatan toprağı yapmıştır.

Bugün Edirne’nin kurtuluşunun 93. yıldönümü kutlamalarında, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere kahraman gazilerimizi ve aziz şehitlerimizi bir kez daha saygı ve minnetle anıyor, o karanlık günlerde vatanına sahip çıkan Edirne halkına sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

643 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR 5,3188
EURO 6,0745
BIST 94.214,16
ALTIN 208,4909

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle