fikri_yalin_kose           1-Kasım seçimleri sona erdi siyasi partilerin sandıktan çıkan sonuçları da belli oldu. Edirne’deki seçim sonuçlarını değerlendirdiğimizde; ülke genelindeki sonuçlara göre 180 derecelik farklılık oluşturuyor.

Trakya insanını siyaset anlayışı bu normal görülse de görülmese de durum,  sandıktan çıkan sonuçlara göre bu. Siyaset Anadolu insanımıza göre ve Trakya insanımıza göre bazı istisnalar olsa da  farklı değerlendiriliyor.

Bunu sadece batı bölgelerinin kalkınmış olması, insanların  ekonomik alanda rahat olmasına o nedenle siyasi anlayışının böyle yorumlaması işin kolayına kaçmak sorunu düz mantıkla yaklaşmak anlamına gelir. Aynı şekilde Karadeniz ve Orta Anadolu seçmeninin bir görüş etrafında kenetlenmesini de bir boyutuna bakarak sağlıklı bir şekilde izahı mümkün değildir.

            Bölge insanlarının kendi yörelerinde yerleşmiş daha ziyade belli kişilerce empoze edilen siyasi tabuları var. Bunlar o fikrin temsilcisi olan siyasi partilerce savunulmaya devam ederse bu anlayışı değiştirmek mümkün değildir.

Bunu net olarak açıklayan özdeyişte insanları sabit fikirleri şöyle tanımlanır “sabit fikirleri,önyargıları ortadan kaldırmak,atomu parçalamaktan daha zordur” denilir.

            Bu siyaset alanında da geçerlidir. Siz bu mantıkta olan kimselere ne kadar gerçeğe dayalı, doğru fikir verseniz de onların kafalarındaki gerçekle çakışmıyorsa onlara göre gerçek sayılmaz. Zira bu mantıkta olan kişilerin bilgileri akıl süzgecinden geçirme, yorumlama diye bir anlayışın da özellikle politikada siyasi literatürde ne derece  yeri vardır.

Onlara göre bir siyasi parti yıllar önce o kişinin mantığına göre yanlış bir iş yapmışsa. O yanlışlık sonsuza kadar deva edecek demektir.

            Halkın bu zaafını bilen siyasiler sık sık bu yanlışlıkları gündeme taşırlar ve halkın küllenmeye yüz tutan o eski görüşlerini tekrar gündeme taşırlar ve  bunlarla siyasi başarı kazanırlar.

Onun için sık sık kurtuluş savaşı ve sonrası ülkemizde yaşanan olaylar ve  ve o zamanın siyasi kadrolarının haraları tekrar o partinin bugünkü temsilcisine mal edilerek siyaset yapılır.

            Bizim ülkemizde böyle buna benzer sorunları çoğu kez kısır döngü içinde siyasi partilerimiz varlıklarını, başarılarını sürdürürler.

Bu demokratik anlayışa çağdaş demokrasiye göre ne derece sağlıklı o tartışılır. Dünyanın hiçbir ülkesinde üç aylık kısa bir sürede halkın siyasi tercihi bu kadar değişime uğramaz. Bu sadece bizim ülkemize has bir görüntü.

            Dikkat edilirse bu seçim sonuçlarını Ak Parti dahil seçim sonuçları konusunda araştırma yapan kurumlar ve Avrupa ülkeleri dahi hayretle karşıladı.

İster istemez insanın aklına şu geliyor. Üç aylık sürede ne oldu da ibre bu kadar oynadı. Halkın eski tercihi birdenbire değişti. Bunun sosyolojik olarak iyice irdelenmesi gerekir. Siyasette bu kaygan zemin yarın bir başka siyasi görüş çevresinde de aynı sonuca neden olur.

            Öyle sanırım önümüzdeki günlerde bu konu siyaset bilimcileri tarafından masaya yatırılacak ve enine boyuna tartışılacaktır. Bu arada özellikle, halkın yapısını bilmesi ve çok iyi tahlil etmesi gereken muhalefet partileri seçim sonuçları konusunda mazeret arama yerine ülke halkının siyasi profilini neden yeterice tahlil edemediklerini, daha önceki seçimlerde benzer sonuçların alınmasına rağmen rehavete kapılıp, “ülkede meydana gelen bu kadar olaylardan ve ekonomik sıkıntılardan sonra halk nasıl olsa bize oy verecektir” beklentisi ile ne kadar yanıldıklarını da iyice tahlil etmeler gerekir.

İki büyük parti dışındaki partiler bakıyoruz bu seçimde, özellikle MHP, büyük oy kaybına uğradı.

Bu parti yöneticileri bu oy kaybını sudan sebeplere bağlama yerine şapkalarını önüne koyup gerçek nedenlerini bu oy kaybında kendilerinin suçlarının olup olmadığını iyece tahlil etmeleri gerekir.

            Saadet partisi İl Başkanı ile Seçim sonuçları hakkında konuştum. Onun değerlendirmesine göre 1-Kasımda yapılan seçim küçük partilerin kendi görüşlerine en yakın partilerin çatısı altında toplanmasına neden oldu.

Bu seçimde bir anlamda başkanlık sistemi oylanmış oldu. Bunu değerlendiren seçmenler kendilerine en yakın gördükleri siyasi partilere oy verdiler kerhen de olsa o partiyi desteklediler.

            Peki o zaman şöyle bir soru akla gelmez mi? Böyle partiler yarın bir başka siyasi ortamda aynı tavrı yine sergilemeyeceklerine kim garanti verebilir.

Güçlü olan partilerin yedek lastiği olma alışkanlığı olan partilerin ayrı siyasi parti olmalarının ne anlamı kalır.

            Bu bir anlamda halkın siyasi görüşü ile alay etme demek olmuyor mu?

Uzağa gitmeye gerek yok Edirne’deki seçim sonuçlarına bakıyorum inanılmaz bir kayma değişim var.

            Özellikle MHP ve SP gibi parti bağları güçlü partilere ne oldu da çark edip dün kıyasıya eleştirdikleri bir partiye oy verdiler. Bu kendi siyasi anlayışlarına ters düşmüş olmuyor mu? Yarın halkın karşısına çıkıp bunu nasıl izah edecekler. Tüm bunlar halkın kafasında soru işarete yaratacak konular.

            Ana Muhalefet partisinin de mazeret üretmeye sonuçlara kılıf aramaya hakkı olamaz Ülkenin en eski partisinin halkın siyasi görüşü ve ne gibi değişkenlik yaşadığı konusunda bilgi ve deneyim sahibi kadroları olmalı. Bunların seçim döneminde yeterince çalışmadıkları.

Başka ülkelerde iktidar partilerinin uzun süre iktidarları dönemlerinde yıpranıp muhalefet partilerinin güçlendikleri bilindiği halde neden CHP %25 bandında çakılıp kaldı.