Hoşgeldiniz  

Sedefçi; “İhale iyi ki iptal edildi, Edirne’yi Allah Korudu”

admin | 01 Mart 2018 | BÖLGE, Eğitim, Genel, kültürel, Magazin, Sağlık, Siyaset, yaşam A- A+

Geçtiğimiz günlerde Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın bir toplantıda “Ben Makam aracına şoförün maaşı haricinde kira ödemiyorum” sözlerine değinen Eski Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi düzenlediği basın toplantısında; Gürkan’ın bu sözlerinin doğruyu yansıtmadığını ifade ederek, “Recep Gürkan 2014 yılından bu yana makam aracına ne ödendiğinin belgelerini çıkıp açıklasın.” Dedi.

Geçen 4 yıl içinde Edirne’ye bir çivi dahi çakılmadığını ifade eden Sedefçi; Gürkan’ın aldığı ödüllere atıfta bulunarak “Kaç Para verdin de o ödülleri aldın? Çıkıp açıklasın?” sorusunu yöneltti.

“Gazeteye parayı verirsen senide överler”

Ulusal Basında Gürkan’la ilgili çıkan övgü dolu haberlere de değinen Sedefçi; “Parayı verirsen seni de överler. Edirne’ye sen 3 milyon turist getirmişsin. Kırkpınar’ı ve Selimiye’yi Unesco’ya sen sokmuşsun gibi seni gazetede övmüşler. Tabi parayı verirsen överler.  Bakın arkadaşlar, Selimiye’yi UNESCO’ya sokan benim ve benim dönemimde girdi. Kırkpınar’ın UNESCO’ya girişi benim dönemimde oldu. Bakın Edirne’ye şu anda Turist gelmiyor ve Recep’in sayesinde azaldı. Tamamen şov yapılıyor. İcraat yok. Bakın Belediye Başkanı beyindir Yön verendir, planlayandır, kaynak yaratandır, o kenti yöneten insandır. Belediye başkanı bunları yaparken de emek harcamaz. Koşturur. Beynini kullanır ama eline kazma ve küreği almaz. Asfalt dökmez, çiçek dikmez, kanalizasyon temizlemez. Ama bunların hepinse yön veren bir insandır.

 

“4 Aydır İşçilere maaş vermiyorlar”

Bakın  tam 4 aydır işçilere maaş vermiyor.  Bu insanlara günahtır. Bu insanlar garip ve emekçi insanlardır. Alın teriyle para kazanan insanların parasını neden vermiyorsun? Bu adamların harcı borcu var. Evine yiyecek götürür mü götürmez mi demiyorsun. Ama Edirne Bütün şehir olacak sevdasıyla Süloğlu’nda, Lalapaşa’da, Havsa’da konser yapıyorsun. Burada yapılan Konserlere de senin kendi sevdanı hayalini hayata geçirmek için 1 Milyon 200 bin lira para veriyorsun. Ama işçilere gelince yok diyorsun. İnsanların ekmekleriyle oynama. Bu kış kıyamette onları yok etme.” Dedi

“Gürkan’dan Seçim mağlubiyetinin acısını çıkartmak istiyorum”

1 sene sonra yapılacak olan seçimde karşısına CHP adayı olarak Recep Gürkan’ın rakip olarak çıkmasını cani gönülden istediğini ifade eden Sedefçi; Şunun şurasında 1 sene kaldı. Ben Allah’a dua ediyorum. Kaşıma CHP adayı olarak çıkarsın inşallah. Aday olman için dua ediyorum. Senden bu seçim mağlubiyetinin acısını çıkartmak istiyorum” dedi.

“İhale yapacaktı, Edirne’yi Allah korudu.”

Edirne’nin son 1,5 aydan bu yana perişan vaziyette olduğunu ifade eden Sedefçi; “Belediyemizin kiracıları olan esnafımız 15-20 senedir kendilerini bu işe vermişler. Oradaki tesisleri sıfırdan bu hale getirmişler ve ekmek yemeğe çalışıyorlar. Hatırlarsanız 2014’te benim dönemimde müfettiş gelmişti ve tüm belediyenin mülklerinin ihale yapılması konusunda bir rapor hazırlamıştı. Ben bu rapora rağmen seçimlere 1 ay kala bütün belediye kiracılarını topladım ve dedim ki, arkadaşlar elinizi aştın altına elimi koyuyorum, riske giriyorum ve sizin kira sözleşmenizi uzatıyorum. İhale yapmıyorum demiştim. Bakın bu konu sadece 80-90 esnafı değil, onların çalışanları, esnaftan yaptıkları alışverişlerle en azından 3-5 bin kişiyi ilgilendiren bir konudur. Bakın bu 3-5 bin kişi 1 aydır sıkıntı yaşıyor. Bakın 2014’te benden sonra bu arkadaş kiracıları topladı ve “Bu kiralar az zam yapacağım” dedi ve zam yaptı. Arkadaşlar kanun gereği vakıf, belediye özel idare gibi kuruluşlar kiracılarına her sene tefe-tüfe oranında (%10 civarı) zam yapar.  Bakın arkadaşlar Recep geldiği zaman kiracılara % Bin ve 2.000’e kadar zam yaptı. Hiçbir arkadaş ta Recep’i karşısına alıp Bölge idare mahkemesine gitmedi. Gidilseydi bu alınan karar da iptal olurdu. Hepsi korktuğu için mahkemeye gitmedi.  Bu zamlardan sonra seçime 1 sene kala ihale yapıyorum.” dedi ve Yılbaşından önce yasal boyutu yerine getirerek onlara ihtarname gönderdi. Bu hafta başında tam ihale yapacaktı korktu ve yapmaktan vazgeçti. Edirne’yi Allah korudu. Bakın mafya’nın Edirne’ye geldiği söyleniyor. Bunu hiçbiriniz yazmıyorsunuz. Sizleri de basın olarak eleştiriyorum. Edirne’ye bilmem ne mafyası gelmiş ve ihaleye girmek için teminat yatırmış. Bakın Edirne resmen mafyanın eline teslim edilecekti. Allah’tan, baskı oldu ve korktu ihaleyi iptal etti. Yıllarca orada emek veren insanların elinden yerleri alınır mı? İşine geldiğine 10 yıllık kira mukavele yapıyorsun. Bunu da herkes gayet iyi biliyor. Ama işine gelmediğine ihale yapıyorsun. Belediye başkanlığı yürek işi ve riske girme işidir. Ben zamanında nasıl girdiysem sende bu insanların hakkına sahip çıkıp gireceksin” Dedi.

 

2298 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR 5,3908
EURO 6,0819
BIST 89.503,97
ALTIN 214,0315

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle