Hoşgeldiniz  

Sedefçi; “Türkiye’nin ibretlik Çöplüğü Edirne’ye yapıldı.”

admin | 11 Ocak 2018 | BÖLGE, Eğitim, Genel, kültürel, Magazin, Sağlık, Siyaset, yaşam A- A+

Edirne Eski Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi düzenlediği Basın toplantısında; Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın Edirne’yi iyi yönetemediğini, Türkiye’nin ibretli çöplüğünün Edirne’ye yapıldığını, Altyapı ihalesinde parası olmayan bir ihalenin gerçekleştiğini, belirterek konuşmasına şöyle devam etti;  “4 Aralık tarihinde ALTYAPI denilerek yapılan ihale, Bu ihale bedeli tahmini olarak söylüyorum 350 milyon civarında bir rakam. İhalelerde bir şart vardır. İhale bedeli ödeneği, bir tarafta olması lazım. Yani para hazır olması lazım.

“Parası olmayan bir ihale yaptılar”

Biliyorsunuz Altyapı ihalelerini biz daha önce İller Bankası kanlı ile yapıyorduk. Bizim dönemimizde proje yaptırtıp, Altyapı için iller bankasına başvurup kredi çıkmasını sağlayıp, ihale yapılması konusunda bankaya yetki veriyordu. Mevcut Belediye Başkanı Recep Bey; sanıyorum ki bu 350 milyonluk altyapı ihalesinde böyle bir yöntem uygulamadı. Bankaya başvurup, kredi talebinde bulunulup, para çıkartılıp ihale yapılmadığını ben gayet iyi biliyorum. Arkadaşlar bunlar resmen şu anda parası olmayan bir ihale yaptı. Bu yasal bir suçtur. Parası olmayan bir ihale yapılamaz. Yapılması da mümkün değildir. Bu işin yöntemi belli iken, bunlar ortada fol yokken, yumurta yokken civciv çıkartıyorlar. Resmen olmayan bir yumurtadan civciv çıkartan bir belediye başkanı ile karşı karşıyasınız. İşin en garip tarafı da altyapı işi halktan gizlendi. Kimseye bilgi verilmedi. Edirne’mizin en büyük ihalesini yaparken, Kitle örgütlerine,

ÇYD, Kent Konseyine bu konuda hiçbir bir bilgi verilmedi. Resmen gizlediler ve 4 Aralık’tan bu yana ihaleyi onamadılar. Buradan soruyorum, Neyi bekliyorsunuz? Yaptığın işe güveniyorsan, dürüst ve namuslu olduğuna inanıyorsan onarsın. Ama güvenmiyorsan, burada hile olduğunu düşünüyorsan, ki var. İhaleyi onamaktan çekilebilirsin. İşin enteresan tarafı bu ihalelerde bedel saplanır.

“Bu altyapı ihalesi mi? Park Bahçe ihalesi mi? “

Mesela 350 milyon diyelim ve en düşük teklifi verene ihale verilir. İhalede en doğru yöntem böyledir. Bunlar bu işi böyle yapmıyor. En düşük teklifi verene değil de puanlamaya göre ihaleyi verecek. Adamın canı nasıl isterse puanlama yapacak. İşine gelen müteahhit firma varsa. İşi ona vermek istiyorsa, onun

puanlamasını artıracak ve ona işi verecek. Buradan soruyorum, Niye en düşük teklifi verene ihaleyi vermiyorsun da, puanlamaya sokup ta ona göre veriyorsun. Bu işin birinci kısmı. Arkadaşlar, İkincisi de ihalede asfalt işi var. Asfalt işi muğlak bırakılmış, yani yetki belediyeye bırakılmış. Bu resmen bir tezgâh ve hiledir. Bu yapılan 350 milyonluk tahmini ihalenin yarısındaki fiyat nedir biliyor musunuz? Park, Bahçe işi.  Arkadaşlar bu ihale 70 puan olarak hesaplanmış. 35 puanı park, bahçeler işine verilmiş. Alt yapı ihalesi yaptım ama beni engellediler demek için bu işi tezgâhlayarak yarısını park bahçe işi olarak ihaleye koyuyor. Edirne’yi ve tüm insanları ben altyapı ihalesi yaptım diyerek kandırmaya çalışıyor. Böyle bir anlayış yok.  Bu altyapı ihalesi mi? Park Bahçe ihalesi mi? Adı altyapı ihalesi olarak görünüyor ama, ağırlıklı olarak park-bahçe işi oluyor.  Bakın 4 sene aradan geçti, 2 sene önce uyanıklık yaparak anket yaptı. Halka sordu. Altyapı ya girelim mi diye? Düzmece oy kullandırttın. Taşıma oylar attırdın sandığa. Bunlara da tamam. Ama 2 senedir ne yaptın? Neden başlamadın? Şimdi tam giderayak, sırf

Edirne’ye altyapı ihalesi yaptım, engellediler demek için yada başka hesapları hayata geçirmek için bu kandırmacayı, asıl iş park-bahçe olan, adı altyapı konulan ihaleyi yapıyorsun? Recep kaçamazsın? Yakalandın? Bu işten çok pis kokular geliyor. Bu kokular da Edirne’ye zarar verecek. Edirne’yi şu anda enkaz haline getirdi.

“Seçimlerde Partiye değil, hizmet eden oy verin”

Ben belediye başkanlığım zamanında asla CHP’lilik yapmadım. Herkese eşit davrandım. Herkese elimi uzatıp hizmet etmeye çalıştım. Hep dürüst ve namuslu olarak sözümü yerine getirmeye çalıştım. Ama Edirne hala bunu ayırt edemiyor.  Bakın CHP diye bu adama oy verdiniz. Bile bile lades yaptınız. Edirne’yi bu hale getirdiniz. Biz Atatürkçüyüz, Cumhuriyetçiyiz. Sonuna kadar da bu davaya sahip çıkacağız. Partiler için insanları yargılamayın. Diğer partilere de bakın. Hangisinin adayı iyi ise, ona oy veriniz. Bu dönem AK Parti gelmesin diye, CHP’ye oy verdiniz. Bana oy vermediniz. Saygı duyuyorum. Sonuç ne oldu? Edirne kaybetti. Şu anda Belediye batmış vaziyettedir. 1025 tane belediye işçisi var. Şu

anda devletten gelen para ancak işçilerin maaşını ödemeye yeter. O da yetmez bile. Kaynak yaratılmıyor.

“Türkiye’nin ibretlik Çöplüğü Edirne’ye yapıldı.”

Biliyorsunuz, Türkiye’nin ibretlik çöplüğü Edirne’ye yapıldı. En son Çorum ve Manisa’ya, onlardan daha ucuza yaptık diye laf etti ve tokadı yedi. Manisa ve Çorum cevap verdi. Burada ne yapıldığı ortaya çıktı. Arkadaşlar Şu anda Türkiye’nin en kötü çöplüğü Edirne’ye yapıldı.   Birde Arıtma tesisi yaptım diye insanlara facebook’ta fotoğraf paylaşıyor. Arıtma tesisi 3 tane boruyla, 4 tane aparatla yapılmaz.  Şu anda çöp suyunu resmen doğaya veriyor. Arıtma tesisi yaptım diye de insanları kandırıyor. Sonuçta arıtma tesisinden çıkan su doğaya zarar veren sudur. Bu yapılan tesis Edirne’ye yapılan en kötü gömme tesistir. Bu da Manisa ve Çorum’un verdiği tepkilerden ortaya çıkmıştır. Bu utanç ta ona aittir.

“Kıyık Semtinde ki imar olayı neden durduruldu?”

Bakın göreve geldiği anda bizim Kıyık semtinin sağına ve soluna yaptığımız imar planlarına hemen el attı. Planlar biliyorsunuz, idarenin inisiyatifiyle, belediye başkanı veya yönetimin talebiyle plancıya ihale yapılır. Plancıya düşünceler aktarılır ve bu planlar plancı tarafından çizilerek belediye meclisine sunulur. Belediye Meclisinde görüşülür, itirazlar askıya çıkartılır. İtirazları alınır ve görüşülür, plan kesinleşir. Yöntem budur. Biz bu uygulamayı Kıyık semtinin sağına ve soluna yaptık. Recep bey göreve gelir gelmek Kıyık’ın sağ tarafının planlarını durdurdu. Bu planlar kabul edilmiş. Şikayetler giderilmiş, Halktan sıkıntı yok. Müteahhitler planlara göre insanlarla anlaşmaları yapmış. Vatandaş kendi yerine  inşaat yapmak için kolları sıvamış. Sen inşaatları durduruyorsun. Neden? Çünkü burada rant yok diyorsun. 2-3 sene kadar planları bekletiyorsun. İnşaat maliyetleri artıyor. Müteahhit firmaları senin sayende batmak zorunda kalıyor. İşçiler işsiz kalıyor. Şu anda Belediyede müfettişler inceleme yapıyor. Onlardan rica ediyorum; “Lütfen benim planlarımla, Recep beyin planlarını mukayese ediniz, Yan yana koyunuz, kime rant yarattığını göreceksiniz .”

“Bankadan alınan 35 Milyon lira Müteahhitlere verildi.”

Hep soruyorum ama cevap yok. Bakın bankadan 35 milyon lira para alındı. Paranın tamamı müteahhitlere verildi. Bu para Edirne halkına hizmet için harcanmadı. 7-8 tane müteahhite para dağıtıldı. Bunu sormak lazım. Bu para hangi müteahhitlere verildi.? Kime az kime çok verdin? 4 yıldan beri soruyorum ama açıklayamıyor.”dedi.

Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR 5,6694
EURO 6,5081
BIST 94.952,30
ALTIN 222,7025

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle