Hoşgeldiniz  

Selimiye’nin çevresi için Trakya Kalkınma Ajansı’ndan destek

admin | 18 Kasım 2015 | BÖLGE, Genel A- A+

Trakya Kalkınma Ajansı 2015 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı’na,  ‘Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi’ için başvuruda bulunan Edirne Belediyesi destek almaya hak kazandı. Söz konusu projenin sözleşmesini imzalayan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 120 bin TL bütçesi olan projenin 90 bin TL’sinin Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacağını söyledi.

Selimiye’nin çevresi için Trakya Kalkınma Ajansı’ndan destek

 

 

 

 

 

 

 

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Selimiye Camii’ni yeni bir görünüme kavuşturmak istediklerini ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Selimiye Camii çevresini dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerine yenilenmiş yüzüyle sunmak, yerel halkın sahip oldukları kültürün farkındalığını arttırmak ve gelişmiş sosyo ekonomik altı yapı ile daha yaşanabilir bir çevre sağlayarak, tarihsel turizmin neden olduğu sektörel yelpazeyi besleyip, zenginleştirmek amaçlanmaktadır” dedi.

Bu proje sonucunda Selimiye Camii çevresindeki yaya alanları ve tarih mekânlarla ilişki kurulacağına değinen Gürkan, “Söz konusu alanı taşıt trafiği baskısından kurtararak, alana gelen ziyaretçilerin ulaşımı düzenlenecek. Ziyaretçilere ve halka daha iyi hizmet verecek olan park yeri ve otopark için çözüm üretilecek, uygulama alanında yer alan yeşil alan ve kullanıma açık olan bölgelerde peyzaj uygulaması yapılarak bu alanlar değerlendirilecektir” diye konuştu.

Gürkan, ayrıca 120 bin TL bütçesi olan projenin 90 bin TL’sinin, Trakya Kalkınma Ajansı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı ile karşılanacağını söyledi.

Projenin toplam süresi ise, 3 ay olarak belirlendi.

 

 

 

 

Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR 5,7835
EURO 6,7151
BIST 98.073,18
ALTIN 228,8214

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle