fikri_yalin_kose            Millet olarak sevmeyi çok benimsediğimiz gibi yermede de üzerimize yok. Ziya Paşanın bir şiirinde dediği gibi” Geleni etekler gideni iteklersiniz, bilirim siz yaman eşeklersiniz”

Bu söz o günün koşullarında ifade edilmiş insanların hayran gönüllü olduğunu yansıta sözcükler. Bunun gibi yüzlercesine lehçemizde bulabilirsiniz.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’in veda gecesinde bu aklıma geldi. Şahin, Edirne’ye Vali olarak tayin olduğunda kendisi için neler söylenmemişti.

Vali daha göreve başlamadan ne yorumlar yapılmıştı. Bu günleri hep yaşadık.

Dursun Ali Şahin görev yaptığı kısa dönemde bu abartılı yergilere nazire olurcasına Edirne’de çok valiye nasıp olmayan başarılı görevler yaptı.

Vali Şahin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın muhalefet partisine mensup bir belediye Başkanı  olduğunu dikkate almadan kendisiyle  uyum içinde çalıştı.

Bu alanda çok farklı bir bürokrat görüntüsü sergiledi.

Kuşkusuz bu uyumlu çalışmada Belediye Başkanının da payı inkâr edilmez. Şahin, İlin en yüksek makamında olan biri olarak bürokratlara has titiz ve yüzü gülmez tavır yerine her zaman güler yüzlü oldu, kendine yöneltilen eleştirilere de hoş görülü davrandı.

Bazı konuşmalarında yaptığı küçük hatalarını kabullendi. Bu tavrı ile Edirne Valisi Şahin, diğer mülki amirler tarafından örnek alınması gereken bir bürokrat örneği sundu. İle yapılan hizmetlerde bürokratik engelleri pratik zekâsı ile aşmasını bildi. Görev yaptığı kısa sürede Edirne’ye azımsanmayacak hizmetlerde bulundu. Örneğin Edirne’nin tarihi köprülerinin aydınlatılması, uzun yıllardan bu yana gündemde olan fakat bir türlü çözümlenemeyen bir sorunu kısa sürede çözdü. Bugün köprülerimiz geceleri pırıl pırıl oldu.

Tarım İl müdürlüğünün yeni binasının yapılmasında büyük gayreti oldu. Aynı şekilde Edirne’ye gelecek hizmetlerin daha seri yapılması için çaba harcadı. Hükümet yetkilileri ve meslek kuruluşları ile iyi ilişkiler içinde olması, her zaman ortak kararın alınmasına destek vermesi bölgemize hizmet akışı açısından büyük fayda sağladı.  Daha önceki yıllarda rahmetli valimiz Fahri Yücel’de gördüğümüz sevgi ve dostluğun benzerini son valimiz Şahin’de de gördük. Edirne halkı da emekliliği nedeniyle kentimizden ayrılacak olan Şahin’e gerekli sevgisini ve saygısını esirgemedi. Bazı valiler görevleri sona erdiğinde birkaç ziyaret yaparak sessizce ilimize terk etmiştir. Edirne Valimiz Şahin’i ise Edirne’den ayrılmanın üzüntüsü içinde olduğu izlenimi edindik. Bu gelecek olan mülki amir için de uyarıcı bir örnek oluşturmalı. Halkın kendisine hizmet edenleri unutmayacağını hatırlatmalı, görevlerin bir gün son bulacağını, önemli olanın bu güzel kentten unutulmaz anılarla ve halkın sevgisiyle ayrılmanın önem taşıdığını anımsatmalı. Biz mahilli basın mensupları da  haberlerimizde ziyadesi ile yer verdiğimiz valimize bundan sonraki emeklilik yaşamında  huzurlu ve mutlu günler diliyoruz….

ÇÖP KONTEYNERLERİNİ KULLANMAYI ÖĞRENEMEDİK

Edirne belediyesi tarafından mahallelere çöp konteynerleri konuldu. Bunların içine çöplerin ayrıştırılarak konulacağı konusunda duyuru yapıldı Evsel atıklarda geri dönüşüm sağlanması için bunun gerekli olduğu bilindiği halde ne yazık ki çöplerin ayrıştırılması konusunda gerekli özeni gösteremiyoruz.  Daha da acı olanı bazı kişiler çöp araçlarını tahrip etmeyi marifet sayıyor. Bazılarında ise evlerin çöpleri araçların içine atılacağı yerde yanlarına bırakılıyor. Bunun sonucunda çöpler çevreye yayılıyor. Özellikle inşaat atıklarının geceleri çöp araçlarının yanına bırakılması alışkanlığı devam ediyor. Aracının içendeki çöpleri yol üzerine atmak içtiği sigarayı sokağa fırlatmak kabuklu yiyeceklerle çevreyi kirletme alışkanlığının önüne geçilemiyor. Özellikle temiz ve düzenli olması gereken eğitim kurumlarımızın çevresinin çöplükten farksız olması da çevre temizliği konusunun okullardan başlamasını gündeme getiriyor. Öyle sanıyorum ki Belediyemiz yetkilileri çevre temizliği konusunu defalarca gündeme getirmeleri Edirne’nin çevre duyarlılığı konusunda bir Avrupa kenti olması için eğitim ve diğer yaptırımlarla katkı yapacağına inanıyoruz. Şehri dolaştığımızda Edirnelilerin çevre temizliği konusunda daha çok yol almaları görülüyor. Bir turizm kenti olan Edirne’ye kendi halkından kaynaklanan kirlilik hiç yakışmıyor. Temizliğin imandan geldiğini savunan bir dinin mensupları olarak bu kutsal uyarıyı da dikkate almamış olmuyor muyuz? Bu kentte yaşayan insanların en önemli özlemlerinden biri çevre temizliği olmalı. Hastalığın bazılarının da kirli ortamdan gizlendiğini unutmamalıyız.

                  ROMAN YAZMIŞ

            Akıl hastanesinin bahçesinde oturan iki delinin yanına bir üçüncü akıl hastası gelir ve kendilerine elindeki kitabı uzatır.

            “Yeni roman yazdım. Bu kitabı okumanızı daha sonra da eleştirmenizi istiyorum” der.

            Bahçede oturan deliler kitabı alır okur gibi yaparlar uzun uzun ellerinde evirip çevirdikten sonra, “ vallahi fena olmamış fakat çok isim var” diye eleştirirler.

            Kitabı getiren deli  daha önce  okuttuğu kişilerden de aynı eleştiriyi aldığı için  bir şey demeden yanlarından ayrıldı.

            Doğruca doktorun yanına   gidip elindeki kitabı uzatarak, “ Doktor bey yazdığım kitabı bir kez de siz okur musunuz? Yeni yazdım okuduktan sonra da eleştirinizi söyleyin” der.

            Doktor delinin uzattığı kitabı alır ve;

            “Hay Allah” diyerek “ben de kaç gündür telefon rehberi nerede diye arayıp duruyordum” der     

                          ÖZLÜ SÖZLER    

            Ne çiçeğe fazla su ver ne de insana fazla yüz ver. Çiçeğe fazla su dökersen kurur. Bir insana da değerinden fazla yüz verirsen o da kurur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz