Hoşgeldiniz  

Seydali Sultan Dergâhını ziyaret edenlerin sayısı artıyor

admin | 04 Kasım 2015 | BÖLGE, Genel A- A+

Yunanistan Dimetoka Ruşenler köyünde bulunan Seydali Sultan Dergâhı Başkanı Ahmet Kara Hüseyin Edirne’ye gelerek resmi kuruluş ve oda temsilcilerini ziyaret etti.

Seydali Sultan dergâhına sadece Türkiye ve Yunanistan’dan değil tüm balkanlardan ziyaretçi akınına uğradığını belirterek,1915 yılından sonra şartların değişmesi ve 1919 yılında sınırların çizilmesiyle birlikte Türkiye’nin balkanlarla irtibatı kesilmiş oldu. Ondan sonra Yunanistan sınırları içinde kaldık. Şimdi de tekrar Mustafa dedemiz sayesinde Bulgaristan’dan gelen başkanla beraber tekrar Dergâhımız eski önemine kavuştu. Şimdi dergâhımıza ilgi daha da arttı. Dergâhımızda hem dini açıdan hem de kültürel faaliyetlerde etkin olmaya çalışıyoruz. Türkiye’de de alevi dergâhları ve tekkeleri bulunuyor. Biz bu konuda daha faaliz 750 yıldan bu yana Atalarımızdan babalarımızdan aldığımız kutsal görevi eksiksiz sürdürüyoruz.

Seydali Sultan Dergâhını ziyaret edenlerin sayısı artıyor

 

 

 

 

 

 

 

Dini açıdan faaliyetlerimiz bizim yaptığımız etkinlikler Alevilik esasına göre dini içerikli etkinliklerdir. Kurbanlar kesiyoruz. Önümüzdeki 8 Kasımda Mursal Bali Kurbanı Balım Sultan’ın babasının olduğu yerde. Her yıl 8 Kasımda yaptığımız gibi bir etkinlik düzenleyeceğiz. Bu etkinliğe balkanlardan ve Türkiye’den de katılımlar oluyor. Yılın 12 ayı da Seydali Sultan dergâhımıza ziyaretçiler oluyor. Özellikle etkinliğimizin olduğu 8 Kasım günü tüm dünyadan davet ettiğimiz için o gün katılım daha fazla oluyor. Orada bir araya gelip dostluğumuzu pekiştirmiş oluyoruz, hasret gideriyoruz.

O gün kurbanlar kesiliyor konuklara lokma dağıtıyoruz. Bizlerin ulaşamadığı yerlere de sizlerin aracılığınızla bu etkinliğimiz duyurmak istiyorum.  Seydali Sultan dergâhımızın yanında ziyarete gelen konuklarımızın kalacağı bir yere ihtiyacımız var. Bazı ziyaretçilerimiz geceleri orada kalmak zorunda kalıyorlar. Bizim onlara yatacak yer sağlamamız güç oluyor. Dergâhımızın yanında bir konaklama yeri yapılma imkanı sağlarsak çok daha iyi hizmet vermiş olacağız. Bu konuda bizlere yardımcı olacaklara bu ihtiyacımızı duyurmak istiyoruz.

Trakya ve Balkanlar İnanç Önderi Mustafa Çetin de yaptığı açıklamada, Seydali Sultan 7 asır öncesi bizim dedelerimizin en büyük dedesi oluyor.

TÜRKLÜK VE İSLAMI YAYDI  

Seydali Sultan peygamber Efendimizin çok yakın akrabalarından, soydan geliyor. 7 yüz yıl önce Türklüğü ve İslam dinini yayan Bir önderimiz olmaktadır. Biz Bulgaristan göçmeniyiz. Fakat bizim dedelerimiz de şimdi Yunanistan sınırları içinde bulunan Seydali Sultan dergahımızı  ziyaret etmek için oralara  giderlermiş. Muharrem ayında aşurede ve nevruzda oraya giderlermiş. O dönemde sarp yolları aşarak eşek, beygir sırtında gidiyorlarmış. Bazıları yaya olarak ziyarete gidermiş. Bu dergâh Rodop dağları içinde bir yer. İstanbul’da Seydali Sultana bağlı bir Tekkede Seydali Sultan postuna oturttum. Eski kadında yeni bir tekke oluşturduk. Bir de Bulgaristan da Seydali Sultan postuna oturttuk. Dergâhımıza son yalarda büyük ilgi var mülki amirlerimiz de ziyaret ediyor. Tüm bürokratlarımız ziyarette bulunuyorlar. Üniversite Rektörümüz ziyaret ediyor. Gümülcine başkonsolosumuz ziyaret etti. Ben bütün vatandaşlarımızın alevi Sünni ayrımı yapmaksızın bugüne kadar birlik ve beraberlik içinde oluyorsak, bizim kitabımız kuranımız aynı. Peygamberimiz ve Allah’ımız aynı Ülkenin kurtuluşu için verilen savaşlarda bizim dedelerimiz de  bu vatan için şehit oldular. Viyana kapılarına kadar dayanmışsak oralarda bizim dedelerimiz de vardı. Amacımız halkımızın tek yumruk olması dünyada ne kadar Türk ve İslam dostları varsa, birlik ve beraberlik içinde oluruz. Dergâhımıza Basın mensuplarımızı da bekliyoruz. Böylece dergâhımızı tanıtmış oluruz. Dergâhımızın çevresinde 700 yıllık binalar ve o dönemden cami ve dut ağaçları var.

Kuranı Kerimin Hac suresinde geçer, orada peygamberimiz şöyle buyuruyor” Biz her ayrı ümmet için ayrı ibadet şekli yarattık hangi şekilde yaparsanız yapın yapacağınız ibadet doğrudur” diye ifade ediliyor. Biz bu buyruğa inanıyoruz. Bizlerin ortak amacımız insanlar arasında din, ırk, mezhep ayrılmaksızın dostluğu pekiştirmektir” dedi.

 

 

 

1027 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle