Stres… Stres… Stres..

Stres; kendisi ile kafa kafaya gelinmesi gereken bir düşman gibi algılanıyor. Amerika’da otuz bin kişi üzerinde sekiz yıl süren bir araştırma yapılmış. Psikologların bile düşünceleri değişmeye başlamış bu araştırmadan sonra. Araştırmaya katılanlara iki soru sorulmuş:

1.Geçen yıl ne kadar strese maruz kaldınız?

2.Stresin sağlığınız için zararlı olduğunu düşünüyor musunuz?

Sonra bu soruları sordukları insanlardan kaç tanesi ölmüş ona bakmışlar.” Geçen yıl strese maruz kaldım” diyenlerin ölüm riski %43 oranında artmış. Lakin sadece stresin sağlığına zararlı olduğuna inananlar arasında bu oran artmış. Buna inanmayanlar gayet sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam etmişler.

Stresi bir düşman gibi görmek, ona direnmek stresi çok daha kuvvetli hale getiriyor ve biz onun altında kalmaya başlıyoruz. Önemli olan savaşmamak stresle. Elbette ki hepimiz hayatımızın bir parçası olarak stresi yaşıyoruz ve maruz kalıyoruz. Asıl sihirli değnek onunla savaşmak değil onunla yaşamayı öğrenmek.

Bu da çok şatafatlı adımlardan oluşmayan sade bir yolla mümkün. Gerçek anlamda bunu uyguladığınızda nasıl bir fark olduğunu kendiniz de fark edeceksiniz.

Hayat çok yoğun ve yetişmek zorunda hissettiğimiz onca şey oluyor. Her şey kendi yoğunluğu içinde bir girdap gibi bizleri de içine çekiyor. Geçmiş gelecek derken kapılıp gidiyoruz. Durmayı, anda kalmayı, nefes almayı unutuyoruz.

İşte stresle başa çıkmanın en sade yolu.

DUR. ANDA KAL VE DERİN BİR NEFES AL.

Bu yapmakla o anı anlayıp kendinize bakabilir hale gelirsiniz ve akıntıya kapılmazsınız. Durumu değerlendirir büyük resmi görebilirsiniz.  Sadece bu kadar basit üç adımla  bile olabilir  yaşam kalitesinde artış.

Yaşam kalitenizin artması kazandığınız para ile ya da sahip olduğunuz mallarla alakalı değildir. Yaşadığınız sorunlarla ve stresle ne kadar başa çıkabiliyorsunuz bununla alakalıdır.

Sakince bir an durun, sadece o sessizliği yaşayın, derin bir nefes alın. Etrafınız kalabalıkta olsa, sorunlar dizilmiş önünüze dursa da, sizi aşağı çeken her türlü girdap etrafınızda olsa da bunu deneyin. Bunun için saatlerce uğraşmanıza gerek de yok ayrıca. Birkaç dakika yeterli…

Direnmek ve savaşmak doğru bir yol değil stres için. Bırakın ona gülümseyelim ve başa çıkabileceğimizi de unutmayalım. Biz bunu kavradığımızda çocuklarımız da öğrenmiş olacak nasıl stresi yönetebileceklerini.

Durduğunuz, anda kaldığınız ve nefes aldığınız bir hafta dilerim.

FARKINDALIĞA GİDEN YOL…

Gülay PEKCUR KORUÇ

MESLEK BELGELİ KOÇ

PROFESYONEL KOÇ

İSMOLOJİ VE NÜMEROLOJİ UZMANI

gulaykoruc@hotmail.com