fikri_yalin_kose          Edirne’de hayvancılıkla ilgili üç birlik başkanı, Süt Birliği, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği. Kırmızı Et Birliği başkanları, süt fiyatlarının indirilmesine tepki amacıyla ortak basın toplantısı düzenledi.

Bu üç birliğin ana uğraşısı hayvancılık. Bunlardan biri olmadan diğeri olmuyor.

Halkımızın geçimi için hayvancılık bölgemiz açısından her geçen yıl daha da önem kazanıyor.  Tarım ürünleri ile geçimini sağlayamayan üreticilerimiz hayvancılıkla geçimlerini sağlamak istiyor.

Onun dışında gelir sağlayacakları başka bir yol yok.

Birlik yetkililerinin ifadesine göre bazı çevreler süt fiyatları üzerinde oyun oynuyor. Üreticileri süt fiyatlarını aşağı indirip çıkar sağlamayı amaçlayan sermaye çevreleri veya onların destekçileri, süt fiyatlarına zam geleceği yerde indirime gidiyor. Aralık ayında bugün litresi 1,15 lira olan süt fiyatlarında üç kuruş indirim yapılmış.

İş bununla da kalmayacak Aralık ayı sonunda da 2 kuruş indirim yapılacakmış. Her şeyin zamlandığı hayvancılıkta girdilerin de zam gördüğü bir dönemde süt satarak geçimlerini sağlayanların bu kaynağından zarar etmeleri için fiyatlarda indirim yapmak ne anlama geliyor?

Birlik yöneticileri bu uygulamanın neden yapıldığını anlamış değil. Kendi ifadelerine göre, süt fiyatlarının belirlenmesinde tek yetkili kurum sadece Süt Konseyi sadece o fiyatları açıklıyor o fiyatlar üzerinden alım yapılıyor.

Bugüne kadar süt fiyatlarını belirleyen Ulusal Süt Konseyi dışında süt fiyatlarına müdahale eden olmamış.

2009 yılından bu yana düzenli olarak süt fiyatları bu kurum tarafından belirleniyormuş.

Bu arada TARIM-KOOP diye bir kurum birliklere gönderdiği yazıda süt fiyatlarının indirilmesini duyurmuş. Birlik yöneticileri bu işin içinde bir oyun olduğunu bu konuda merkez birliklerinin gerekli girişimi bulunduğunu bu karardan geri dönülmesi için mücadele ettiklerini söylediler.

Aralık ayının 23.de süt fiyatlarını belirlemede yetkili kurum Süt Konseyi toplanacakmış.  Birlik yöneticileri oradan çıkacak karara saygılı olacaklarını belirttiler. Aslında  ülkenin en önemli besin maddesinin üretimini sağlayan bu tür birliklerin ellerinde daha etkin yaptırımları olmalı . Gerektiği zaman da bu güçlerini kullanarak fiyatlarda yapılmak istenen indirimin anında geri çekilmesini sağlamalı.

Ne yazık ki çiftçi kuruluşlarımızın böyle kararlı tavırları yok. Sadece şikâyetlerini üst makamlara ve bakanlıklara iletmekle yetiniyorlar. Büyük marketlerin buralarda etkili olduklarını dikkate aldığımızda çiftçilerin sesi Ankara’ya yeterince aksetmiyor. Onlar da sonunda kaderlerine razı oluyorlar. Bunu bugüne kadar çeşitli kez gördük. Son olarak çeltik fiyatları konusunda yaşadık. Milletvekilleri, çiftçi kuruluşları ve kısmen de üreticiler çeltik fiyatlarının çok düşük olduğunu, Toprak Mahsulleri Ofisinin devreye girerek fiyat dengesini sağlaması konusunda seslerini duyurmak istediler. Bugüne kadar kimse bu taleplerini dikkate almadı. Ellerinde bol miktarda pirinç stoku olan toptancılar yine halkın ürününü ucuza kapatmayı başardılar.

Borç içinde kıvranan üreticiler iki yıl öncesinin seviyesinde de olsa borçlarını kapatmak için ürününü satmak zorunda kaldı.

Peki, bunun zararı sonunda kime dokunacak. Ülkenin pirinç ihtiyacının yarıdan fazlasını karşılayan bölgemiz insanı zarar ettiği için önümüzdeki sezon çeltik ekmeyecek. Bunun sonucunda ihtiyacı karşılamak için devlet milyonlarca döviz ödeyip yurt dışından pirinç ithal etmek zorunda kalacak.

Bundan üreticilerimizden çok devletimiz zarar görecek. Bir zamanlar tarımda kendi kendine yeterli 7 ülkeden biri olduğumuz için övünüyorduk. Bugün her alanda  “saman da dâhil” ithalat yapan ülke haline geldik. Kendi üreticilerine üç kuruş zammı esirgeyenler başka ülkenin üreticilerine bu kaynakları aktarıyorlar. Süt fiyatlarında yapılan indirimin sonucunda da vatandaşlar sütünden yararlanmak için borç karşılığı aldığı hayvanını sonunda kasaplık olarak satmak zorunda kalacak. Ticaret Borsasına gidildiğinde damızlık ineklerin, yavrusundan ve sütünden faydalanmak amacıyla beslenen hayvanların kasaplık olarak pazarlanması insanın içini parçalıyor. Köylülerimiz tarımdan yeterince verimi alamıyor, bu nedenle köylerimizden göç devam ediyor. Bunun yanında tarlalarımız büyük çiftlik sahiplerinin malı oluyor. Süt fiyatlarının indirilmesiyle hayvancılıkta geçim zorluğuna giren insanlarımız yine ineklerini ve tarlalarını satmak zorunda kalacaklar.

Köyler terk edilen evlerle harabeye dönecek. Siyasilerimizin bu konuya el atmaları gerekir. Bu işler öyle soru önergesi vermekle cılız sez çıkarmak rica etmekle çözümlenmiyor. Bu konuda daha kararlı olmak gerekir. Üretici birlik temsilcilerimiz de ona buna minnet ve rica ile sorunlarının halledilemediğini iyici anlamaları gerekir.

Başka yerlerde haklar nasıl alınıyorsa o yöntemi uygulamaları gerekir. Yoksa buralarda söylediklerini Ankara’da dinleyen olmaz bunun sonunda da olan yine üreticilerimize olur çilenin büyüğünü onlar çeker.

HIRSIZIN ETTİĞİNE BAK

Hırsızın biri, evin çatısına çıkarak televizyon anten kablosunu kesmiş. Evin reisi de tam TV’yi izlerken birden yayın kesilince televizyonunu biraz kurcalamış, bozuldu herhalde ” diyerek uykuya dalmış.

Ertesi gün adam işe gittikten sonra hırsız televizyon antenini kestiği evin kapısını çalarak adamı eşine , “Yenge, beni ağabey gönderdi, televizyon bozukmuş, onu alın da bir bakın dedi” demiş.

Saf kadıncağız buna inanarak televizyonu vermiş. Akşam adam eve gelip de televizyonu görememiş ve karısından olayı örgenince küplere binmiş.

Televizyonu çalınan aile hafta sonu balkonda keyif yaparlarken bizim hırsız aşağıdan ıslık çala çala onlara bakarak sokaktan geçmiş.

Kadin, hırsızı tanımış ve “Bak bey! Televizyonu alan Adam iste buydu!” demiş. Adam bunu duyunca pantolonu dahi giymeden pijamalarla adamı sokakta kovalamaya başlamış.

5 dakika sonra bir başka hırsız adamın evine gelip, karısına  “Yenge, ben polisim, beyiniz hırsızı ele geçirdi. Simdi karakoldalar.  Sizden pantolonuyla, cüzdanını istiyor.” Demiş. Kadın da kocasının cüzdanı ile pantolonunu vermiş. Adam hırsızı uzun bir süre kovaladıktan sonra kan ter içinde eve dönmüş. Televizyondan sonra pantolon ve cüzdan elden gidince olanlar olmuş…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz