Trakya Üniversitesi Edirne Sosyal Bilimler Yüksekokulu Halkla ilişkiler ve Tanıtım Programı Öğrencileri Uygulama Etkinlikleri çerçevesinde Huzurevinde Helva Sohbetleri düzenledi.

T.Ü.halkla ilişkiler öğrencilerinden huzurevinde helva sohbetleri  (6)

 

 

 

 

 

 

 

 

Huzurevinde düzenlenen etkinliğe; Trakya Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç.Dr. Nejdet Ünal ve Eşi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, Öğretim Görevlisi Nevin Ağır, Huzurevi Müdürü Sevim Sarıtekin, Misafirler, Huzurevi sakinleri ve öğrenciler katıldı.

T.Ü.halkla ilişkiler öğrencilerinden huzurevinde helva sohbetleri  (5)

 

 

 

 

 

 

 

Programın sunuculuğunu okul öğrencilerinden İzel Yaren Kadıköy ve Sinan Parlak yaptı. Halkla İlişkiler Öğretim Görevlisi Nevin Ağır’ın koordinatörlüğünde düzenlenen programda , Aile ve Sosyal Politikalar personeli Emre Çam Helva Sohbetlerini yöneterek Ekibi ile gecenin program akışının güzel geçmesinde etkili oldular.Halkla İlişkiler öğrencilerinin Huzurevi sakinleri ile diyalogu takdire şayandı.

T.Ü.halkla ilişkiler öğrencilerinden huzurevinde helva sohbetleri  (1)

 

 

 

 

 

 

 

GELENEKLER YAŞATILMALI 

Bu güzel gecenin başında konuşan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş;” Osmanlı İmparatorluğuna 92 yıl başkentlik yapmış olan Edirne’de unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarının, sosyal-kültürel ve sanatsal faaliyetlerin tekrar canlandırılması ve Edirne’ye özgü değerlerin ön plana çıkarılması, bizleri ziyadesi ile mutlu etmektedir.Bunlardan bir tanesi olan Mis Meyve Sabunu sanatının tekrar canlandırılması ve eski payitaht olan Edirne’den Türkiye’ye yayılmasıdır.Bir diğeri Edirnekari el sanatlarıdır.Bir başka değerimiz ise uzun kış gecelerinde Edirne sarayında gerçekleşen Helva Sohbetleridir.

T.Ü.halkla ilişkiler öğrencilerinden huzurevinde helva sohbetleri  (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

Sarayda başlayan Helva Sohbetleri, Edirne konaklarında devam etmiştir. Şehrin önde gelenleri bir araya gelerek; siyaset ve güncel konular konuşulmuş, sanat-şiir-fıkralar-ilahiler ve türküler ile süslenmişti ”dedi .

ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER DÜZENLEDİK

Edirne’ye özgü geleneksel el sanatlarının ve Edirne Kültürünün yaşatılmasına katkı sağlayan herkese şükranlarını sunan Özbaş;Helva sohbetlerinin düzenlenmesinde görev alan öğrencilerin çalışmalarından memnuniyetini belirterek ;Trakya Üniversitesi ile yaptıkları projelerde bir çok başarıya imza attıklarını söyledi.Bunlardan birkaçını dile getiren Bilgin Özbaş;”Kuşlara ev yaptık.Koruyucu Aile Sisteminin yaygınlaştırılması için birlikte çalıştık.Çocuklarımızı buz pistiyle tanıştırdık.Çocuk Sitesine kütüphane kazandırdık.Yaşlılar Haftasını kutladık.Rektörümüzle birlikte engellilerimizi ziyaret ederek,ihtiyacı olanların tedavilerini yaptırdık.Huzurevimizde Helva Sohbetleri adıyla düzenlediğimiz bu yıl sonu etkinliği çeşitli adlarla 4 yıldır devam ediyor.İnşallah seneye 5.Geleneksel Huzurevi etkinliğimizi burada gerçekleştiririz.

T.Ü.halkla ilişkiler öğrencilerinden huzurevinde helva sohbetleri  (4)

 

 

 

 

 

 

 

Kışın en soğuk 40 günü olan” Hamsin Günleri”ile onu takip eden 50 günü ifade eden”Erbain” günleri arasında geçen 90 günlük Kasım günleri boyunca Edirne konaklarında yapılan sohbetlerde, misafirler ağırlanırken, Huzurevinde de Trakya Üniversitesi Sağlık ve spor Dairesine bağlı Gastronomi Topluluğu tarafından hazırlanan helva ve kahve ikram edilerek  yüksük oyunu,sandalye oyunu oynandı.Tekerlemeler söylendi. Niyetler çekildi. Huzurevi sakinleri tarafından şarkılar söylendi.Emre Çam ve ekibi tarafından çalınan ezgiler ile tüm katılımcılar neşe içinde oyun havaları ile coştular.Helva sohbetleri sunucuların “Ocağımız tüter olsun.Kesemize bereket dolsun. Bu hane hep mamur olsun. Kalkmak zamanı, gitmek zamanı” diyerek etkinlik sona erdi.

T.Ü.halkla ilişkiler öğrencilerinden huzurevinde helva sohbetleri  (3)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz