Samsun’da bir hekimin öldürülmesi konusunda açıklama yapan Edirne Tabip Odası Başkanı Dr. Ertuğrul TANRIKULU, n e yazık ki, yine bir hekim cinayeti ile karşı karşıya kaldıklarını, bu hazin durumu Tabip Odası ve Türk Tabipler birliği olarak, yaşanılar bu sağlıkta şiddet sarmalı noktasında çok sıkıntı yaşadıklarını belirterek kırgınız, “öfkeliyiz ve üzgünüz, isyandayız. Biz uzun yıllardır sağlıkta şiddet yasının çıkarılması için elimizden geleni yapıyoruz ve özellikle sağlık çalışanlarına, hekimlere, yardımcı sağlık çalışanlarına, hemşirelere, doktor ve teknisyenlere yapılan bu şiddetin her geçen gün artışı bizi korkutmaktadır.

ERTUĞRUL TANRIKULU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zira sağlık sistemi bir popüler nesne haline gelince, hasta memnuniyeti ve hastanın hızlıca bakılması fakat komplikasyonların değerlendirilmemesi gibi noktada çok ciddi bir şekilde bilimsel verilerden uzak bir çalışma ile karşı karşıyayız. Bu durum bizi gerçekten çok üzmekte, bu nedenle de bilimsel verilerden uzak bu sağlık bakımı ve sağlık politikaları bizleri sonunda hasta ile karşı karşıya bırakmaktadır.

Zira hasta hekim ilişkisinde karşısında hekimi ve sağlık çalışanlarını gördüğü için sağlık sistemini sorgulamanın ötesinde direkt olarak doktor ve hemşireye şiddeti yönlendirmektedir.

MESLEKTAŞIN ÖLÜMÜ BİZİ ÜZÜNTÜYE BOĞDU   

Biz diyoruz ki, sistem bozuksa bu sistem içinde işlerini yapmaya çalışan insanların herhangi bir şey yapması  mümkün değildir. Biz iddia ediyoruz ki sağlıkta şiddeti el birliği ile durduralım. Sağlık Bakanlığının üstünde çalıştığını bildiğimiz sağlıkta şiddet yasasını bir an önce çıkarması zorunlu hale gelmiştir. Samsunda öldürülen Kadın Hastalıkları ve Doğum Mütehassısı Op. Dr. Aynur DAĞDEMİR, arkadaşımız bizi üzüntüye boğdu.

Meslektaşımızın yakınlarına baş sağlığı ve sabır diliyorum ve sağlıkta ülkemizde ve tüm dünyada şiddeti lanetliyorum.  Savaşların ve şiddetin olmadığı bir dünya diliyorum. Bu şiddeti el ele vererek durdurmak zorundayız yoksa başımız sıkıntıya girecektir.

ŞİDDET ÜLKE POLİTİKASIYLA İLGİLİ  

Özellikle son yıllarda artış gösteren kadına yönelik şiddet sağlıkta ve eğitimde şiddeti ülkede uygulanan politikalara bağlıyorum. Sağlık politikaları insanları popülist bir yaklaşımla yönettikleri için bütün mesele sistemi sadece bir sayısal veriye dönüştürmeye çalışıyorlar. “ Şu kadar hasta bakılacak noktasında bakılıyor. Sonuçları değerlendirilmeden. Bilimsel olmayan verilerden sadece hastaların memnuniyeti noktasından uygulanmaktadır” diye konuştu.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz