Tarihçi Yazar, Aydın, Dr. İsmail Cambazov’dan konferans

Sofya Yüksek İslam Enstitüsü’nün kurucuları arasında yer alan, Bulgaristan’da hukuk fakültesi bitiren ilk Türk. Çeşitli gazetelerde Bulgarca ve Türkçe gazetecilik yapan Tarihçi Yazar, Aydın, Dr. İsmail CAMBAZOV “Balkanlardaki Osmanlı”, “Nazım Hikmet ve Bulgaristan” konularında Devecihan Kültür Merkezi’nde 20 Kasım 2015 Cuma günü iki farklı konferans verdi.

Tarihçi Yazar, Aydın, Dr. İsmail Cambazov’dan konferans (2)

 

 

 

 

 

 

 

İlk konferans saat 9.30’da ortaöğretim düzeyinde öğrenim gören öğrencilerimize, ikinci konferans ise saat 14.30’da da ilimiz merkezinde görev yapan ortaokul ve lise düzeyinde eğitim veren okullarımızın yöneticileri ile Türkçe ve Edebiyat Zümre başkanlarına yönelik gerçekleştirildi.

Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Şenol GENÇ’in eşlik ettiği Dr. İsmail CAMBAZOV konferans öncesinde İl Millî Eğitim Müdürlüğüne gelerek İl Millî Eğitim Müdürü Hüseyin ÖZCAN’ı ziyaret etti.

Ziyaretin ardından konferansın yapılacağı Devecihan Kültür Merkezi Konferans Salonuna geçen Cambazov burada, İl Millî Eğitim Müdürü Hüseyin ÖZCAN, Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Şenol GENÇ ve ilimiz merkez ortaöğretim okullarında öğrenim gören öğrencilerimize “Balkanlardaki Osmanlı” konulu konferans verdi.

İl Millî Eğitim Müdürü Hüseyin ÖZCAN öğrencilere hitaben yaptığı konuşmasında, Edirne Valisi Dursun Ali ŞAHİN himayelerinde bu buluşmayı gerçekleştirdiklerini belirterek, Cambazov’a bu değerli bilgilerini öğrencilerimize ve bizlere aktardığı için teşekkürlerini iletti.

Konferansın ardından Cambazov, kendi yaşamından izler taşıyan “Beşiğim ve Eşiğim” adlı kitabını imzalayarak öğrencileri hediye etti.

“Nazım Hikmet ve Bulgaristan” Konulu Konferans

Dr. Cambazov ikinci konferansını saat 14.30’da verdi. Konferansa Edirne Valisi Dursun Ali ŞAHİN ile İl Millî Eğitim Müdürü Hüseyin ÖZCAN’ın yanı sıra, Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Şenol GENÇ, Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet HACIOĞLU, ilimiz merkez ilçede ortaokul ve lise düzeyinde eğitim veren okul müdürleri ile Türkçe ve Edebiyat Zümre başkanları katıldı.

Tarihçi Yazar, Aydın, Dr. İsmail Cambazov’dan konferans (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

Dr. İsmail CAMBAZOV bu konferansında Nazım Hikmet’in hayatından anlatımlarda bulundu. Dr. Cambazov katılımcılara, herkes tarafından bilinen Nazım Hikmet’in bilinmeyen yönlerini anlattı.

Konferans, Edirne Valisi Dursun Ali ŞAHİN tarafından Dr. İsmail Cambazov ve Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Şenol GENÇ’e şehrimize gerçekleştirmiş oldukları ziyaret ve Cambazov’un vermiş olduğu konferanslardan dolayı teşekkür etmesinin ardından hediye takdimi ile sona erdi.

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz