Restorasyonu tamamlanan Bostanpazarındaki Hasan Sezai Dergahı üç bakanın katıldığı törenle açıldı

Törende ilk olarak söz alan Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem, Türkiye de 2002 yılından bu yana 4500 tarihi eserin restorasyonunun gerçekleştiğini belirterek,”  Edirne’miz bir vakıf kenti. Burada önemli faaliyetlerimiz var. Bu eserin restore edilmesi de onlardan biridir. Burası sadece minaresi kalan bir eserdi bugün törenle hizmete açılacak” diye konuştu.

Tarihi Hasan Sezai Dergahı törenle açıldı (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Bir şehrin maneviyatını ruhaniyetini o kentte yaşayanlar bilirler. Bir kent ancak kimliği varsa kendi tanıtır. Ben bu kente girdiğimde Hasan Sezai Hazretlerine gelene kadar iliklerimde hissettim. Eğer bir şehir bir kimliği sahip olacaksa o şehrin hafızasının olması gerekir. O hafızanın üzerinde bir kimlikten bahsedebiliriz. İşte şehri hafızasını oluşturan bu yapılardır. Selimiye Edirne’nin hafızasıdır. Maneviyatı ise Hasan Sezai Hazretleridir. Bizim kültürel anlamda ölülerimiz zombi değildir. Bizim ölülerimiz serin serviler altında yatan asude ruhlardır. Biz hayata bu incelikle baktığımız için bugün Hasan Sezai Hazretlerinin huzurunda bulunmaktayız” dedi.

Tarihi Hasan Sezai Dergahı törenle açıldı (1)

 

 

 

 

 

 

 

Toplantıda söz alan  Başbakan Yardımcısı Doç Dr Yalçın Akdoğan:,Bugün çok anlamlı bir program için Edirne’ye geldiklerini kaydederek, “ buradan vakıf eserlerini ihya etmekten mutluluk duyduğumuzu belirtmek isterim.  Vakıf ruhu hayır hasenat demek sağlık huzur ve mutluluk dolu nice yıllar iyilik yapmak demektir,  Vakıflar Genel müdürlüğümüz Edirne’deki Vakıf eserlerine sahip çıkıyor. Burada açılışını yaptığımız Hasan Sezai Dergâhı çok önemli bir eser. Hasan Sezai hazretleri binlerce insanı okutmuş, değerli bir maneviyat adamıdır. Bu eserler Edirne için bir cazibe merkezi anlamına geliyor. Bugüne kadar çok önemli eserleri hayata geçirdik önümüzdeki yılda önemli eserleri icra etmeyi planlıyoruz Bunların arasında onarıma muhtaç camilerimiz ve medreselerimiz var. Bu eserlerin restorasyonu kurula sunuldu kuruldan çıktıktan sonra projesini tamamlamamız gerekiyor.

Tarihi Hasan Sezai Dergahı törenle açıldı (3)

 

 

 

 

 

 

 

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin törende yaptığı konuşmasında, Hasan Sezai’nin divanı ile başladığı konuşmasında daha sonra şunları kaydetti.” Burası talan olmuştu çok kötü durumdaydı. Bu değerli eseri açmanın huzuru içindeyiz. Bunu yapanları kutluyorum. Biz bu zatı muhteremin değerini bildik. Onun manevi havasını teneffüs ediyoruz” dedi. İl Müftüsü Emrullah Üzüm’ün duasının ardından  törene katılanlar Hasan Sezai Camisinde Cuma namazı kıldılar.  Namaz sonrası bahçeye çam fidanı dikildi.  Açılış törenine katılanlara pilav ikramı yapıldı.

Tarihi Hasan Sezai Dergahı törenle açıldı (5)

 

 

 

 

 

 

 

HASAN SEZAİ HAZRETLERİ KİMDİR

İslam aleminin en önemli evliyalarından olan Hasan Sezai Hazretleri 1669 yılında Gördes’te doğdu. Doğduğu şehrin bugünkü adı Korent Yunanistan sınırları içinde bulunuyor. Hasan Sezai 1738 yılında Edirne’de vefat etti. Kendi adıyla anılan Bostanpazarı semtindeki dergâhın bahçesine defnedildi.

Hasan Sezai 18 yaşına kadar kendi doğduğu ilçede yaşadı. Daha sonra maceralı yolculuktan sonra İstanbul’dan Edirne’ye geldi. Edirne’de Aşık Musa dergahında bulunan Şeyh Muhammet Sırrı’nın talebesi oldu. Onun yerine geçen Şeyh Muhammet La’li Fena-i efendinin talebesi oldu. Hasan Sezai Hazretleri Dergâh vakfının icarlarını toplamakla görevlendirildi. Daha sonra Gülşen-i Veli Dede dergâhında şeyh oldu. Halkın büyük sevgisini kazanan Hasan Sezai Hazretleri bir ara Mısır’a gitti. Orada bilgisini geliştirdi. Edirne dergâhında 53 yıl talebe yetiştirdi. Yetiştirdiği talebelerin masraflarını kendisi karşıladı. Hasan Sezai hazretlerinin birçok kerameti olduğu  söyleniyor.

Tarihi Hasan Sezai Dergahı törenle açıldı (4)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz