Hoşgeldiniz  

TASMALI, “Adres değişikliği 21 gün içinde bildirilmeli”

admin | 13 Kasım 2015 | BÖLGE, Genel A- A+

Edirne Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı  Edirne  Merkez Şükrü Paşa Mahallesi Muhtarı İrfan  TASMALI, Mahalleye gelen öğrencilerden Pansiyon ve apart otel da kalanlar, her sene apart yöneticileri tarafından bağlı bulundukları karakollara, adres beyan formlarını doldurup muhtarlıklara onaylatıp bir nüshası karakolda bir nüshası ise  muhtarlıklarda bir nüshası ise apartın yönetiminde kalıyor. Apart otel yöneticileri bu işlemi her yıl yenilemesi gerekiyor. Zira apart7da kalan öğrenciler değişebiliyor. Bu evrakları düzenlemek yasal bir zorunluluktur. Bunu ihmal etmemek lazım.  Böylece kimin nerede kaldığı bilinmesi gerekir. Her vatandaşımız adres değiştirdiğinde 21 gün içinde yeni adresini Nüfus müdürlüğüne beyan etmesi lazımdır.

TASMALI, “Adres değişikliği 21 gün içinde bildirilmeli” (1)

 

 

 

 

 

 

 

Bu yasal zorunluluk olup her vatandaşın bunu yerine getirmesi gerekir. Evrak geldiğinde mağdur duruma düşüyorlar başvuru zaman aşımına uğruyor. Bizler de bu kişileri bulamıyoruz. Bizler daha önceleri nakil ilmühaberi kesiyorduk o görevi bizden aldılar bu uygulama kalktı. Bu uygulamanın kalkması nedeniyle bu kişilerin nereye gittiğini bilmemiz mümkün olmuyor. Adres değiştiren her vatandaşımız 21 gün zarfında nüfus müdürlüğüne giderek yeni adreslerini belirtmeleri gerekir. Bu durumu vatandaşlarımıza öneriyoruz mağdur olmamasını istiyoruz.

PARLEMENTERLER MUHTARLARIN SORUNUNA EL ATMALI

Muhtarlarımızın sorduğu bir başka konu milletvekili adayı olanlar sürekli muhtarlara vaatlerde bulunurlar bunlar güzel vaatler, Muhtarlarımız mağdur durumda, özellikle büyük şehirlerde köy muhtarlarının bütçeleri vardı bu bütçeler kaldırıldı. Bu muhtarlar mahalle muhtarı konumuna geldiler. Bu duruma gelince ellerindeki mal varlıklarına el konuldu. Bu arada yasalar gereği gelirleri kesilince çok zahmet çekiyorlar. Bugün 970 lira ödenek alıyoruz bu maaş değildir. Bu parada sosyal güvenlik payı yoktur. Her muhtar kendi sosyal güvenlik payını kendisi öder.

TASMALI, “Adres değişikliği 21 gün içinde bildirilmeli” (2)

 

 

 

 

 

 

 

MUHTAR ÖDENEKLERİ MAAŞA DÖNDÜRÜLMELİ

Bize göre muhtarlara verilecek ödenekler maaşa çevrilip, muhtarların sosyal güvenlik payını da devletimizin ödemesi lazım. Ayrıca muhtarlara belediyelerin bütçeleri oranında nakdi ve ayni yardım yapılıyor. Bu nakdi yardıma yapan belediyelere Sayıştay denetimi sonunda belediyelere zimmet çıkarılıyor. Yeni çıkarılacak yasaya tek bir madde koyabilseler iyi olur. Bu konuyu parlamenterlerimizden rica ediyoruz. Bu konu görüşülürken belediye gelirlerinin bütçesi oranında aynı yardım yapılabilir diye madde koydursunlar. Belediye meclis üyeleri bu konuda gereken duyarlılığı gösteriyorlar. Büyük şehirlerin belediyeleri de muhtarlarımıza katkıda bulunabilirler, gerçekten buna ihtiyaç var. Muhtarlarımız aldığı ödenekle sosyal güvenlik payını kendileri ödüyor bunlar arasında suyu elektriği yolu var bunu cebinden ödüyorlar. Buna çözüm getirmek TBMM’deki parlamenterlerimize düşüyor, onlardan bu duyarlılığı göstereceklerini ve muhtarların sorunlarına çözüm için katkı yapacaklarını bekliyoruz” diye konuştu.

 

753 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle