Hoşgeldiniz  

Trafik Kazası Nedeniyle Maddi ve Manevi Tazminat Talebi

Büşrahan Altun | 09 Eylül 2018 | Yazar


Ülkemizde araç ve yolcu sayısının artmasıyla, trafik kazaları ve dolayısıyla buna ilişkin maddi ve manevi talepler de hızla artmıştır. Trafik kazası, Karayolu üzerinde hareket halinde olan bir veya birden fazla aracın karıştığı ölüm, yaralanma ve zararla sonuçlanmış olan olaydır. Trafik kazaları çoğu zaman yaralanma veya uzuv kayıplarıyla, bazı durumlarda da ölümle sonuçlanabilir. Trafik kazası sonucunda tazminat ödeme yükümlülüğü ve cezai yaptırım biçiminde sorumluluklar doğabilir. Trafik kazasının tazminat sorumluluğu doğurmasının hukuki dayanağı ise,“haksız fiil” olmasından ileri gelir.

Trafik kazası nedeniyle oluşan zararlardan dolayı tazminat davası açılmadan önce dava açma süresinin ne zaman başlayıp ne zaman bittiği dikkat edilmesi gereken bir husustur. Zamanaşımı süresi, haksız fiilin gerçekleştiği yani trafik kazasının gerçekleştiği gün işlemeye başlar. Motorlu araç kazalarından doğan maddi zararların tazminine ilişkin talepler, zarar görenin, zararı ve tazminat yükümlüsünü öğrendiği tarihten başlayarak iki yıllık zamanaşımına tabidir. Ancak zarar gören faili ve zararı daha geç öğrense bile herhalde, kaza gününden başlayarak on yıl içinde tazminat talepleri zamanaşımına uğrar.

 

Kimler maddi ve manevi tazminat davası açabilir:

Eğer trafik kazası mağduru hayatta ise bizzat kendisi maddi ve manevi tazminat davası açabilir. Eğer mağdur vefat etmiş ise onun vefatı ile maddi ve manevi zarar gören yakınları, annesi, babası, eşi, çocukları, kardeşleri, nişanlısı, bakım ve desteği altındaki kişiler maddi ve manevi zararların tazmini için dava açma hakkına sahiptir. Mağdur ölmeden evvel tazminat davası açtıysa yine bu kişiler davaya devam edebilirler.

Tazminat davası kime karşı açılır:

Karayolları Trafik Kanunu’na göre, bir motorlu aracın işletilmesinin bir zarara sebebiyet vermesi sonucunda motorlu aracın işleteni ve teşebbüsün sahibi doğan zararın tamamından ve birbirlerinden bağımsız olarak sorumludurlar. Dolayısıyla zarar gören hem motorlu araç işletenden hem de teşebbüsün sahibinden ayrı ayrı tazminat talebinde bulunabilecektir. Yine tazminat miktarları yüksek olabileceği için sigorta şirketine karşı açılacak dava isabetli sonuç doğuracaktır.

Hangi zararlar tazminat olarak talep edilebilir:

Yaralanmalı trafik kazalarında, yaralanan kişi uğradığı sakatlık sebebiyle hayatı boyunca maruz kaldığı işgücü kaybı nedeniyle uğradığı maddi zararları talep edebilecektir. Yine zarar görenin sağlığına kavuşması için gerekli olan tüm tedavi giderleri; teşhis, tedavi, bakım, ameliyat, ilaç ve hatta ulaşım giderleri de maddi tazminat kapsamında değerlendirilecek zararlardandır.

Yaralanan kişi duyduğu elem, keder ve üzüntü sebebiyle de manevi tazminat talep edebilecektir.Meydana gelen trafik kazası sonucunda ise “ağır bedensel yaralanma” meydana gelmişse, yaralanan kişinin yakınları da manevi tazminat talebinde bulunabilecektir. Ağır bedensel yaralanmanın tespitinde ise tıbbi bulgular, Yargıtay uygulaması, Mahkemenin kanaati önem arz edecektir.

Ölümlü trafik kazalarında ise, ölüm sebebiyle ölenin desteğinden yoksun kalan herkes maddi tazminat davası açabilir. Maddi tazminatı gerektiren zararları ise genel olarak destekten yoksun kalma ve cenaze giderleri oluşturur. Destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilmek için hısım olmak şartı da yoktur. Ölüm sebebiyle, ölen ile fiili bağlılığı bulunduğundan üzüntü ve elem duyan herkes manevi tazminat talep edebilecektir.

Tazminat hesaplanmasında ise zarar görenin hak kaybına uğramaması için delillendirmenin yeterli ve doğru olması önem arz etmektedir.

Önemle belirtmek gerekir ki, son yıllarda kaza mağduru kişilerin, zararlarını tazmin edecekleri vaadiyle sigorta danışmanlık şirketi adı altındaki aracılar tarafından telefonla arandığı, hatta kapılarına gidildiği, mağdurları sigortadan ciddi tazminat alacakları vaadiyle kandırdıkları, bu yolla çok geniş yetkilere sahip vekâletnameler alarak para tahsil ettikleri ancak bu tazminatları hak sahiplerine ödemedikleri ve ortadan kayboldukları sık rastlanan bir dolandırıcılık yolu olmuştur. Maddi, manevi zarara uğrayan, yaralamalı veya ölümlü kaza mağdurlarının, bu işi kazanç kapısı haline getiren dolandırıcılar tarafından arandığında hak kaybına uğramaması ve mağduriyet yaşamaması için dikkat etmesi gerekmektedir.

Av. Büşrahan  Altun

1798 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR 5,3431
EURO 6,0958
BIST 95.411,49
ALTIN 222,2206

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle