Hoşgeldiniz  

Trakya Birlik’in millitvekili bereketi

admin | 13 Kasım 2015 | BÖLGE A- A+

fikri_yalin_kose            Bölgemizin en büyük kuruluşu ve ülkenin en çok ortağı olan tesislerin başında gelen Trakya Birlik bölgemize milletvekili bereketi  saçıyor. 1984-1987 yılları arasında  T.Birlik Yönetim Kurulu Başkanı olan Şener İşleten ANAP’tan   milletvekilliğini kazandı.

            Yine 1985-1991 yallara arasında T. Birlik Yönetim Kurulu Başkanlık görevini sürdüren Rahmetli Evren Bulut iki dönem Doğru Yol Partisinden bir dönem de ANAP’tan olmak üzere üç dönem Edirne Milletvekili oldu. 

1997-2005 yıllara arasında T. Birlik Genel Müdürlük görevini  yapan  2005 yılında  Yönetim Kurulu  Başkanlığı için aday olup kaybeden  Cemalletin USLU, 2007-2011 yılları arasında MHP’den Edirne milletvekili seçildi. 2005 yılından bu yana  T.Birliğin Yönetim Kurulu  Başkanı olan Rafet Sezen, 1 Kasımda yapılan seçimde AK Parti Edirne  milletvekilliğini kazandı.

            Trakya Birlikte Yönetim Kurulu görevliği dışında çeşitli görevlerde bulunanlar da parlamentoya gitmeyi başardı.  Trakya Birlikte  müfettişlik ve ardından   personel Müdürlüğü yapan  Mustafa İlimen 1995   yılında DSP Edirne milletvekilliğini kazandı ve iki dönem  aynı partiden milletvekili oldu.

Trakya Birlikte 1992-1997 yılları arasında  Genel müdürlük yapan  M. Fuat ERÇETİN, 1987 yılında  SHP’den Edirne milletvekilliğini kazandı.

Merkezi Edirne’de olan ve Trakya ve Anadolu’ya yayılan bu üretici kuruluşumuzun değerini bilmeliyiz.

Bölgemizdeki yöneticileri ile hem üreticilere destek sağlayan hem de parlamentoya milletvekili göndererek, yasamaya katkı veren Trakya Birlik, 1 –Kasım’da yapılan seçimle de T.Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Rafet SEZEN, Parlamentoda çoğunlukla iktidar olan AK Partiden Edirne Milletvekili oldu.

Parlamenterliği döneminde aynı zamanda T.Birliğin Yönetim Kurulu Başkanlık görevini sürdürecek.

SEZEN’in  bu görevi  sürdürmesi  aslında bölgemize gelecek hizmetler açısından çok yararlı olabilecek imkanları  sağlayabilir. 40 bin ortağı olan bir kuruluşun üst yöneticisinin aynı görevini sürdürerek milletvekili olarak Edirne’yi temsil etmesi hizmetlerin kentimize ve birliğin güçlü olduğu yerler açısından önemli bir güç oluşturmaktadır.

            Bunun iyi kullanılması halinde yöneticilerin ve birlik üyelerinin de desteği ile SEZEN, Parlamentoda partisince etkin bir göreve gelebilir, Birliğin gücü ile Bakan olması da gündeme gelirse şaşırmamak gerekir.

Zira, İktidar partisi AK Parti bir türlü istediği oyu alamadığı Trakya’dan bir milletvekiline böyle bir bakanlık görevi verilmesiyle bundan sonra yapılacak mahalli ve milletvekili seçimlerinde daha güçlü duruma gelebilir.

            Burada en önemli görev partiye destek verenlerin ısrarcı taleplerine ve birlik yönetiminde olanların ve diğer birlik mensuplarının üretici birliklerinden bir temsilcinin bulunması konusundaki kararlılığına bağlıdır.

Bunun sağlanması bölgemizden bir bakının olması üstelik bu bakanın çiftçi kökenli birinin olması Edirne’miz açısından faydalı olacaktır. Bunun sağlanmasında tüm kuruluşların hatta mahalli yöneticilerin küçük siyasi hesapları bir yana bırakıp Rafet SEZEN’e destek vermeleri gerekir.

            Parlamentonun çalışmaya başlamasından önce  partililerin bu konuda kulis yapmaları gerekir.  Edirne gibi önemli bir kentten bakanın olması partili partisiz herkes için sevinç kaynağı olacaktır. SEZEN’de görevi sırasında seçim çalışmaları döneminde sık sık belirttiği gibi herkese aynı mesafede durup bölge insanının siyasi yapısını dikkate alarak barışçı bir politika izlerse bundan hem kendisi hem partisi hem de Edirne’miz için yararlı olur.

Hele bir  o gün gelsin milletvekilleri yemin ederek  bakanlık kulisleri başlasın durum neyi gösterecek izleyeceğiz.

BELEDİYE MECLİSİNİN UYUMLU ÇALIŞMASI

            Dün yapılan meclis toplantısında 2016 yılı bütçesi  tüm meclis üyelerince ittifakla kabul edildi. Bütçe görüşmeleri sırasında bakıyoruz tüm parti  sözcüleri partisinin bütçe hakkında görüşlerini dile getirdi ve önerilerini sundular.

Bu  demokratik görüntü gerçekten herkesin özlem duyacağı bir manzara.

            Belediye meclisi toplantılarına katıldığımızda bu dönemde farklı bir hava seziyoruz. Daha önceleri gündem maddeleri yazılanlar görüşmeye açılanlar ne olduğu anlaşılmayan muğlak ifadelerle yazıldığı için kabul ediliyordu. Biz basın mensupları ise neyin kabul edildiğinden yetirence bilgi sahibi olamıyorduk.

Bu dönemde bakıyoruz mecliste görüşülen gündem maddeleri konusunda Belediye Başkanı herkesin anlayacağı şekilde açıklama yapıyor.

            Böylece hem meclis toplantısını izleyenler hem de basın mensupları sağlıklı bilgi sahibi oluyorlar. Bunun sonunda genellikle görüşülen maddeler ittifakla kabul ediliyor. Belediye bütçesi de öyle oldu. Muhalefet parti meclis üyelerinin de daha önceleri bilgilendirilmeleri görüşmelerin madde madde açıklamalar yapılarak guruplar adına söz verilip görüşülmesi sonucunda herkesin onaylayacağı bir belediye bütçe oldu.

Bütçe görüşmeleri öncesi bazı basın kuruluşlarını hedef alan konuşma gerçekten bizler açısından da üzüntü verici oldu.

            Aslında mahalli yöneticileri böyle her icraatında halkın da onaylayacağı şekildi  detaya inmeden, sağlam delillere  dayanmadan  eleştirme Belediye Başkanına bir anlamda eleştirme  için  koz verme   yerine  mahalli basının sorunu  tüm boyutu ile  inceleyerek  haberleştirmesi, böyle  ağır eleştiriye maruz kalmaması  daha doğru olmaz mıydı?

Bu eleştiriler,  Belediye Başkanının mahalli basın konusunda söylenen suçlayıcı sözler bir anlamda hepimiz için suçlama zemini hazırlıyor. Bunun için halkımız arasında yapılan  eleştirilerde şu ve bu mahalli  gazete ayrımı yapmadan hepimize mahalli basının  tümüne yerli yersiz suçlamalar yapılıyor.

Bu durum da mahalli basının kamuoyundaki güvenini zedeliyor.

Haklı eleştirilerde, gerçekten toplumun hakkını savunan konularda eleştirilere tamam. O konuda kimse bir şey söyleyemez.

            Yalnız,  böyle imalı sözlerle Belediye Başkanının eleştirisine hedef olmak, buna fırsat  yaratmak gerçekten üzüntü verici.  

 

                                         ÖZLÜ SÖZLER

Yastık değil kafa rahat olacak. Döşek değil vicdan rahat olacak.

Ve insan yorgana değil, huzura sarılıp uyuyacak.

                            CAN YÜCEL 

734 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle