Hoşgeldiniz  

Trakya Üniversitesi’nde “İda’dan Kazdağı’na” isimli konferans

admin | 15 Aralık 2015 | BÖLGE, Genel A- A+

T.Üniversitesinde ida'dan kazdağına adlı  kongerans (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

T.Ü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Prof. Dr.Fehmi Yıldız Konferans Salonu’nda T.Ü Edebiyat Fakültesinin düzenlediği ve Doç. Dr. Abdülkerim Dinç’in konuşmacı olarak katıldığı  “ İda’dan Kazdağı’na Bir Coğrafya Etrafında Oluşan kültür” konulu bir konferans gerçekleştirildi.

Konferansa Trakya Üniversitesi Rektörü Prof Dr Yener Yörük, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Günşen, Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Balkan Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Rıdvan Canım, Yazar Nurullah Genç,  Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Trakya Ofisi Müdürü Fatih Ot, Ticaret Borsası Meclis Başkanı Fedai Canım, Ziraat Bankası Bölge Müdürü Ömer Vanlı, Ziraat Bankası Müdürü İbrahim Pekgöz,Öğretim Üyeleri,öğrenciler katıldı.  İlk olarak söz alan Ahmet Günşen buradaki konferansı kendisinin de çok merak ettiğini belirterek, “ Bu efsanede edebiyat var. Edebiyat sanatların en güzeli. Bir milleti alelade bir topluluk olmaktan çıkarıp millet haline getiren kültürlerinin önemli öğesidir. Edebiyatı olmayan topluluk millet olamaz. Burada dikkatimi çeken bir coğrafya etrafında oluşan kültürdür. Kültürler insanları mayalayıp besliyor. Hocamız suyun karşı yakasındaki Afrodit ile suyun beri yakasında canlılığını muhafaza eden Sarı Kız efsanesini dile getirecektir. Bu konferansın yararlı olacağını sanıyorum Bu arada Erzurum’dan kalkıp gelen sevgili hocamız Abdülkerim Dinç ve ondan ayrılmayan çok değerli dostumuz yaşayan çağdaş Türk şiirinin önemli bir ismi Prof. Dr. Nurullah Genç hocamıza da bizlerle beraber oldukları için teşekkür ediyorum. ” dedi.

T.Üniversitesinde ida'dan kazdağına adlı  kongerans (3)

 

 

 

 

 

 

Daha sonra söz alan Trakya Üniversitesi Rektörü Yörük, efsaneler toplum yaşamında önemlidir hocalarım bunu daha iyi bilirler. Efsaneleri yorumlamada bilim insanlarına çok iş düşüyor. Bunlardan biri ise Kaz dağı ve onunla efsaneleşen sarı kızımızdır. Efsaneler arasında da karşılaştırmalı çok şey bulunmaktadır. Abdülkerim hocamızı özlemiştik. Konferansımıza katıldığı için kendilerine teşekkür ediyoruz. Kendisi Ülkemizde bu konunun en önemli uzmanlarından biridir.  Başarılı bir konferans olacağını sanıyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından konferansa geçildi. Konferansta konuşmacı olarak katılan Doç. Dr. Abdülkerim Dinç’in Öz geçmişi okundu. Bu ülkenin kültürlerinin başında Kaz Dağı Sarı Kız efsanesinin geldiğini belirten Dinç, “ Bu dağlar bölgenin en önemli oksijen kaynağıdır. Ne yazık ki bu doğa harikası alanlar altın arayıcılarına feda ediliyor. Tabiatın milyonlarca yılda oluşturduğu güzelliği yok ediyoruz” diyen Dinç daha sonra Sarıkız efsanesi hakkında açıklamalarda bulundu.

T.Üniversitesinde ida'dan kazdağına adlı  kongerans (4)

 

 

 

 

 


T.Üniversitesinde ida'dan kazdağına adlı  kongerans (2)

 

 

 

 

 


T.Üniversitesinde ida'dan kazdağına adlı  kongerans (5)

1227 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle