Bulgaristan’ın Filibe kentinde, Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu tarafından verilen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu’nda, Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğrenci Senfoni Orkestrası ve Filibe Dobrin Petkov Müzik ve Dans Sanatları Akademisi Öğrenci Senfoni Orkestrası, unutulmaz bir konsere imza attı. Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu’nun davetlisi olarak Bulgaristan’a giden Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın öğrencileri, Filibe Dobrin Petkov Müzik ve Dans Sanatları Akademisi öğrencileri ile “Senfoni Orkestraları Konseri”nde buluştu. Filibe Hristo Botev Kültür Merkezi’nde düzenlenen, Kırcaali, Haskovo (Hasköy), Smolyan (Paşmaklı) başta olmak üzere Bulgaristan’ın dört bir yanından siyasetçilerin, toplum önderlerinin, dini, kültür ve sanat kuruluşların temsilcilerinin ve öğretmenlerin katıldığı resepsiyona, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile birlikte, Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz ve Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Sezgin de katıldı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında, Bulgaristan’ın önemli ve tarihi kentlerinden biri olan Filibe’de, Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani’nin ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyonda aynı sahneyi paylaşan Türk ve Bulgar öğrenciler performanslarıyla göz doldururken, bir ağızdan söyledikleri marşlarla iki ülke arasındaki dostluğun daha da pekişmesine büyük katkı sağladı. Konserin şefliğini, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Ahmet Hamdi Zafer ve Bulgar Opera ve Senfoni Orkestrası Şefi, Sanat Yönetmeni ve Dobrin Petkov Müzik ve Dans Okulu Öğrenci Senfoni Orkestrası Şefi Prof. Plaven Pirvanov yaptı. Türkiye ve Bulgaristan Milli Marşlarının iki ülke öğrencileri tarafından birlikte okunduğu konserde Türk, Bulgar ve dünya klasik ve halk müziği eserlerinden oluşan zengin bir seçki sanatseverlerle buluştu. Keman, viyola, viyolonsel, kontrabas, flüt, obua, klarnet, fagot, trompet, korno, trombo ve vurmalı çalgılar gibi enstrümanlar eşliğinde birbirinden değerli eserlere hayat veren sanatçılar, izleyenlere unutulmaz bir gece yaşattı.

İki ülkeyi bir araya getiren ve aynı çatı altında buluşturan konserde, Prof. Ahmet Hamdi Zafer ve Prof. Plamen Pirvanov şefliğinde, unutulmayan besteciler W.A. Mozart, Z. Arca, L. Anderson ve D. Shostakovich’un; “Saraydan Kız Kaçırma Uvertürü”, “Piyano Konçertosu No.23 A Major I. Bölüm Allegro”, “Sirto”, “Bugler’s Holiday”, “Waltz No.2” gibi eserleri icra edilirken, anonim eserler arasında yer alan “Daichovo Horo”, “Pasono Kolo” ve “Kâtibim Türküsü” de sanatseverlerle buluştu. Sanatseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaşan ve farklı camialardan pek çok önemli ismin ağırlandığı konser organizasyonu, Kemanî Kevser Hanım’ın “Nihavent Longa” adlı eserinin seslendirilmesi ile sona erdi.

Programda, konser öncesi davetlilere seslenen Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, Türklerin ve Bulgarların kardeş halklar olduğuna vurgu yaparak, iki kardeş halk arasındaki ilişkilerin giderek güçlendiğinin altını çizdi. Ekonomideki ve özellikle de Türk Akım projesindeki birlikteliğin ve ilişkilerin yanı sıra Filibe’de Türk yatırımlarının arttığını ifade eden Başkonsolos Hüseyin Ergani, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’un bu konudaki katkılarını hatırlattı. Programda, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na ilişkin kutlama mesajını da katılımcılarla paylaşan Başkonsolos Hüseyin Ergani, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajında, Türkiye’de ve yurt dışında yaşayan tüm Türklere seslendiğini ifade etti.

İzleyicilerden büyük beğeni ve alkış alan konserde, Türk-Bulgar Öğrenciler Senfoni Orkestraları Şefleri Prof. Ahmet Hamdi Zafer’e ve Prof. Plaven Pirvanov’a, Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani tarafından Onur Ödülleri takdim edildi. Resepsiyonda ayrıca Filibe Valisi Zdravko Dimitrov, Filibe Büyükşehir Belediye Başkanı İvan Totev, Kirkovo Belediye Başkanı Şinasi Süleyman ve Sebihan Mehmet, Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ve Filibe Dobrin Petkov Müzik ve Dans Sanatları Okulu sanatçılarına çiçek takdim etti.