Hoşgeldiniz  

TURGAY; “Ulusal Süt Konseyinin süt fiyatlarını acilen revize etmelidir”

admin | 10 Eylül 2018 | BÖLGE, Genel, hayvancılık, yaşam A- A+

Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet TURGAY yaptığı açıklamada; “Ulusal Süt Konseyi tarafından ağustos ayının 15’inden itibaren 1,70 TL olarak açıklanan süt fiyatı piyasalardaki istikrarsızlıktan dolayı girdi maliyetlerinin artmasıyla süt maliyetinin altında kalmıştır. Girdilere son gelen zamlarla birlikte şu an 1 lt sütün maliyeti yaklaşık 1,81 TL dir. Ulusal Süt Konseyinin acilen toplanıp süt fiyatını revize etmesi gerekmektedir. 1 lt sütün müstahsile yansıyacak fiyatı en az 2,00 TL olmalıdır. Aksi halde ilk önce zarar ettiğini gören büyük işletmeler bu işi bırakacak, ardından aile işletmeleri de birer birer kapanacaklardır. Yetiştiricilerimiz sütten para kazanamayınca ilk olarak ahırdaki süt veren ineğini kesime gönderecek, ana olmadan dana olmayacağı için de hayvancılıkta geleceğimiz kararacaktır.

Yem fiyatlarına sık sık anlaşılması mümkün olmayan zamlar gelmektedir. Bu duruma müdahale edilmelidir. Nasıl ki süt fiyatını üretici girdi maliyetimiz arttı deyip te kafasına göre arttıramıyorsa, yem fabrikaları da girdi maliyetlerinin arkasına sığınıp fiyatlarda artış yapmamalıdırlar. Böyle giderse işletmeler kapanacak, hayvanlar kasaplık olarak satılacak ve o yem fabrikaları da yem satacak üreticiyi bulamayacaklardır.

Yem fiyatlarında dönemlik tavan fiyat belirlenmeli ve sütümüz de en az 2 TL olmalıdır ya da süt/yem paritesi belirlenerek yem fiyatlarındaki artış oranında süt fiyatı da arttırılmadır. Göz göre göre hayvancılık bitiyor ve hiç kimse bir şey yapmıyor. Ulusal Süt Konseyi başta olmak üzere konuyla ilgili gerekeni yapmak üzere hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız.” Dedi.

486 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR 5,3475
EURO 6,1008
BIST 95.411,49
ALTIN 222,2369

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle