Türkan Bebek törenle anıldı (5)

 

 

 

 

 

 

Edirne Merkez Şükrüpaşa Mahallesi eski göçmen evlerinde bulunan Türkan Bebek anıtında bir anma töreni gerçekleşti. Balkan Türkleri Dernek Başkanlarının katıldığı toplantıda açış konuşmasını Sabahattin Bostancıoğlu yaptı. Bostancıoğlu Türkan Bebek hakkında açıklama yaptı.1984 yılında zamanın totaliter yönetimi tarafından başlatılan Türklere asimilasyon kampanyasına karşı yaşamlarını kaybeden şehitleri anmak için burada toplandıklarını belirterek, “katılımcıları tüm şehitlerin anasına saygı duruşu ve İstiklal marşına davet etti.

Türkan Bebek törenle anıldı (3)

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra söz alan Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Kurulu üyesi Erhan Vatansever,”1984 yılında başlatılan baskıcı rejime karşı halkın protesto gösterilerinde yaşamlarını yetirenlerin anasına düzenlenen tören için buradayız. Bunların anısına yapılan Türkan bebe anıtına yapılmasına katkı sağlayan Edirne Valiliği Belediye Başkanlığı ve diğer yardım derneklerine teşekkür ediyoruz. Her yıl aralık ayının son günlerinde ve ebediyete intikal eden gazilerimizi anmak amacıyla burada bulunmamız onlara karşı görevimizi yerine getiriyoruz.

Türkan Bebek törenle anıldı (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

26 Aralık 1984 tarihinde Müslüman halkın yürüyüşüne tahammül edemeyen Bulgar rejiminin açtığı ateş sonucu şehit olan18 aylık Türkan Bebek ile bu uğurda şehit olanların ve ebediyete intikal eden gazilerimiz ile daha sonra aramızdan ayrılanların ruhları şad olsun. Burada bir kez daha aziz şehitlerimizin önünde saygı ile eğiliyorum. Balkan Türkleri Federasyonu Başkanı Nedim Dönmez konuşmasında, yine bir Aralık ayında birlikteyiz. Üç yıldan bu yana şehitlerimiz ve gazilerimizi anmak için burada buluşuyoruz.  Maalesef o kara günleri yaşadık. Bu şehitlerimiz neden öldü diye soramıyor ve cevabını da veremiyoruz.

Türkan Bebek törenle anıldı (7)

 

 

 

 

 

 

Bu karanlık günlerde bir milyon insanın soy ismi silindi. Hıristiyan isimleri verildi. Daha sonra yapılan mücadelede isimleri verilmesi için çaba harcandı.  Türkiye’ye göç eden üç yüz bin kişinin yarısından fazlası o isimle yaşıyorsa bizde de suç var demektir. Bu sitem dolu sözlerimi için özür diliyorum, fakat bu konuda bizlerin de suçu bulunmaktadır. Gelecek yıl burada yapılacak toplantıya daha büyük bir katılımla gelmeliyiz” diye konuştu.

Türkan Bebek törenle anıldı (4)

 

 

 

 

 

 

 

 

Belene Gazisi Seydalı Akgün törende yaptığı konuşmada,. Kendilerinin burada buluşmasını sağlayanlara teşekkür ederek başladığı konuşmasında daha sonra, “Sayın kader arkadaşlarım. Bulgaristan’da çekilen acılar ayrı ayrıdır.

Türkan Bebek törenle anıldı (6)

 

 

 

 

 

 

 

 

Demokrasi geldiği söylense de şu anda dahi sinsi asimilasyon tehlikesi altındayız. O dönemde yargıçlar bizlere aslı olmayan suçlarla hapishaneye gönderdi. Ben de onlardan biriyim. Beş yıl Belene’de hapis yattım. Orada Türkan Bebenin dedesi ile karşılaştım. Türkan bebenin dedesi kanı omuzlarında kalan kanını öperek günleri geçirdi. Tarihi yapanlar başka yazanlar başkadır tarihi yapanlar ise gazi ve şehitlerdir” dedi.

Türkan Bebek törenle anıldı (2)


 

 

 

 Türkan Bebek törenle anıldı (8)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz