Ilıcalı “İDEAL BİR SİSTEM; ÖRNEK BİR UYGULAMA”

Türkiye’de ulaşım sistemine yön veren ve ulaşımın mühendisliğini ülkemizde ilk olarak tanıtan İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi aynı zamanda 22. ve 26. Dönem Erzurum eski milletvekili (Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkan Vekilliği yanı sıra Komisyon sözcülüğü de yapmış bulunan) Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve beraberinde Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Şahin, Edirne Belediyesi Ulaşım Müdürü Erdal Uygun ile birlikte Edirne Toplu Ulaşım Sistemi ( ETUS ) ‘un Yeniimaret Mahallesi’nde ki idari ve teknik tesislerini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

ETUS’un yönetim binasında Belediye Başkanı Recep Gürkan, ETUS Başkanı Hakan Giyik, Ulaşım Müdürü Erdal Uygun, Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Şahin ve beraberindekilerle sohbet eden Ilıcalı, Başkan Gürkan’dan Edirne Ulaşım sistemi hakkında çeşitli Bilgiler aldı.

“Türkiye’de ilk defa 24 saat toplu taşıma hizmeti Edirne’de faaliyete geçti.”

Türkiye’de ilk defa Toplu Ulaşım sisteminde 24 saat hizmet esasının Edirne’de faaliyete geçtiğini belirten Gürkan; “Edirne’de ETUS ile seyahat eden bayanlarımız saat: 22.00’den sonra durak haricinde istediği yerde inme ayrıcalığına sahiptir. Biz Türkiye’de ilk defa 24 saat boyunca toplu taşıma hizmeti vermeye başladık. Bizden Sonra Londra başladı ve yeni yeni İstanbul’da da uygulanmaya başladı.” Dedi.

ETUS’un idari ve teknik tesislerini ziyaret eden Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı Edirne’de böylesine mükemmel bir tesisi görmek beni son derece mutlu etti.

“ETUS, Örnek bir uygulama”

ETUS’u inceleyen Ilıcalı Edirne Belediyesi’ni, Başkan Gürkan’ı ve ETUS yöneticilerini tebrik ederek, “Çok ideal bir sistem oluşturmuşlar. Her şehirde bizim istediğimiz şey toplu ulaşımın tek elden olması. Bunu başarmışlar. Birçok farklı şey düşünmüşler. Daha da geliştireceklerini düşünüyorum. Örnek bir uygulama” dedi.

Erzurum Milletvekili; Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Sözcüsü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı; toplu ulaşım konusunda görüş alışverişinde bulunmak için Edirne’ye geldi. Ilıcalı, Başkan Gürkan ile birlikte ETUS’un Yeni İmaret Mahallesi’nde bulunan İdari ve Teknik Tesisleri’nde incelemelerde bulundu.

Gürkan: “Hizmet kalitesini sürekli arttırmak zorundayız.”

Edirne’de yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Gürkan, “Toplu ulaşımı süreklilik arz eden çok dinamik bir sektör olarak görüyorum. Ve toplu ulaşımda iyileştirmenin sonu yok. Çok ucu açık. Sürekli güncellenmesi gereken bir alan. Toplu ulaşımda gelişme ne zaman biter? Vatandaş kendi özel aracında seyahat ettiği zaman. Vatandaş toplu ulaşıma, trafik derdi olmasın diye ya da kendi özel aracı olmadığı için biniyor. Başka türlü toplu ulaşım aracına binmez. O zaman bizim bu toplu ulaşımı kullanan herkese vereceğimiz azami memnuniyeti sağlamak zorundayız. Hizmet kalitesini sürekli arttırmak zorundayız. Bir takım eksiklikler vardır mutlaka. Vatandaşlarımızın şoförlerden şikayeti vardı. Ama dikkat ediyorum bu şikayetlerde gittikçe azalıyor” dedi.

Ayakta yolcu taşıma konusunda da bir takım şikayetler geldiğine değinen Gürkan, “Geçen yıl ya da 1.5 yıl önce ben gösterdim birkaç basın mensubu arkadaşa, İtalya’da otobüse bindim ben. Yani bizim Etus’un balık istifine kurban olayım. Almanya’da biniyoruz, biz de başka yere gittiğimizde biniyoruz. Bu şu demek değil. Ne yapalım bütün dünyada toplu ulaşımda ayakta yolcu taşıma var. Herkes kaderine razı olsun değil. Biz bunu daha nasıl düşürebiliriz? Daha nasıl kaliteli hizmet verebiliriz? Klimasıydı, daha nazik şoförler, daha güler yüzlü personel. Daha empati ile yaklaşan insanlar. Bunun peşindeyiz. Şikayetlerden şikayetçi değiliz ama bir hak varsa onun da teslim edilmesi taraftarıyız. ETUS, Uluslararası Toplu Taşıma Birliği’nde Türkiye’nin büyük şehir olmadan tek davet alan ve üye alan birlik. Ve Edirne tek şehir. Şimdi bunun da bir alkışı hak etmesi lazım” diye konuştu.

Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı  “İDEAL BİR SİSTEM OLUŞTURULMUŞ”

Erzurum Milletvekili; Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Sözcüsü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Edirne Belediyesi’ni, Başkan Gürkan’ı ve ETUS yöneticilerini tebrik ederek, “Çok ideal bir sistem oluşturmuşlar. Her şehirde bizim istediğimiz şey toplu ulaşımın tekelden olması. Buradaki bütün bu işi yapanların aynı birliğe, işte adı kooperatifse bir kooperatife, sisteme dahil olması. Bunu başarmışlar. Mükemmel bir şey. Böyle de bir yer oluşturmuşlar. Birçok farklı şey düşünmüşler. Lojistik desteğinden, akaryakıtına kadar. Daha da geliştireceklerini tahmin ediyorum. Bu açıdan örnek bir şey toplu taşımada. Uluslararası Taşımacılar Birliği’nden de ödül almışlar. Şimdi hatları güncelliyorlarmış. Edirne’de muazzam bir nüfus artışı var. Çok turist var. Bu açıdan da bu hatları güncellemeye karar verip bunu yapmakta muazzam bir şey. Bundan dolayı da tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

Vatandaşların bireysel ulaşımdan toplu ulaşıma geçmesinin yolunun kaliteli hizmet olduğunu aktaran Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, “ O hizmeti sunan kişilerin yolcuya davranışıdır. Araçlardır. Araçların klimasıdır. Emniyetidir. Güvenliğidir. Bu manada da toplu ulaşım konusunda da eğer bu belediyemizin yaptığı gibi hizmetler sürekli güncellenirse böyle özel sektörde bu işin içine çekilirse bu eğitimlerde sürekli devam ederse size şunu söyleyeyim buradaki devamlı toplu ulaşımdaki yolcuların sayısı nüfusla beraber zaten artması doğal olur. Toplu ulaşım ne kadar artarsa trafik güvenliği açısından, ekonomiye olan katkısı açısından, insanların konforu açısından saymakla bitmez. Türkiye’deki geçen sene trafik kazalarında 7400 kişi hayatını kaybetti bir günde yaklaşık 20 kişi hayatını kaybediyor. Ve İçişleri Bakanlığı’nın rakamıyla yıllık maliyeti. Ölen vatandaşlarımızı geri getiremiyoruz. 40 milyar liradır. Toplu ulaşım konusunda da bugün burada atılan adımlar önemlidir. Bu Edirne’den bu Serhat Şehri’nden Türkiye’ye bir mesaj verecek olursak Türkiye’nin bir toplu ulaşım yasası yoktur” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Ilıcalı, Belediye Başkanı Recep Gürkan, ETUS Başkanı Hakan Giyik, Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Şahin, Edirne Belediyesi Ulaşım Müdürü Erdal Uygun ve beraberindekiler ETUS’un idari ve teknik tesislerini gezdi.  Tesislerde en çok dikkat çeken bölüm Kışlık Yedek Lastik deposu ve Yedek Parça Ünitesi oldu. ETUS Araçlarının yakıt ikmali yaptığı Akaryakıt İstasyonu, Bakım Onarım merkezi, Yıkama bölümü gibi birçok bölümü gezen Ilıcalı ve Başkan Gürkan ETUS’u ayrıca tebrik etti. Ilıcalı ETUS Başkanı Hakan Giyik’e böyle bir tesiste en kısa zamanda Sosyal aktivitelerinde yapıldığı bir yerin mutlaka olması gerektiğini tavsiye etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz