Üç bakanla Hıdırlık Tabyası lansmanı yapıldı (3)

 

 

 

 

 

 

Restorasyonu sona eren tarihi  Hıdırlık Tabyası lansmanı yapıldı. Törene Başbakan Yardımcısı  Yalçın  Akdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Belediye Başkanı Recep Gürkan Edirne AK Parti Milletvekili Rafet Sezen Vakıflar Genel Müdürü  Adnan Erten  T.Ü Rektörü Prof Dr Yener Yörük , protokol mensupları ve daire müdürleri katıldı. Kültür Müdürü Ahmet Hacıoğlu konuşmasında Hıdırlık Tabyasının Balkan savaşlarının en simge mekanı olduğunu belirterek, “Bu eserin restorasyonu Kültür ve Turizm Bakanlığının Edirne’ye verdiği değeri göstermektedir” dedi daha sonra tabyanın restorasyonu ile ilgili bilgi verildi. Hıdırlık Tabyası’nın Balkan savaşlarında önemli görev üstlendiğini  ifade edildi. Tanıtımda söz alan Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal,” Burada içinde bulunduğumuz mekan ismini Hızır Aleyhisselam’dan alan bu tarihi tabya ve içindeki askerlerimizi Hıdır’ın korumasına bırakan bir yerde bu duyguyu yaşıyoruz. Biz hükümet olarak yeniden inşa etmeye çalıştığımız hafızamız ve hafızamızın belirlediği bir kimliğimiz  o kimlikten doğmuş bir kültürümüz var. Bu kültür ve geniş bir gönül coğrafyamız bulunmaktadır.

Üç bakanla Hıdırlık Tabyası lansmanı yapıldı (6)

 

 

 

 

 

 

 

MÜZE HALİNE DÖNÜŞMELİ 

Bugün burada sizlerde birlikte olunca benim gönlümden bunlar geçti. Burası müze alanına da kavuştuğu zaman, burada gelecek her bir öğrencimiz tarih şuurunu hatırlamış olurlar.Bugün global dünyada öne çıkan sizin kimliğiniz ve bunu inşa eden dinamiklerdir. İnşallah burası görsel hale getirilir. Sanırım bundan sonra da Edirne ile ilgili çok güzel hizmetler yapacağız” dedi.

Üç bakanla Hıdırlık Tabyası lansmanı yapıldı (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

Tanıtımda konuşan Başbakan Yardımcısı Yalçın “Akdoğan, yapılan bu tarihi eser müzeye dönüştükten sonra tam anlamıyla halkımızın hizmetine girmiş olacak. Ben bu eserin meydana gelmesinde emeği  olan herkese teşekkür ediyorum. Burası gerçekten medarı iftihara  dönüşmüş durumda. Sağlık Bakanımız Edirneli olarak tüm bu projeleri yakından takip ediyor.Burası bir tarihi eser bir sanat eserini andırıyor.Bu yönüyle bundan sonra bir tarih şuurunu aşılama açısından özellikle  gençlerimizin ve turistlerin hizmetinde olacak. Bu tür eserlerin artışı Edirne açısından da çok önem arz ediyor.  Edirne bir vakıf şehri Buranın her sokağında ecdat yadigarı eserler var.

Üç bakanla Hıdırlık Tabyası lansmanı yapıldı (5)

 

 

 

 

 

 

 

 

Bunların ayağa kaldırılması onarılması halkın hizmetine sunulması çok önemlidir.  Bu eserleri ve bu eserlere bağlık şuuru ile geleceğe taşımamız gerekir. Bundan sonra da tarihi eserlerin restorasyon çalışmaları devam edecek” değerlendirmesinde bulundu.

EDİRNE HIDIRLIK TABYASI

Edirne’de Balkan Savaşında Şükrü Paşa komutasında Bulgarlara karşı destansı bir direnişin gösterildiği tabyalarda özel soğuk hava depoları, 120 metrelik tüneller ve 4 adet cephanelik bulunuyor. İstanbul’u korumak için yapılan tabyalarda, dönemine göre ileri savunma teknikleri kullanılmış.

Üç bakanla Hıdırlık Tabyası lansmanı yapıldı (4)

 

 

 

 

 

 

 

 

Balkanlar üzerinden gelen düşman ordularının ciddi bir direnişle karşılaşmadan başkent İstanbul’a kadar gelmesi Osmanlı yönetimini Edirne’de savunma hattı oluşturmaya sevk etti.

Bunun üzerine şehirde en büyüğü Hıdırlık olmak üzere 30’a yakın tabya inşa edildi. Tabyaların yapılmasıyla birlikte düşman kuvvetlerinin ilerleyişi önemli ölçüde durduruldu. Direnişlerin en büyüğü ise Edirne Müdafii Şükrü Paşa tarafından Balkan Savaşları sırasında Bulgar kuvvetlerine karşı gösterildi. Osmanlı’nın serhat şehri, Bulgar ordusuna karşı güç şartlar altında 6 ay boyunca kahramanca savunuldu.

Üç bakanla Hıdırlık Tabyası lansmanı yapıldı (7)

 

 

 

 

 

 

 

1800’lü yılların son çeyreğinde yapılmasına rağmen Hıdırlık Tabyaları’nda ileri savunma teknikleri kullanıldı. Üç daireden oluşturulan savunma hattının en başında 8 metre derinliğinde ve bin 800 metre uzunluğunda tabyaların etrafını çevreleyen çukur kazıldı. Toprak hendekten sonra topların yerleştirildiği platform ve cephanelik yapıldı. En iç halkada ise karargâh ve karargâh ile savunmanın dış halkasını birbirine bağlayan 120 metre uzunluğunda tünel bulunuyor. Tünelin ortalarında özel havalandırma sistemi ile hava sıcaklığının sabit derecede tutularak mühimmatın patlamasının engellendiği 4 adet cephanelik inşa edildi.

Tünelin alt kısmında ise yaralı askerlere tıbbi müdahalenin yapıldığı ve yiyeceklerin saklandığı özel odalar yapıldı. Kışın toplanan kar bu odalara konularak yiyeceklerin bozulmaması sağlandı. Bir dönem büyük acıların yaşandığı tabyalar savaşların sona ermesinin ardından kendi kaderine terk edildi

 

 


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz