Hoşgeldiniz  

Ulaşımda engelleri kaldıralım işbirliği protokolü imzalandı

admin | 05 Nisan 2018 | Eğitim, yaşam A- A+

Ülkemizde toplumumuzun % 13,45´ini engelli bireyler oluşturmaktadır. Yıllar içerisinde engelli bireylerin toplumumuzdaki oranında çok büyük değişiklikler olmamakla birlikte engelli bireylerle sosyal hayatta önceki yıllara göre daha çok karşılaşmaktayız.

Engelli bireylerin topluma karışarak sosyal hayatta daha çok yer almalarını sağlamak için yıllar içerisinde çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda engelli bireylerin karşılaştıkları sorunlar en aza indirilerek AVM, marketler, hastaneler, okullar, üniversiteler vb. alanlarda sosyal hayata entegrasyonları büyük oranda sağlanmıştır. Ancak bazı alanlarda yaşanan sıkıntılar hala devam etmektedir. Engelli bireylerin toplu taşıma araçlarıyla ulaşımı da bu alanlardan birisidir. Toplu taşıma araçlarında rampaların bulunmaması, bulunan araçlarda ise kullanılmaması, şoförlerin ve diğer yolcuların engelli bireylere yaklaşımı ulaşımda yaşanan sorunlardan bazılarıdır.

Eğitim camiası olarak okullarımızda engelli ve özel gereksinimli bireylerin farklılıklarına saygılı ve duyarlı bir toplum olmak için çocukları bu bilinçle yetiştiriyoruz. Bu duyarlılığımızı geliştirmek, toplu taşıma araçlarındaki şoförlerin de engelli bireyler hakkında yeterli bilgi birikimine sahip olmalarını sağlamak amacıyla Edirne Valiliği himayelerinde Serhad Birlik (ETUS) Yönetim Kurulu Başkanlığı ile İl Millî Eğitim Müdürlüğü arasında “Ulaşımda Engelleri Kaldıralım İşbirliği Protokolü” hazırlandı.

04 Nisan Çarşamba günü İl Millî Eğitim Müdürlüğü Arda Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen imza törenine İl Millî Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, Serhat Birlik (ETUS) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Olcay Korkmaz, İl Millî Eğitim Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Kemal Soytürk ile Serhat Birlik (ETUS) Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Kuru ve basın mensupları katıldı.

Taraflar, protokolün şehrimiz ve tüm vatandaşlarımız için hayırlı olması dileklerinde bulunarak protokolü imza altına aldılar.

Protokol ile Edirne ilinde ETUS şoförlerinin engelli bireylerin toplu taşıma araçlarında yaşadığı sıkıntılar konusunda farkındalıklarının artırılması, Hazırlanacak olan videoların otobüslerdeki ilan ekranlarında yayınlanması ve afişlerin otobüs ve duraklara asılması yolu ile toplu taşımayı kullanan Edirne halkının engellilerin yaşadıkları sorunlar hakkında bilinçlendirilmelerine katkı sağlanması, Engellilerin toplu taşımayı daha sık kullanmalarına zemin hazırlanması amaçlanmıştır.

 

324 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR 5,3475
EURO 6,1008
BIST 95.411,49
ALTIN 222,2369

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle