Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Mücadelesini başlatmak için silah arkadaşıyla birlikte Bandırma Vapuru’yla 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basmasının 100’üncü yıl dönümü, tüm yurtta olduğu gibi Edirne’de de büyük bir coşku ile kutlandı.

Tarihin dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs 1919′un 100. yıl dönümüne ulaşmanın coşku ve heyecanını yaşıyoruz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla pazar günü saat 11.30 da Atatürk anıtında Edirnelilerin büyük katılımıyla gerçekleşen kutlama programına, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, , İL Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir,  CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği yöneticileri ve üyeleri, Atatürkçü Düşünce Derneği Yöneticileri ve üyeleri,  İl Genel Meclis Üyeleri  Çiğdem Gegeoğlu, Kutay Özköse, CHP ve İYİ Parti Edirne Belediye Meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.  Türk milleti için en önemli günlerden biri olan 19 Mayıs kutlama programı kapsamında Edirne’de CHP, İYİ Parti, ADD ve ÇYD Anıta çelenk koydu.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan yatığı açıklamada; “Türk Milleti’nin, en zor ve en imkansız koşullarda dahi teslim olmayacağını, 19 Mayıs 1919’da başlattığı bağımsızlık ve özgürlük mücadelesiyle tüm dünyaya gösteren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mücadelesi bugün 100 yaşına girdi. Dünya tarihine geçen ve Türk tarihinde bir dönüm noktası olan 19 Mayıs 1919’un yüzüncü yılına erişmenin mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’ni çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarmak ve bizden sonraki nesillere teslim etmenin en büyük görevimiz olduğunun bilincindeyiz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun.”dedi.

CHP İl Kadın Kolları Başkanı ve İl Genel Meclis Üyesi Çiğdem Gegeoğlu yaptığı açıklamada; “Tarihin dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs 1919′un 100. yıl dönümüne ulaşmanın coşku ve heyecanını yaşıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’ni çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarmak ve bizden sonraki nesillere teslim etmenin en büyük görevimiz olduğunun bilincindeyiz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun.” Dedi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 19-mayıs-chp-kutlama-3.jpg

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı yaptığı açıklamada; “Bağımsızlık ve Özgürlük mücadelemizin meşalesinin yakıldığı 19 Mayıs 1919 tarihinin 100. Yılında Cumhuriyetimizin yılmaz bekçileri olma, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet değerlerine, devrimlerine, bağımsızlığa geleceğine sahip çıkma , Ulusumuzun çağdaş değerlerle donatılmış bütün kalelerini savunma, karanlık zihniyetlerin eğitim, demokrasi,  adalet, çağdaşlığa zarar verecek işgallerine ve ülkemizin her karışında önümüze konulan zorluklara göğüs germeye devam edeceğiz”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, gençliğin önemini ilk kavrayan lider olarak; “Milletin bağrından temiz bir nesil yetişiyor. Bu eseri  ona bırakacağım ve gözüm arkamda kalmayacak.” Diyerek Kurtuluş Savaşının başlangıç tarihi olan 19 Mayıs’ı gençlere armağan etmiştir.

Sevgili gençler, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın, 100. Yıl Dönümünde, daha aydınlık, daha adil, daha demokrat ve daha özgür Türkiye için, her zaman sizlerle sonuna kadar birlikte olduğumuzu asla unutmayın.

Gençlerimizin, ülkemizi içinden geçtiği karanlık süreçten, Mustafa Kemal Atatürk’ün ışığını takip ederek ve 19 Mayıs ruhu ile hareket ederek bu karanlık süreçten çıkaracağına eminiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin bu önemli gününde, başta Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşları olmak üzere, vatan savunması için, ekmek parası için, özgürlük, demokrasi, hak ve adalet için yaşamlarını yitiren genç kardeşlerimizi minnetle anıyor ve aziz ruhlarının önünde saygı ile eğiliyorum. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramınız kutlu olsun. 19 Mayıs Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayram’nin 100’üncü yıl çelenk sunumunu gerçekleştirdik. “Ey Türk Gençliği  Birinci vazifen Türk İstiklalini ve Türk Cumhuriyet’ini ilelebet korumak ve muhafaza etmektir. Muhtaç Olduğun Kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.” dedi.