Ulusal Hububat Konseyi (UHK) 8. Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı Konya Ticaret Borsası (KTB) konferans salonunda gerçekleştirildi. Edirne’de Edirne Ticaret Borsası adına Meclis Başkanı Fedai Canım, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, Tarım ve Orman Bakanlığı Tohumculuk Daire Başkanı Mehmet Sığırcı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Eskişehir Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan, KTB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik, Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Başkanı Dr. Ahmet Yılmaz ile tarım paydaşlarının da hazır bulunduğu toplantıya katılım yoğun oldu.

Ulusal Hububat Konseyi (UHK) 8. Olağan Mali Genel Kuruluna katılan ve toplantıyı değerlendiren ETB Meclis Başkanı Fedai Canım yaptığı açıklamada; “Birçok Ulusal Hububat Konseyi üyesinin katıldığı Genel kurulda üreticilerimiz adına önemli konular tartışıldı.   Kongrede şahsıma Divan Başkanlık Yardımcılığı görevi bizi onurlandırdı. Genel Kurulda Türk tarımı için önemli kararlar alındı. Tabi bu kararlar tavsiye niteliğindedir. Tabi bu kararlar bakanlık nezdinde büyük önem taşımaktadır. Tabi bu Genel kurul aynı zamanda Bölgeler arasında 2018 yılı değerlendirmesi oldu. Bunun yanında önümüzdeki yıla yönelik önemli bir toplantı oldu. Bende bu genel kurulda Edirne Ticaret Borsası ve Trakya adına bölgemizdeki buğday ve gelişimlerini, 2018 yılı çeltik ve buğday hasadı değerlendirmelerini yaptık.

Özellikle şunu paylaşmak istiyorum. 10-15 Yıl önce Türkiye’de hububat ekim alanları 10 Milyon hektar alandan 7,2 milyon hektar alana düşmüş vaziyettedir. Yani bu ne demektir? Türkiye 10-15 yılda buğday, arpa, çavdar ve yulaf hububat türlerinden hızla çekilmektedir. Üretici bunları terk ediyor. Burada tarım politikalarına yeniden düzenleme yapmak gerekiyor. Burada en büyük faktör Tarımın üzerindeki bilhassa buğdayda ekmek politikaları çok etkili oluyor. Dolayısıyla buğday ve ekmek ilişkisinden dolayı da üreticimiz her gün baskı altına alınıyor. Dolayısıyla bu sürdürülebilir bir gidişat olmadığı otorite ve katılımcılar tarafından teyit edildi.  Yöntem olarak ta, Buğday desteklemelerinin en az  25-35 kuruş arasında bir destekleme fiyatının oluşması  gerektiğini söylediler. Diğer tarımsal ürünlerde de aynı şekilde destekleme fiyatlarının arttırılması gerektiği söylendi.

Ülkemizin nüfusunun 10 yıl sonra 90 milyon olma hedefinin göz önünde bulundurursak, yine 40-50 milyon civarında turistin de ülkemize geldiğini var sayarsak, 140-150 milyonluk bir nüfusu ülkenin tarımı ve tarımı yönlendirenler geçindirmek zorunda. Dolayısıyla bu sektör olmazsa olmaz sektörlerinden birisidir. Planlanmamızı, yönlenmemizi ona göre yapmalıyız diye bir sonuç alındı. Gayet güzel ve olumlu bir toplantı oldu. Bizde Edirne ve Trakya adına bu toplantıda üzerimize düşen görevi yaptık.” Dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz