fikri_yalin_kose        Çeltik bölgemiz açısından tarımda en önemli gelir kaynağımızdır, Bazılarına göre ülke genelinde üretimde %55’i, bazı tahminlere göre ülkenin pirinç ihtiyacının yarısı bölgemizden karşılanıyor.

Türkiye’nin hiçbir bölgesinde böyle ana tüketim ürünlerinin karşılandığı yerlerin olduğunu sanmıyorum. Edirne çeltik üretimi açısından olmazsa olmaz illerin başında geliyor.

            Hal böyle olunca üreticiler haklı olarak taleplerinin, sorunlarının dikkate alınmasını isterler. Ülke ekonomisine bu kadar önemli katkısı olan bir yörenin geçim kaynağı olan çeltiğin, bundan iki yıl öncesi fiyat uygulanır üreticiler mağdur edilirse çeltik ekim alanları bundan sonra çok azalır.

            Çeltik ekiminden zarar eden üreticiler bu ürünü ekmekten vazgeçer. Bundan da çiftçilerin zararının ötesinde ülkemiz büyük zarar görür. Pirinç ihtiyacını karşılamak için yurt dışına milyonlarca dolar para ödemek zorunda kalınır.

Bir süre önce bir müjde gibi çeltik fiyatları açıklandı. Açıklanan fiyatı bu işin mutfağında olanlara üreticilere sordum. Bu fiyatın kendilerini tatmin edip etmediğini öğrenmek istedim. Söylenenlere bakıldığında bu fiyatın üreticileri memnun edecek düzeyde olmadığını öğrendim.

Açıklanan fiyatlara göre ne deniyordu. 13 rutubeti olan 60 randımanlı çeltiğin fiyatının bir lira 55 kuruş olduğu ifade edildi. İlk bakışta bu fiyat tatmin edici gibi görünebilir. Bir lira civarında seyreden fiyatların bu oranda yükselmesi normal karşılanabilir.

İşin esasına bakıldığında, bu alım fiyatları ile alınacak ürünün bulunamayacağı 13 rutubetli bir ürünün 60 randıman olmasının asla mümkün olamayacağı, bu oranda kurutulan bir üründen 60 randıman alınmayacağını, bu randımanın olması için rutubet oranının en az 15 olması gerektiğini söylediler.

            Bu benim görüşüm değil, yıllardır bu işi yapan çeltik konusunda detaylı bilgisi olan üreticilerin bana ilettikleri, bilgiler.

            Bu görüşlerini bana örnek vererek ifade ettiler.

            Bu arada küçük üreticilerin ellerinde ürün çok az kaldı. Borç içinde olan bankadaki borçlarını kapatmak zorunda kalan üreticiler, ucuz da olsa ürünlerini satmak zorunda kaldılar.

            Bugün için paraya ihtiyacı bulunmayan, elinde stok ürün bulunan toptancıların elinde mal bulunuyor. Onlar da fiyatların yükselmesini bekliyorlar. Bu arada olan, zarar küçük üreticilere oldu, onlar borç batağına girdiler.

Çeltikçilerin durumu bu bakıyoruz tarım kuruluşlarımızı temsil eden derneklerden, kurumlardan bu yönde tepki gelmedi. Siyasilerimiz de her halde bu ücreti tatmin edici görmüş olacaklar ki, açıklanan fiyatı başarı olarak nitelediler. Bunun için üreticiler siyasilere bu oranda bir ürün kalitesinin mümkün olup olmadığını soruyor ve 13 rutubetle  %60 randımanın olup olmayacağını öğrenmelerini istiyorlar. Hatırlatırız.

HERKESE NASİP OLMAZ

            Edirne Belediye Başkanımız milletvekilliğinden fedakârlık yaparak ve o görevin imkânlarını geri teperek Belediye Başkanlığına adayı oldu. Bu durum her siyasetçiye nasip olmaz.

            Yine, Rafet Sezen Türkiye’nin en çok ortağı olan tarım kuruluşlarının başında gelen Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı olarak Edirne’den iktidar partisi milletvekili oldu.

Onun için Belediye Başkanımız Recep Gürkan’ı hem milletvekili hem de belediye başkanı seçen halkın kendisinden çok daha özverili çalışma, çok üstün başarı beklemesi hakkıdır.

Bugüne kadar kimseye tanınmayan paye Recep Gürkan’a tanınmıştır. Belediye Başkanı böyle halktan aldığı çifte güvence nedeniyle halkın beklentileri de o oranda yüksek olacaktır. Bunun da Başkan tarafından normal karşılanması gerekir.

Diğer taraftan AK Parti Edirne Milletvekili olan Rafet Sezen’in de omuzlarındaki yük çok ağırdır.  Sezen, bugün Edirne’de iktidar partisinin tek temsilcisi milletvekili olduğu gibi aynı zamanda en büyük çiftçi kuruluşu olan Trakya Birliğin en üst yöneticisi konumundadır.

Bu yükümlülükler altında Sezen’in de Edirneliler açısından sorumluluğu büyüktür. Bir yanda bölgeye yapılacak hizmetlerdeki çabaları, diğer yandan ayçiçeği üreticilerinin talepleri Rafet Sezen’in sorumluluğunu daha da ağırlaştırmaktadır.

Onun için Sezen’in yardımcıları çok donanımlı ve kendisine büyük destek sağlayacak nitelikte olmaları gerekir. Zira Sezen’in yükümlülüğü ve görevleri herkesin kaldıracağı yükün çok üzerinde. Halkın kendisinden beklentileri çok üst düzeyde olacaktır.

Sezen’in bu yükümlülüğü en iyi şekilde yerine getirmek için özveri ile çalışacağına inanıyorum.

            Edirneliler olarak da bölgemize hizmet gelmesi için Sezen’e destek verilmesi gerektiği kanısındayım. Edirne halkı kendisine hizmet sağlayacak kimselere gereken desteği esirgemez ve yapılan hizmetleri unutmaz. Aynı yükümlülük ve sorumluluk da Edirne halkı tarafından iki kez güvenoyu alan Edirne Belediye Başkanı için söz konusudur. Allah kolaylık versin fakat işleri oldukça zordur.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz