Edirne Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Suiçmez, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birlik Başkanı Tuncay Aytın ile Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı İsmail Taşkın ve yöneticiler yaptıkları ortak toplantıda süt fiyatlarında indirim yapılması konusunu gündeme getirdiler. Edirne Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği toplantı salonunda bir araya gelen Süt Üreticileri Birliği, Damızlık Sığır yetiştiricileri Birliği ile Kırmızı Et Üreticileri Birliği yetkilileri süt alımları konusunu gündeme taşıdı. Toplantıda söz alan Aytın,”bugün burada 17-18 aydan bu yana büyük beklentisi olmasına karşın aynı düzeyde kalması, krizin yaşanmasına karşın üreticilerin sabredip beklemesi, bu sabrın sonunda mükâfat alacağı yerde bu fiyatlarında birtakım kişilerin oyununun olduğunu fark ettik.

Üreticiler süt fiyatlarının düşürülmesinden endişeli (1)

 

 

 

 

 

 

 

 

ULUSAL SÜT KONSEYİ FİYATLARI BELİRLİYOR

Burada Birlik başkanı arkadaşlarla birlikte konuyu kamuoyuna duyurmaya karar verdik. Üreticilerimiz 2008 yılına kadar her an bunalıma düştü daha sonraki yıllarda ve Ulusal Süt Konseyinin kurulmasından sonra süt fiyatlarının aşağı çekilmesi gündeme gelmedi. Süt üreticilerimiz 18 ay bekledikten sonra mükâfat alacağı yerde bazı kişiler süt konseyini kenara çekip kendi yararını düşünüyorlar. Biz bu haksızlık karşısında üreticilerin yanında olduğumuzu belirteceğiz. TARIM-KOOP, 1 Aralık itibariyle üç kuruşluk indirim yapılması konusunda zorluyor. Ocak ayından itibaren de fiyatlarda iki kuruş daha indirim öngörmektedir. Önümüzdeki Haziran ayına kadar süt fiyatını bir lira on kuruş olarak belirlemiştir. Bizim süt fiyatlarımızı belirlemesin biz Süt Konseyimize güveniyoruz.

Bu konseyde her kesimden temsilciler var. Biz Süt Konseyinin vereceği fiyata uyacağımızı birlik başkanı arkadaşlar olarak söz veriyoruz” dedi.

 SÜT FİYATLARININ İNDİRİM KARARI YOK

Ardından konuşan Edirne Süt Üreticileri Birlik Başkanı Suiçmez, “Tüm birlik başkanlarımız ve yöneticileri buradayız. Bilindiği gibi damızlık olmazsa sütçülük olmaz,  sütçülük olmazsa et olmaz.2009 yılında faaliyete geçen Süt Konseyi ile süt fiyatlarında düzenleme geldi. Bu konseyin içinde sanayicilerimiz merkez birliğinden temsilcilerimiz bakanlık temsilcileri bulunmaktadır. 2009 yılından bugüne kadar süt için belirlenen fiyatlarda indirim söz konusu olmadı, belli oranlarda artış sağlanıyordu. Bugün de Süt Konseyinden süt fiyatlarının düşürüldüğüne dair bir karar çıkmış değil. Biz bu konuda Süt Konseyi ile görüştük, hatta sorunu bakanlığa kadar ilettik. Bakanımızın da konudan haberi var.  Süt Konseyi bu ayın 23’ünde toplanacak. Merkez birlikleri konseye müracaat etti. Bakanla bu konu görüşüldü. Bu arada birileri sanki yangından mal kaçırır misali konuyu oldu bittiye getirip üreticilerin alın terini birilerine peşkeş çekiyor.

Üreticiler süt fiyatlarının düşürülmesinden endişeli (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

AÇIKLANAN BİLDİRİNİN BİZCE GEÇERLİLİĞİ YOK 

Elimizde TARIM-KOOP’un Trakya’daki illere gönderdiği bir yazı var. Bu yazıda 1 Aralıktan itibaren 3 kuruş düşürülmüşe ve bununla da yetinilmemiş 1 Ocak 2015 tarihinde de iki kuruş daha düşürülmesi ifade ediliyor.  Bu kurumun böyle bir karar alması söz konusu değil. Bu fiyatlar1- Haziran 2016’ya kadar devam edeceği rica olunur deniliyor.

Bu bizim açımızdan yok hükmündedir. Bizler hepimiz süt üreticisiyiz. Biz Süt Konseyinin alacağı kararlarda alınan fiyat geri getirilemez deniliyor. Alınan fiyat 1.15 lira bu taban fiyattır. Konsey bu fiyatın düşürülmesi yönünde çıkan bir karar yok. Böyle bir karar alınmadığı sürece bizim süt firmaları ile yaptığımız sözleşmeler geçerlidir.

BİZ OTEL LOBİLERİNDE PAZARLIK YAPMIYORUZ 

Burada Ulusal süt Konseyince belirlenen fiyatlar geçerlidir. Sanırım birileri konseyden rahatsız oldu.  Eski düzen beklentisi içine girdi. Biz otel lobilerinde pazarlık istemiyoruz. Konsey ne kadar alırsa biz ona saygılıyız. Özveride bulunmak gerekirse biz bulunuruz. Ben buradan kooperatif başkanlarına seslenmek istiyorum. Kendi bölgelerindeki üst birlikleri sorgulasınlar ellerlinde böyle bir yazı var mıdır?

Herkesin konsey kararlarını itibar etmesi gerekir. Konseyin aldığı karar yılsonuna kadar geçerlidir. Biz böyle oldu bittilere boyun eğmeyiz. Biz her zaman üreticilerimizin yanındayız” diye konuştu.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz