Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen Uzunköprü’nün restorasyonu ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında tarihi Uzunköprü’nün restorasyonu ile ilgili olarak birtakım gelişmelerin olduğunu belirterek , “Bu anlamda Karayolları Genel Müdürlüğümüze teşekkür ediyoruz. Köprümüzün yenileme ihalesi yapıldı. Yılsonunda başlayacak restorasyon çalışması üç yıl süreyle devam edecek.

Enis İŞBİLEN AÇIKLAMA (2)

 

 

 

 

 

 

,

,

Bilindiği gibi Uzunköprü UNESCO’nun geçici dünya kültür mirası listesine alındı. Uzunköprü Dünyanın en uzun taş köprüsü konumunda 1265 metre uzunluğunda olan köprü 174 gözden, kemerden oluşuyor. Bu gözlerin 51 tanesinde büyük çatlaklar var.

1444 yılında Osmanlı Devleti döneminde yapılan ve farklı zamanlarda belli tadilat, tamirat yapılmasına rağmen yeniden geniş anlamda bir tadilata ihtiyacı var.

Bu görevi gerçekleştireceği için devletimize teşekkürü borç biliyoruz. Bu köprü tadilatının yanı sıra köprü etrafında seyir terasları oluşturularak köprünün aydınlatılması da proje kapsamında yer alıyor.

Köprünün orijinal şekli dikkate alınarak çalışmalar yapılacak.  Tarihi köprümüzün orijinal olmayan yerleri orijinal hale getirilecek, böylece UNESCO’nun geçici listesinden kesin listesine geçmiş olacak. Bu anlamda Edirne Valiliğimiz, İl kültür Müdürlüğümüzle birlikte çalışmaları sürdürme kararlılığındayız.

ÜÇ TON ÜZERİ ARAÇLARIN KÖPRÜDEN GEÇİŞİNE İZİN YOK

Şu anda Uzunköprü nün üzerinden 3 tonun üzerindeki araçlar geçiş yapamıyor. Böyle önemli eserlerin araç trafiğine kapatılması söz konusu olabilir. Bu halkımızla tartışılacak. Fakat bu tarihi eseri fazla yükle işgal etmek doğru olmayacaktır.

İnşallah önümüzdeki yıllarda Ergene nehrinin temizleneceğini umuyoruz.  Şu anda Ergene suyu çok kirli. İnsanların tarihi köprü ile buluşması için altından akan suyun da temiz olması gerekir. Bizler de bunun sağlanması konusunda gayret içindeyiz. Köprü restorasyonu anında üzerinden araçların geçmesine izin verilmeyecek. Köprüden geçmesi gereken araçlar çevre yolundan gidip gelecek” diye konuştu.

Enis İŞBİLEN AÇIKLAMA (1)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz