Hoşgeldiniz  

Valilik Ekmek zammına “DUR” dedi.

admin | 06 Ağustos 2018 | BÖLGE, ekonomi, Genel, yaşam A- A+

Edirne’de 1,25 kuruştan satılan 200 gr ekmek fiyatını fazla bulan Edirne Valiliği itirazda bulundu. Konuyla ilgili Gazetemize açıklama yapan Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kemal Cingöz; Türkiye genelinde 250 gr ekmek 1,50 kuruştan satılmaktadır. Bizde girdi fiyatlarını göz önüne alarak 200 gr ekmeğin 1 lira 25 Krş’tan satılmasını uygun gördük. Ama Valilik buna itiraz etti. Aslında biz de bir konuda hata ettik. Biraz araştırıp ekmeğin gramajını 200 değil de 220 yada 230 yapsaydık bu sıkıntıların yaşanmayacağını düşünüyorum. Ticaret ve Sanayi Odası ile ekmeğin 1,25 TL olmasında görüş birliğine vardık. Lokantacılar Odamızın bize böyle bir talebi oldu. Biz de ekonomik şartları ve maliyetleri göz önüne alarak 200 gr ekmeğin 1,25 olmasını talep ettik. Valilik karara itiraz etti. Yaklaşık olarak 10 gündür Zam olayı şu anda mahkeme sürecinde. İnşallah en kısa zamanda bu sorunu çözeceğiz.” Dedi.

 “Valilik,  Mahkeme kararıyla Ekmek zammına 7 ay önce DUR demişti”

Edirne Valiliği resmi web sitesinden 20 Aralık 2017 tarihinde kamuoyuna yayınlanan haberde; Edirne’de Nisan ayında yapılan zam ile 1.25 TL’ye yükselen ekmek fiyatı, Edirne Valiliği’nin yaptığı itiraz ile Ticaret ve Sanayi Odası’na bağlı fırınlarda yapılan zam iptal edilerek tekrar 1 TL’ye düşürüldü.

              Nisan ayında ekmeğe yapılan % 25’lik zammın ardından Edirne Valiliği Haziran ayında karara itiraz ederek,1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde zammın geri çekilmesi için dava açtı. Aralık ayında sonuçlanan davada ekmek zammının geri çekilerek yeniden 1 TL’ye düşürülmesine karar verildi.

              Mahkemenin kararına göre; Ticaret ve Sanayi Odası’na bağlı fırınlarda yapılan zam geri çekilerek ekmek fiyatı 1 TL’ye düşürüldü. Edirne Esnaf ve Sanatkârlar Odası’na bağlı olarak faaliyet gösteren fırın tarafından satış fiyatına da itiraz edildiği ve yargı sürecinin de devam ettiği belirtildi.Denmişti.

Aradan geçen  7,5 aylık zaman dilimi içinde Edirne’de ekmeğin fiyatı tüm fırın, market ve bakkallarda 1,25 TL’den satılmaya devam etti.

532 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

DOLAR
EURO
BIST
ALTIN

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Bu sitede yayınlanan haberler izin alınmadan yayınlanamaz. Kaynak gösterilemez Edirne Ajans Medya Grubu 2013©
Reklamı Gizle