TOBB tarafından bu yıl 20. Si yapılan “Türkçe Konuşan Girişimciler programı”  Edirne’de Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleşti. Etkinlik kapsamında 17 ülkeden 40 Türkçe Konuşan Girişimci ile Odamız üyeleri İkili İş Görüşmesi organizasyonunda bir araya geldi.  Türkiye’nin Avrupaya bakan yüzü Edirne’de bulunmaktan büyük mutluluk duyan yabancı girişimciler, inşaat, mobilya, eğitim, tarım, gıda, bilişim, otomotiv ve tekstil gibi farklı iş kollarıyla ilgilenerek, ilimizdeki  iş adamlarıyla bir araya gelip başta Edirne ekonomisi olmak üzere bir çok konuda karşılıklı yatırımlar hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

Etkinliğe katılan girişimciler,  ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt ve ETSO yöneticileri ilk olarak  Edirne Valisi Günay Özdemir’i ile birlikte makamında ziyaret etti. Ziyarette Vali Özdemir’e Etkinlik ile ilgili bilgiler verildi ve çeşitli istişarelerde bulunuldu.

“Edirne Ticaret Hayatına Türkçe Köprü kuruldu”

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda devam eden Etkinliğin açılış konuşmasını ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt yaptı ve görüşmeler öncesinde misafir iş adamlarına Edirne ekonomisi ve yatırım potansiyeli ile ilgili bir sunumla detaylı bilgiler verdi. Zıpkınkurt konuşmasında;  Haziran 2015 tarihinde başlatılan Türkçe konuşan Girişimciler programlarının bugün 20.sini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu programa bugüne kadar 24 farklı ülkeden ve 7 özerk bölgeden toplam 750 işadamı ve iş kadını katılmıştır. 30 Eylül-11 Ekim 2018 tarihleri arasında Ankara, İstanbul, Tekirdağ ve Edirne illerinde gerçekleşmesi planlanan 20. Türkçe Konuşan Girişimciler programına 21 ülkeden toplam 50 girişimci katılmaktadır.    Katılımcılar bulundukları ülkelerde başta ticaret olmak üzere çeşitli iş kollarında faaliyet göstermektedirler. İlgilendikleri sektörleri genel olarak; İnşaat, Müteahhitlik hizmetleri, altyapı mimarlık ve restorasyon proje uygulaması, inşaat ve tesisat malzemeleri, yapı kimyasalları ve inşaat makineleri, gıda ürünleri üretimi, ihracat ve ithalatı, gıda makineleri, mobilya ve mobilya makineleri, PVC kapı ve pencere sistemleri, tekstil, konfeksiyon ve ayakkabı üretimi, ilaç ve medikal ürünler, otomotiv yedek parça, madeni yağ, tarım ve hayvancılık, tarımsal üretim ve kırmızı et üretimi, plastik ve temizlik ürünleri, taşımacılık ve lojistik hizmetleri, gümrükleme ve sigorta hizmetleri, bilgisayar sistemleri, güvenlik kameraları ve uydu sistemleri, e-ticaret, turizm, otel-spa merkezi ve lokanta işletmesi, bankacılık, medya, eğitim, yatırım projeleri ve hukuk, finansman ve danışmanlık olarak özetlemek mümkündür.

Bu program ile katılımcıların bulundukları ülkelerde ticaret yapma kapasitelerinin güçlendirilmesi ve Türkiye ile işbirliği yapma olanaklarının attırılması amaçlandığından program süresince girişimcilik ve iş yapma deneyimleri konusunda bilgilenmeleri hedeflenmiştir.  Konuk girişimcilerin Ankara, İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Çorlu ve Çerkezköy Ticaret Odalarında ve OSTİM’de ikili iş görüşmesi yapmaları mümkün olacaktır. Program kapsamında Ankara Sanayi Odası, Ankara Ticaret Borsası, İstanbul Sanayi Odası, İstanbul Ticaret Borsası, Tekirdağ Ticaret Borsası ve Edirne Ticaret Borsası ziyaret edilerek işbirliği olanakları araştırılacaktır” dedi.

“Heyet Edirne Ticaret Borsası’nı ziyaret etti.” 

Program kapsamında yapılan konuşmaların ardından 17 ülkeden 40 girişimci, Edirneli iş adamlarıyla karşılıklı iş görüşmesi gerçekleştirdi ve çeşitli istişarelerde bulunuldu. Verimli geçen toplantının ardından Heyet Edirne Ticaret Borsası’nı ziyaret etti. Girişimcilere Borsa hakkında çeşitli bilgiler verildi.   Burada bir konuşma yapan Borsa Başkanı Özay Öztürk; “Edirne Ticaret Borsası olarak değerli girişimcilerimize her zaman destek olmaya ve onlarla birlikte çalışmaya hazırız” dedi.

Program Ankara, İstanbul, ve Edirne’de tarihi ve kültürel yerlerin gezdirilmesi ile 12 Ekim 2018 Cuma günü sona erecek.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz