Sevgili Anne ve Babalar; Eylül ayından itibaren uzun bir süre okula gelen çocuklar için tatil; dinlenme, eğlenme ve yeni döneme hazırlanma zamanı! Yaz tatilini çocuklar kadar iple çeken, aynı zamanda okulun olmayacağı 3 ay süresince çocuklarla arasındaki ilişkinin olumsuz etkilenmesinden ve okulla birlikte kazanımlarının kaybolmasından endişe duyan tüm anne babaları anlıyorum.

Her anne babada olabileceği gibi hem çocuğunuzun dinlenip, eğlenebileceği bir dönemine gireceği için heyecan duyup hem de bu süre zarfında çocuğumun hareketliliğine ve enerjisine uygun bir yoğunluk nasıl sağlarım diye düşünebilirsiniz. Bu tatil döneminin hem size hem çocuğunuza hem de ilişkinize iyi gelmesi için iyi bir programlama çok önemlidir. Gelişim çağında olan çocuğunuz açısından duygusal, sosyal, fiziksel ve bilişsel açıdan desteklenebileceği bir program sağlıklı olacaktır.

Uzun tatil dönemleri öğrencideki bilişsel gelişim yani başarı olgusunu yavaşlatmakta ve ilerlemelerini engellemekte olduğu bir gerçektir. Bu yüzden iyi planlanmış yaz okulları tercih sebebi olabilir. Fakat tüm bu planlamalarda çocuğunuzun istek ve merakının birinci sırada yer alması gerektiğini unutmamalısınız.

Çocuğunuz için araştırdığınız yaz okulları veya kursların programlarının sizin kadar çocuğunuzun da ilgisini çekmelidir. Anne baba olarak ilerlemesini istediğiniz bir alanın başlangıcını tatil sırasında atmak isteyebilirsiniz ancak böyle bir hobinin yanında mutlaka keyif alarak deşarj olacağı bir etkinlik programı da yer almalıdır.

Yaz tatillerini dinlenme, eğlenme ve aile ile kaliteli zaman geçirme aracı olarak görürken aynı zaman da okulda kazanılmış bilgilerin ve sorumlulukların günlük akış içerisinde tekrarının yapılabileceği ve bir pekişme fırsatı olarak sizin tarafınızdan değerlendirilebilmesi önemlidir. Okul döneminde öğrenilen birçok yeni bilginin tekrarın olmadığı bir yaz tatilinde kaybolacağı su götürmez bir gerçektir. Yaz okulu kavramı aynı zamanda bu kaybında önüne geçebilir.

Tüm yaş grupları için dikkat edilmesi gereken; okul ile birlikte yemek alışkanlığı, uyku düzeni ve sorumluluklar konusunda kat edilen gelişmelerin tatil esnekliğinde kaybolmaması gerektiğidir. Belirli plan ve program dâhilinde devam edeceğimiz yaz tatili alışkanlıklar konusunda da destek sağlayacaktır. Örneğin; tatille birlikte uyku saatlerinde belli esnemeler olsa da bu genellemeye dönüşmemelidir. 3 ay süren geç yatma ve kalkma alışkanlığı eylül ayı itibariyle çocuk ve aile için zor bir süreç doğurabilir.  Aynı zamanda 3 ay boyunca geç saatlerde uyumak, özellikle küçük yaş gruplarındaki çocukları gelişimsel açıdan da etkileyecektir.

Televizyon ve bilgisayarda geçirilecek zamanların dikkatli bir şekilde planlanması da oldukça önemlidir. Evde oturan çocuğunuzun bilgisayar ve televizyon ile ilgili kurallara uymasını beklemek pek gerçekçi olmaz. Çocuğumuza sevebileceği ve keyif alabileceği etkinlik seçenekleri sunmak ve bazı etkinlikleri birlikte gerçekleştirmek çocukları uzun süreli teknoloji kullanımından korumak için atacağımız ilk adım olmalıdır. Drama, Sportif etkinlikler, yüzme, ekoloji etkinlikleri, kitap okuma saatleri, yabancı dil vb. dersler çocukların ilgisini çekip mutlu olmalarını sağlayabilir. Edirne Safir Koleji bu noktada dolu dolu yaz okulu programıyla yaz tatilini düzenleme ile birlikte ileride çocuğunuzun daha çok işine yarayacak zaman yönetiminin de temellerini oluşturabilir.

                                                                               PSİKOLOJİK   DANIŞMAN

                                                                                              FULYA ÇOBANIM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz