Edirne Ticaret Borsası, Enerji Verimliliği Derneği Edirne Şubesi, Edirne Ziraat Odası ile Trakya Doğal Kaynakları ve Enerji Derneğince gerçekleştirilen toplantı Edirne Ticaret Borsası Toplantı Salonunda yapıldı.

Yenilenebilir Enerji kaynaklarından yararlanma konulu toplantı yapıldı (7)

 

 

 

 

 

 

 

 

Toplantıya Ticaret Borsası Meclis Başkanı Fedai Canım, Borsa Yöneticileri, EDSİAD Başkanı İsmet Açıkgöz,  Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, Gümrük Ticaret İşletme Müdürü Ertuğrul Irkıçatal,  Emekli Tümgeneral Ali İhsan Gürcihan, Edirne Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Selahattin Pınar, Ziraat Bankası Müdürü İbrahim Pekgöz, İl Genel Meclis Üyesi Ahmet Durmaz, kamu kurum müdürleri,sivil toplum kuruluşu başkanları,üreticiler,kooperatifler,yatırımcı işadamları, üyelerimiz katıldı.

Yenilenebilir Enerji kaynaklarından yararlanma konulu toplantı yapıldı (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının ardından açış konuşmasını yapan Enerji Verimliliği Derneği Edirne Şube Başkanı Fedai Canım,  Enerjinin öneminin her geçen gün arttığını, dünyanın bir numaralı konusu olduğunu kaydederek, “Bizler bölgede var olan kuruluşlar olarak Enerji konusundaki farkındalığı arttırmak yatırım yapılabilir alanlar nelerdir. Kalkınma Ajansı bu konuda ne gibi hizmetler vermektedir. Bu konuyu Gündeme getirmeyi arzuladık” dedi. Daha sonra sinevizyon gösterimi sunuldu.

Yenilenebilir Enerji kaynaklarından yararlanma konulu toplantı yapıldı (4)

 

 

 

 

 

 

 

 

ENERJİDE GERİ DÜZEYDEYİZ

Daha sonra söz alan Trakya Doğal Kaynakları ve Enerji Derneği Başkanı Hüseyin Erkin,  sinevizyon gösterimi ile devam ettiği konuşmasında enerjinin ne denli önemli olduğunu güncel olaylardan da biliyoruz. Tarihsel geçmişe de göz attığımızda enerji konusunda yapılan mücadelelere tanık oluruz” diyen Erkin dünyadaki yaşam koşullarının değişimi uğradığını, bugüne kadar hızla enerji kavgaları devam ettiğini kaydederek, “Bu arada birçok ülke enerji alanında büyük yol kat etti. Etrafımızdaki ülkelere baktığımızda büyük bir enerji kaynakları ve su kaynakları kavgasının yapıldığına tanık oluyoruz.

 

Yenilenebilir Enerji kaynaklarından yararlanma konulu toplantı yapıldı (1)

 

 

 

 

 

 

Kısaca söylemek gerekirse bu yıl ve önümüzdeki yıllarda enerji ve su mücadelesinin yaşanacağına tanık olacağız. Bu arada ülkemizdeki enerji kullanımı konusunda birkaç rakam vermek istiyorum. Şu anda gelişmiş ülkelerde enerji tüketimi konusunda bizden çok daha ileri düzeydeler. Bunlar arasında 27 bin 450 kilovat saat ile Norveç dünyada kişi başına en çok enerji tüketen ülke konumundadır.12 bin 700 kilovat saat tüketimle onu Amerika izliyor. Onu diğer Avrupa ülkeleri izliyor. Biz bu yıl ancak 3 bin 190 kilovat saatlik tüketime ulaşabildik. Bu arkamın da gerçekçiliği konusunda şüpheler var.Biz de küçük rakamlardan bu seviyeye geldik.

Yenilenebilir Enerji kaynaklarından yararlanma konulu toplantı yapıldı (6)

 

 

 

 

 

 

Enerji Bakanlımızca2030 yılında elektrikte 7000 kilovat saate çıkmayı hedefleyen bir planlama yapıldı. Biz böylece Fransa’nın bugün kullandığı enerji seviyesine 2030 yılında ulaşabileceğiz.  Bu rakamlar da gösteriyor ki bizim Enerji kullanımı alanında daha çok yol kat etmemiz gerekiyor. Bu arada olumlu çalışmalar da yapılıyor AB ‘ye girme müktesebatları kapsamındaki dosya ancak bugünlerde ele alınacak. Tarım ön planda olduğu için Enerji şimdi gündeme taşınıyor.

Yenilenebilir Enerji kaynaklarından yararlanma konulu toplantı yapıldı (3)

 

 

 

 

 

 

 

ENERJİ KONUSUNDA TRAKYA ŞANSLI 

Enerji verimliliği kanununun çıkmasıyla enerji konusunda çalışmalar devam ediyor. İlgili derneklerin gayreti ile bu konudaki çalışmalar daha ileri boyuta ulaşacaktır.  Enerji konusunda stratejik bir konumdayız. Bu konuda çok işi plan ve programlar yapmak zorundayız. Bu yönde hükümetin de olumlu çalışmaları var. Daha önceleri İpek yolundan yararlandığımız gibi enerji konusunda da aynı yolu izlemek zorundayız. Bu alanda Trakya’nın çok daha büyük şansı var. Trakya enerji koridoru konumundadır. Bu konuda da önemli plan ve projeler var. Burada yaşayan insanlar olarak bundan pay almamız gerekir’dedi.

Daha sonra konuşan  Trakya Kalkınma Ajansı Uzmanı Uğur Berkay yenilenebilir Enerji konusunda bilgi verdi. Ardından söz alan Trakya Kalkınma Ajansı Uzmanı Ahmet Taner Aydın, Trakya Kalkınma Ajansı tarafından sağlanan destekler konusunu gündeme getirdi. Konuşmaların ardından panel değerlendirmesi yapıldı ve etkinlik soru cevap şeklinde  devam etti.

Yenilenebilir Enerji kaynaklarından yararlanma konulu toplantı yapıldı (5)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz