fikri_yalin_kose            Son yıllarda Balkan ülkelerine, bir zamanlar Osmanlının toprakları olan ülkelere gitmek görmek bölgemiz insanı için adeta gelenek haline geldi.

            Gezi turları ticari ve turizm heyetleri genellikle Balkanlardaki ülkeler için düzenleniyor.

Bu ülkelere bireysel olarak gezip görenlerin dışında muhtarlarımız İl Genel Meclisi üyelerimiz meslek kuruluş temsilcilerimiz balkan ülkelerini adeta ikince adres olarak kullanıyor.

            Komşumuz, Balkan ülkeleri arasında dostluğun iyi ilişkileri gelişmesi ülkemiz ve özellikle hudut kenti olan Edirne’miz açısından çok yararlı olacaktır.

Uzun yıllar bir arada yaşamış birçok ortak değeri gelenek göreneği kültürü yemekleri benzer olan ülkelerin insanlarının birbirine destek vermesi,  her iki ülke açısından da yararlı sonuçlar doğuracaktır.

            Böyle dostane ilişkilerin gelişmesine, ülkeler arasında dostluk köprüsünün kurulmasına dostlukların artmasına kimsenin bir itirazı olamaz.

Benim burada değinmek istediğim sorun şu; Bu turistlik ve ekonomik amaçlı gezilerin Balkan ülkeleri ile ülkemiz arasındaki dostluk bağlarının bugüne kadar olan önyargılardan arınmış,  her ülke menfaatleri doğrultusunda olumlu karşılıklı saygı hoşgörü yönünde seyretmesi, dostça olması gerekir.

            Balkan ülkelerine seyahat yapan bölgemizdeki heyetlerin ülkemiz hakları hakkında farklı yorumlara neden olabilecek söylemlere, tartışılabilecek konulara alet olmamaları, böyle sorunlar  konusunda   çok hassas ve  duyarlı olmalıdır.

Böyle seyahatlere iştirak eden ve heyetlerde gezilere katılan her vatandaş aynı zamanda ülkemizin haklarını dikkate alan o doğrultuda tavır sergileyen bir anlamda Türkiye’nin temsilcisi konumundadır.

            Bu ülkelerde yapacağı temaslarda toplantılarda,  görüşmelerde yapacağı konuşmalarında tüm hal ve tavırlarında Türk halkının oradaki temsilcisi olduğunu bu sorumluluğun bilinci içinde olmayı göz önünde bulundurması gerekir. Bu seyahatler sırasında yapacakları konuşmalarda gaza gelip ulu orta konuşmamaları ağızlarından çıkacak her sözüne dikkat etmeleri gerekir.

Özellikle bugün için ülkemizin çevresinin ateş çemberine dönüştüğü komşu ülkelerin ülkemiz için her türlü dalaverenin tuzakların kurulduğu bir ortamda, konuşmalarımıza, hareketlerimize daha çok özen göstermeliyiz.

            Bölgemizi ve ülkemizi sıkıntıya sokabilecek cümleleri kurmaktan hamasi nutuklar atmaktan özenle kaçınmalıyız.

Balkan ülkeleri ile ilişkileri üst düzeyde olan bunun bölgemizin ticari yaşamına yansıdığı, bu bölge insanlarının pazar alanı olan dostlukları daha da pekiştiği bir dönemde özellikle Edirneliler, ilişkileri zedeleyebilecek tavır içinde olmamaları, bölgemiz insanına yakışır saygı ve sevginin ön planda olduğu dostane söylemler içinde olmalıdır.

            Son yıllarda komşu ülkelere yapılan ziyaretlerin farklı dedikodulara konu edildiği, gezilerin iyice suyunun çıktığı adeta amacından saptırıldığı bir vaka. Böyle bir zamanda Balkan ülkelerine özellikle resmi olarak veya bir kurumu temsilen bu ülkelere seyahat edenlerin daha duyarlı davranmaları gerekir. Bunu şu ve bu seyahat gurubunu hedef alarak söylemiyorum.

Fakat bu yönde olumsuz duyum aldığımı bazı kişilerin sorumsuzca laflar ettiği yolunda iddialar var sadece onu hatırlatmak istedim.

GAZETECİLER EMEKLİ DEĞİL RAHMETLİ OLURMUŞ

Basın mensupları ve bu mesleği sevenlerin işlerine bağlılığını belirtmek için sıkça söylenen bir söz vardır.” Basın mensupları, gazeteciler emekliliği ancak vefatı ile gerçekleşirmiş mealinde kullanılan sözlerde gerçek payı vardır.

Gerçekten bu görevi yapanın önce bu işi sevmesi benimsemesi sorumluluğun bilincinde olması gerekir. Bu görevi üstlendiği zaman da her gün bir öğrenci gibi kendini yenilemesi teknik, sosyal  kültürel ve siyasi  gelişmelerden haberdar olması, kendisini bu yönde  donanımlı olmaya gayret göstermesi gerekir.

Hazır kalıpçılığa alışan okuyup kendini geliştirmeye gerek duymayan kişiler görev yaptıkları sürede bu işte büyük sıkıntı yaşarlar.

Gazetecilik statik değil dinamik bir anlayışla yapılmalı. Özellikle mahalli gazetede görev alan gençlerimiz için kendilerini geliştirme imkânlara daha uygundur. Onlar gazeteciliğin her konusuyla, sporu, siyaseti, kültürel faaliyetleri gibi her toplantılara katılarak bilgi sahibi olurlar.

Bu görevi yapanlar kendilerini tıpkı üniversite öğrencisi gibi kabul etmeleri, başarılı olmaları için büyük çaba göstermeleri gerekir. Gazetecilik her ne kadar hor görülse, bazı çevrelerce önemsiz kabul edilse de insanlar arasında iletişimde en önemli alan yine basın sayesinde gerçekleşmektedir.

            Onun için mahalli basında gündeme gelebilecek olumsuz gelişmeler, basın emekçilerinin morallerini bozmamalı. Hiçbir güç basının gücü ile yarış yapamaz, onun etki alanını daraltamaz. Buna yeltenenler bir gün yanıldıklarını anlarlar. Tarihte bunun çok örnekleri vardır.

Yeter ki, mahalli basın ortak çıkarlarında işbirliği, güç birliği içinde olabilsin. Bugüne kadar bu birlikteliğin sağlandığını söyleyemeyiz.

            Basını temsil ettiğini söyleyen ve sayıları neredeyse iki elin parmakları sayısına yaklaşan dernekler var. Bu derneklerin bugüne kadar basın mensuplarının hiçbir sorununa sahip çıktığına tanık olmadık.

            Bu yapıları ile basının derdine çare olmaları mümkün değildir. İlkin orada birlik ve beraberlik yekvücut olma sağlanmalıdır. Yoksa bu yapılarıyla bırakın faydalı olmayı kamuoyu nezdinde zararları dahi  olabilir.       

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz