Döviz fiyatlarının yükselmesi ile birlikte son günlerde Edirne’de ciddi anlamda Yunan ve Bulgar yurttaşların alışveriş çılgınlığının devam ettiğine dikkat çeken ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt düzenlediği basın toplantısında başta Ticaret ve Sanayi Odasının çalışmaları olmak üzere, ilimize ekonomik açıdan katkı sağlaması için Edirne’deki Gayrimenkullerin Arap yarımadasına pazarlanması konusunda yapılan çalışmaları ve Edirne ekonomisindeki genel durumu değerlendirdi.

 

 “Edirne’deki Gayrimenkulleri Arap pazarına sunacağız”

T.C. Vatandaşlığına geçmek isteyen vatandaşlarla alakalı ETSO’nun çalışma yaptığını söyleyen Zıpkınkurt; “Emlakçılarla bu konuda bir toplantımız olacak. Çarşamba günü de Edirne’deki  İnşaat müteahhitlerle  bir toplantı yapıp elimizdeki dükkanların ve gayrimenkullerin envanterini çıkaracağız. Pazarlamaya hazır olan portföyü Türkiye Cumhuriyetler ve Arap Yarımadasına , büyükelçilikler ve ateşelikler vasıtasıyla pazara sunacağız. Bu konuyla ilgili yönetim kurulumuz 1 haftadır Konsolosluklarımız ve Ateşeliklerle görüşüyor. Biz envanteri çıkarıp, İngilizce haline  getirip onlara sunacağız. Şu anda İran tarafı Trabzon’da vatandaşlık için gayrimenkul alımı yapıyor. Dubai ve Birleşik Arap Emirliklerinden Bursa’ya ciddi anlamda talep var. Bildiğiniz gibi Dubai ateşesi Edirneli. Edirne ile ilgili envanter hakkında bilgi istediler. Biz de önümüzdeki günlerde paylaşacağız. İstanbul’da büyük müteahhitler bu işleri profesyonelce yapıyor. Edirne Avrupa’ya yakınlığı ile farklı bir lokasyonda  olan ildir. Biz bu insanların Edirne’ye gelip gayrimenkul almalarını istiyoruz. Onlar da kiraya verecekler ve sonuçta Edirne ekonomisi canlanacak. Ben bunları sizlerle heyecanımdan paylaşıyorum.” dedi.

Hiçbir ilden böyle bir teklif gitmediğini belirten Zıkınkurt, Edirne’nin bu konuda diğer illerden birkaç adım önde olduğunu da sözlerine ekledi.

“Yunan ve Bulgar vatandaşlarından alışveriş Çılgınlığı var”

Yerli ve Yabancı turistler için Ticaret Ve Sanayi Odasının yaptığı projelere de değinen Zıpkınkurt konuşmasında;  “Son zamanlarda ilimize ciddi anlamda Yunan ve Bulgar vatandaşının gelip ciddi anlamda alışveriş yaptığını görüyoruz. Önceden belirli malzemeleri alan bu vatandaşlar bugün çok fazla çeşit almaya başladılar. Market ürünlerinden Tekstil ürünlerine, Züccaciyeden Nalbur  malzemelerine  kadar bir çok tüketim ürünlerini ilimizden satın almaktadırlar.

“Fiyat etiketi mutlaka olmalıdır.”

Dolayısıyla esnafımızın fiyat etiketlerini mallarının üzerine asmasını öneriyorum.  Yunan ve Bulgar vatandaşların büyük mağazalara daha çok gittiklerini gözlemliyoruz. Bunun da sebebi orada fiyat etiketini görmeleridir. Bizim küçük ve orta ölçekli bir çok mağazamızda fiyat etiketi yok. Zaman zaman denetimler yapılmasına rağmen fiyat etiketinin olmadığı görülmektedir. Bu aynı zamanda restaurant ve lokantalar için de geçerlidir. Bazı arkadaşlarımız Yunanca ve Bulgarca menüye geçtiler , bir çoğunda da fiyat tarifesi olmadığını üzülerek görmekteyiz. Tabi buda Yunan ve Bulgar vatandaşlarında endişe yaratmaktadır. İnsanlar geldiği zaman neyi kaça yediğini görmelidir. Örneğin bazı otoparklarda da  5 TL alınması gerekirken 5 Leva yada 5 EURO alındığı haberlerini alıyoruz. Tabi burada biz denetleme merci değiliz ama bu konuda Edirne Belediyesi ve Ticaret İl Müdürlüğü ile işbirliği yapıyoruz.  Bu konuda önümüzdeki günlerde esnaflarla bir araya gelip Belediye Başkanımız ve Esnaf Odası başkanımızla beraber basın toplantısı yapmayı düşünüyoruz” dedi.

“Müşterinin ufağı büyüğü, Yerlisi yabancısı olmaz, müşteri velinimettir.

Yabancı turistlerin alışveriş çılgınlığı nedeniyle esnafın Yerli müşterileri de unutmaması gerektiğinin altını çizen Zıpkınkurt; “Yabancı müşterilerin çok olduğu dönemlerde yerli müşterilere karşı bir ilgisizlik var. Bu daha önce de oldu. Burada müşterinin ufağı büyüğü olmaz, Yerlisi yabancısı olmaz, müşteri velinimettir mantığı ile insanlarla ilgilenmemiz lazım. “ dedi.

“Sınır Kapılarımızda yoğunluk çok fazla”

Sınır kapılarında ciddi anlamda yoğunluk yaşandığını belirten Zıpkınkurt; “Kapılarımızda ciddi anlamda bir yoğunluk var. Gümrük baş müdürümüzle sürekli irtibat halindeyiz. Neler yapabiliriz konusunda sık sık bir araya geliyoruz. Bildiğiniz gibi Pazarkule Gümrük Kapısı gündemde. Bu kapı artık yetersiz kaldı. Bu kapının yenilenmesi ile ilgili Gümrük ve Ticaret Bakanlığıyla çalışma yapıldı. Gümrük Ticaret İşletmeleri projeleri hazırlattı. Şu anda Bakanlıkta tartışılıyor. Odamızın da orada 5 bin metrekare yeri var. Arsamızı oraya vermeyi düşünüyoruz. Gümrük kapısı yenilendiği zaman sorun çözülecektir” dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz