fikri_yalin_kose          ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt,  kış aylarında Meriç Nehrindeki taşkınları önlemek amacıyla yapılan,  yüz binlerce liraya mal olacak olan kanalın yapılma amacı nehir çevresindeki taşkınları önlemek.   o kadar masraf, verimli tarlaların kazılması bunun için yapılıyor.

Zıpkınkurt’un söylediğine göre, DSİ tarafından Karaağaç yolu ve nehir çevresindeki işyerlerinin tahliye kararı işyeri sahiplerine tebliğ edilmiş.

            Bir taraftan nehir taşkınlarının önlenmesi amacıyla kanal yapılırken diğer yandan nehir çevresindeki işyerlerinin yıkılmasına Zıpkınkurt bir anlam veremiyor.

Başkan, bu kararın arkasında başka amaçların olduğunu ifade ediyor. Aslına bakılırsa, böyle şüpheye düşmesinde de haksız değil.

Bugüne kadar yapılmasına izin verilen Edirnelilerin yaz günlerinde piknik amacıyla kullandıkları ailece gidip dinlendikleri çay bahçeleri dinlenme alanları taşkınları önleyeceği belirtilen bir kanalın yapılmasından sonra acaba neden yıkılacak.

Bu işte önderlik edenlerin bugün neden arka plana çekildiklerini, işyerlerinin yıkılması fikrini ortaya atanların aslında başka amaçları olabileceğini ima eden ETSO Başkanı bundan Edirne halkının mağdur olacağını, bu konunun açığa kavuşması gerektiğini savunuyor.

            Kuşkusuz, yıkılacak bu işyerlerinin yerini başkalarının alması kaçınılmazdır. Bu imkân kimlere ve neyin karşılığında sağlanacaktır? Bu konu Zıpkınkurt’un olduğu gibi herkesin kafasında soru işareti.

Bazıları Edirne’de yapılacak Kanal Edirne’yi Kanal İstanbul’a benzetmek isteyebilir.

            Soruna düz mantıkla yaklaşıp yapılan işin sadece kanalın açılması düzeyinde kalabileceği bundan da kış aylarında su taşkınlarının son bulup Edirnelilerin bu eziyetten kurtulacağını düşünebilir.

Acaba durum öyle mi? Birden bire ortaya atılan kanal projesinin arkasında bazı kişilerin nemalanması söz konusu olamaz mı? Bu alandaki İşyerlerinin yıkılmasının gündeme gelmesinden sonra böyle bir ihtimali düşünmemek mümkün değil.

            Zıpkınkurt bir vatandaşlık görevi olarak bu yöndeki endişesini dillendiriyor. Bu konunun tüm Edirnelilerce enine boyuna tartışılmasını istiyor.

Eğer yapılacak kanal çevredeki işyerlerinin sular altında kalmasını önleyemiyorsa o zaman bu kanal ne amaçla yapılıyor. Kanalın yapımı için bu kadar yapılan masraf neden diye düşünmemek mümkün mü? Zıpkınkurt’un gündeme taşıdığı  bu  konuyu  ilgileneceklere  buradan bir kez daha duyurmak istedim

                  YERLİ MALI HAFTASI

            Daha önceki yıllarda yerli ürünleri teşvik amacıyla 12-18 Aralık tarihleri arasında yerli malı haftası kutlanıyordu.

Bu süre zarfında okullarda yerli ürünleri tanıtıcı programlar yapılır öğretmenler bu yönde bilgi verir. Yerli malının önemi konusunda çeşitli etkinlikler yapılırdı.

Bugün böyle bir kutlama söz konusu değil. Marketlerde ülkemizin yerli malını ancak vitrinlerin arka taraflarında görmeniz mümkün.  Yerli ürünler büyük mağazalarda üvey evlat muamelesi görüyor.

Bakıyoruz hormonlu yiyecekleri ve tohumu ne olduğu belirsiz ürünleri tüketmenin insan sağlığı için ne kadar zararlı olduğunu geç de olsa anlayan bazı vatandaşlar ve halkın sağlığını düşünen kesimler yerli ürünlerin önemini kavramaya başladılar.

            Ülkemizde yabancı merakı o denli gelişti ki bu sevda işyerlerimizi de kapsadı.

Edirne’de Şehrin merkezi sokaklarını dolaştığımızda işyerlerinin isimlerini görünce kendimizi başka bir ülkede sayıyorsunuz. İşyeri isimlerinin büyük bölümü yabancı sözcüklerden oluşuyor.

            Bu işyerlerini anlatacak Türkçe isimler tükenmiş gibi, işyeri vitrinleri yabancı isimler, markalarla donanmış.

Yıllardır kullanılan herkes tarafından bilinen işyeri isimlerinin adının da yeni modaya uyduğunu görüyoruz.

            Lokantalar Restoran ve benzeri isimler. Berberler kuaför, kahvehaneler kafeteryaya dönüştü. Bunlar gibi yüzlerce işyeri eski isimlerini bir yana bırakıp sattıkları ürünlerin esiri olarak işyerlerinin isimlerini değiştirdiler.

            İşyerlerinin durumu böyle olunca bu tür işyerlerinde yerli malın ihmal edilmesi kaçınılmaz oluyor. Böyle işyerlerinde daha çok reklamı yapılan yabancı malların ön plana çıkmaları kaçınılmaz oluyor. Bu yabancı mal hayranlığı yerli malı ürünlerimizi ikinci plana itiyor.

Ülkemizde öteden beri yabancı hayranlığı ön plana çıkmıştır. Yerli kumaş yerine İngiliz ve Amerikan malı kumaşlar yurdumuzda imal edilip Avrupa’da marka vurularak Alman malı diye yutturulan çakma Avrupa ürünlerine günümüzde tanık oluyoruz.

Yabancı sevdası özdeyişlerimize kadar yansımıştır “ Asılırsan İngiliz sicimi ile asıl” diyecek kadar yabancı hayranlarımız olmuştur.

ÖZLÜ SÖZLER

Ya kurt olup hak arayacaksın, Ya da sokak köpeği olup kuyruk sallayacaksın.      

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz