1 ARALIK DÜNYA AIDS GÜNÜ

admin

EDİRNE AJANS HABER MERKEZİ / 214 24 04 / edirneajans@hotmail.com

Edirne halk Sağlığı Müdürlüğünce yapılan açıklamaya göre, AIDS, HIV nedeni ile oluşan, gerekli önlemler alınmadığı takdirde hızla yayılan bulaşıcı bir virüs hastalığı olduğu belirtilerek şöyle deniliyor; “Mikrobu HIV adı verilen bir virüstür. HIV girdiği vücudun, mikroplara karşı koyma yeteneğini sağlayan bağışıklık sistemini etkileyip yok eder. Direnci azalan vücutta, HIV’ in etkisinin yanı sıra çeşitli mikroplarda hastalıklara neden olabilir.

hıv

Hastalık 1980’li yıllardan bu yana tüm dünyada din, dil, ırk, cins, ülke ayırımı yapmadan hızla yayılmaya devam etmektedir. 1990’lı yılların başlarından beri bulaşma bir çok ülkede en sık korunmasız yapılan cinsel temas, ikinci sıklıkta ise ardından ise damar içi madde kullananların ortak paylaştığı enjektör ile olmaktadır.

 

Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı bu yılın temasını “sıfır yeni vaka, sıfır ayrımcılık, sıfır AIDS’ e bağlı ölüm” olarak seçmiştir. 2012 yılı raporuna göre dünyada 2012 yılı içinde 2 milyon kişinin HIV’ e yakalandığı tahmin edilmektedir. Dünyada 35,3 milyon HIV taşıyıcısının bulunduğu ve 2012 yılı içinde 1,6 milyon kişinin AIDS nedeni ile öldüğü tahmin edilmektedir.

hıv2

Ülkemizde de HIV/AIDS hastalığı konusundaki farkındalığın ve test imkanlarının artmış olması ile birlikte, tanı alan HIV/AIDS vaka sayısında göreceli bir artış görülmektedir ancak Türkiye hala dünyada HIV/AIDS açısından hastalığın az sıklıkta görüldüğü ülkeler arasında değerlendirilmektedir. 1985′ ten günümüze kadar, Sağlık Bakanlığına toplam 6.802 HIV(+) kişi bildirimi yapılmıştır. Vakaların %70′ ini erkekler oluşturmaktadır. Enfeksiyondan en fazla etkilenenler 25-39 yaş arasındaki kişilerdir. Ülkemizde bildirimi yapılan HIV(+) vakaların %17,2′ si yabancı uyruklu kişilerdir. Ülkemizde bulaş en çok cinsel yolla olmakta (% 56) , ikinci sırada ise damar içi madde kullanımı (%1.9) gelmektedir.

 

HIV enfeksiyonu sadece erişkinleri değil, bebek, çocuk, genç, yaşlı herkesi tehdit edebilen, henüz virüsü tam olarak vücuttan atmayı sağlayabilecek tedavisinin ve aşısının bulunamadığı bir hastalıktır. Kullanılan ilaç tedavisi ile, HIV/AIDS hastalığından ölümler azalmış, ölümcül bir hastalık olmaktan çıkıp yaşam boyu ilaç kullanımını gerektiren bir tür kronik hastalığa dönüşmüştür.

Bulaşma Yolları 3 başlık altında toplanır; Korunmasız Cinsel İlişki ile Bulaşma: HIV enfeksiyonun en sık bulaşma şeklidir.HIV korunmasız (kondom, kılıf, kaput, prezervatif kullanılmadan) yapılan her türlü cinsel temasla bulaşabilmektedir.

 

Kan ve Kan Ürünleri İle Bulaşma: Kanda virüsün yoğun miktarda bulunması nedeni ile virüsü taşıyan kişilerden alınmış kan ve kan ürünleri ile hastalık bulaşabilmektedir.

Anneden Bebeğe Bulaşma: HIV gebelik süresinde, doğum sırasında vücut sıvıları ve doğum sonrası dönemde emzirmekle bebeğe geçebilmektedir.

 

 

 

Bilinmelidir ki HIV virüsü; Tükürük, gözyaşı, ter, aksırık, öksürük, idrar, dışkı; El sıkışma, deriye dokunma, sarılmak, Aynı yerde oturmak, aynı havayı solumak; Giysilerin ortak kullanılması; Çatal, kaşık, bardak, tabak, paylaşılması ile; Tuvalet, duş, musluk, yüzme havuzu, sauna, deniz, hamam; Telefon kulaklığı, kapı tokmağı; Sivrisinek ve diğer böceklerin sokması ile BULAŞMAZ. HIV enfeksiyonu önlenebilir bir hastalıktır ve diğer hastalıklar olduğu gibi korunma önlemleri tedaviden çok daha etkili ve ucuzdur. En sık görülen bulaşma yolu cinsel temasla olduğu için bu yolla korunma büyük önem taşımaktadır.. 1987 yılından beri de ülkemizde kan ve kan ürünleri HIV yönünden test edilmektedir. Organ ve doku nakilleri öncesinde gerekli testlerin yapılması HIV geçiş riskini en aza indirmektedir. Damar içi madde kullanımı alışkanlığının önlenmesi, tedavi edilmesi, ortak enjektör kullanımı risklerinin anlatılması bu grup hastalarda HIV bulaşma risklerini azaltmaktadır.

 37 total views,  2 views today

Next Post

CEVAPSIZ SORULAR

Ticaret Borsası yönetimi göreve geldiklerinden bu yana yaptıkları çalışmaları kapsayan çalışmaların yer aldığı bir basın toplantısı düzenledi. Buradaki toplantıya Borsa Yönetim Kurulu Başkan ve üyeleri katıldı. Başkan Özay Öztürk gerçekten özenle hazırlanmış çalışma programını sundu. Kısa sürede yapılan çalışmalar ve bundan sonra yapmayı hedefledikleri projeleri bölgemiz açısından yararlı olabilecek, bölge […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp