1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü

admin

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü nedeni ile bir mesaj yayınladı. ÖZBAŞ mesajında;    “Birleşmiş Milletler tarafından Yaşlılarımıza hak ettiği değerin verilmesi amacıyla 1990 yılından beri 1 Ekim tarihi “ Dünya Yaşlılar Günü” olarak kutlanmaktadır.

Toplumsal yaşamın temel kuralı karşılıklı sevgi ve saygıdır. Türk Toplumu bu temel kural doğrultusunda, toplumsal dayanışmayı yaşamın her evresinde ilke edinmiştir.  Yaşlılarımız geçmişimizin tecrübelerini bugünlere aktaran, milli kültürümüzü ve toplumsal değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan, cemiyet hayatımızın en kıymetli hazineleridir.

Yaşlılara bugün gösterilecek sevgi ve saygı, gelecek kaygılarımızı azaltacak, hangi yaşta olursa olsun, tüm bireylerin yaşama güvenle bakmalarını sağlayacaktır.

Hayatlarının büyük kısmını ailesine, topluma ve ülkeye hizmetle geçirmiş olan yaşlılarımıza sahip çıkmak, onların geçmişine yakışır şekilde hayatlarını idame ettirmelerini ve ömürlerinin sonuna kadar insan onuruna yakışır bir şekilde bakımlarını sağlamak asli görevlerimizden biridir. Unutmayalım ki hepimiz yarının yaşlılarıyız.

 

Ülkemizdeki nüfus giderek yaşlanmaktadır.  65 Yaş ve üstü nüfus  Ülkemizde %8’e yükselmiştir. Avrupa’ya bakacak olursak; Almanya %18.6, Fransa %16.4, İngiltere %15.9, İspanya 16.8 dır.

İlimiz de Türkiye’den farklı değildir. Hatta yaşlılık alanında da yeni projeleriniz geliştirilmesi noktasında daha hassas duruma gelmiştir. 400.280 kişisini olan il nüfusumuzun 49.914 kişisi 65 yaş üstü nüfus oluşturmaktadır ki bu %12.4’e tekabül etmektedir. Bu oranlar il merkezi ve ilçeler olarak el alındığında il merkezinin 65 yaş üstü grubu oranın  %8.9 ile Türkiye ortalamasına yakın olduğu ancak ilçelerde durumun farklılık gösterdiği açıkça görülmektedir. Enez ilçesi %19.02,  Havsa ilçesi %17.4,  İpsala ilçesi %13.9,  Keşan İlçesi %11.9, Lalapaşa İlçesi %18.5, Meriç İlçesi %22, Süloğlu ilçesi %15.8, Uzunköprü ilçesi %15.7  65 üstü yaş oranlarına sahiptir. Bu durum ülkemizin 65 üstü yaş grubu ortalamasının neredeyse iki katına denk gelmektedir.  Bu yüzden şimdiden ilimizde yaşlılık alanı ile ilgili çalışmalar büyük bir titizlikle planlanmakta ve yürütülmektedir.   

M.K. Atatürk  “Geçmişte güçlüyken, tüm gücüyle vatanı, milleti için çalışmış yaşlılarımıza karşı, minnet hissi duymayan bir milletin, geleceğe güvenle bakmaya hakkı yoktur”  diyerek yaşlılarımıza verdiği önemi belirtmiştir.

En verimli çağlarını ülkesine, milletine hizmetle geçirmiş bütün değerli büyüklerimizin “1 Ekim Dünya Yaşlılar Gününü” kutluyor,  kendilerine sağlıklı, uzun ömürler diliyor, sevgi ve saygılar sunuyorum.” Dedi.

 130 total views,  2 views today

Next Post

Kalk gidelim Edirne, kitap fuarında okuyucularla buluşacak

Beş kitaplık “Kalk Gidelim” serisinin 6. kitabında Edirne’yi kaleme alan Esra Alkan’ın yeni kitabı ilk kez Edirne 5. Kitap Fuarı’nda okuyucularıyla buluşacak. Çocukları, anne ve babalarıyla birlikte seyahat ettirmeyi hedeflediğini ifade eden Alkan, “Kalk Gidelim Edirne’ isimli kitabın bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Alkan, Edirne’yi “Edirne’de yaşamış insanlar ve hala […]
EDİRNE AJANS İLETİŞİM
WhatsApp